Култура, спорт и рекреација

Тргнувајќи од начинот на кој бeше обмислен, од хипокризијата и лажноста што го карактеризираа, од внатрепартиските судири и пресметки кои излегоа на површина, подемот на Зоран Заев како лидер на СДСМ наликува на некогашните промени на номенклатурите во болшевички Кремљ. Конгресот во неделата беше само последниот чин на еден процес кој трае подолго време, неколку години, процес кој не е стрикно партиски, туку е и општествен и антрополошки. Многу работи требаше да се сменат и се сменија во нашето општество, за човек како Заев да стане лидерот на една опустошена, безидејна, на умирачка постела, опозиција. Во неделата го видовме само погребот на СДСМ. Да, СДСМ повеќе не постои, затоа што не е доволно да постои макар и една упропастена структура, ако таа ги погазила и се откажала од својот идентитет и политика, таа повеќе не е партијата што била. СДСМ денес е претворен во симболична политичка и културолошка супструктура на партијата на власт и на режимот. СДСМ денес е само уште еден жлеб, уште едно шрафче во ...
сите 5 | | | веќе видена

Според податоците од државниот буџет за 2014 година, Министерството за внатрешни работи под себе има 10.859 вработени, со што е поголемо од 12 други министерства заедно, со исклучок на одбрана и на образование. Исто така, неговиот буџет од над 160 милиони евра е поголем од тој на 12 други министерства заедно ДУИ раководи со Министерството за одбрана, а сака контрола и врз МВР ВО ЕКОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА РЕСОРИТЕ Демократската унија за интеграција сака да го замени директорското место во „Македонска пошта“ (кое досега го држеше Рафиз Алити, но тој се враќа во пратеничките клупи) за позицијата директор во Управата за јавни приходи. Оваа вест што повеќе медиуми ја презедоа од порталот на албански јазик „Шќипмедија“, кој, пак, се повикува на свои партиски избори, е последната од многуте шпекулации за преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распределба на позициите во новата владина коалиција. Оваа информација е до некој степен изненадувачка ако се има предвид дека сѐ уште нема сигурни договори ...
сите 2 | | | веќе видена

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки до претседателот Иванов. Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, меѓу другите, му го честиташе реизборот на претседателот Иванов, соопштија од Кабинетот на претседателот. - Резултатите од гласањето го потврдуваат Вашиот голем политички авторитет и довербата на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и за заемно корисната соработка меѓу Русија и Македонија - стои во писмото упатено од претседателот Путин. Честитки до претседателот Иванов упатил претседателот на Сојузна Република Германија, Јоахим Гаук. Цврсто сум убеден, напишал тој во честитката, дека патот кон правната држава внатре во земјата и балансираниот однос кон соседните земји е единствениот правилен пат кој на Вашата земја и овозможува добра иднина во кругот на европските народи. Германија и понатаму ќе ве придружува на овој пат. Во ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов првиот работен ден од вториот мандат го започна со честитки од голем број шефови на држави, кои му ја честитаа победата на претседателските избори и резиборот на чело на државата. -Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси, стои меѓудругото во честитката која до Иванов ја упати Претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо. Честитки до Иванов пристигнаа и од неговиот руски колега Владимир Путин. Резултатите од гласањето го потврдуваат Вашиот голем политички авторитет и доверба на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и за заемно корисната соработка меѓу Русија и Македонија, стои во писмото упатено од рускиот претседател. Успех во новиот мандат на Иванов му посака и германскиот претседател Јоахим Гаук порачувајќи му на својот ...
сите 16 | | | веќе видена

“Напред розово 2014 - чекори против ракот на дојка“ е кампања која по шести пат се одржува во организација на Здружението Борка – За секој нов ден, со единствена цел да ја подигне свеста кај населението за ракот на дојката како потенцијално излечива болест. Во рамките на кампањата “Напред розово 2014 - чекори против ракот на дојка“ која Здружението Борка ја организира во соработка со Амбасадата на САД во Република Македонија, централниот настан ќе се одвива во Градскиот Парк кај Школка со почеток во 11:00 часот. Во склоп на кампањата Здружението отвори веб страна посветена на кампањата, која можете да ја погледнете на следниот линк - http://napredrozovo.borka.org.mk/ , а на која постојано се објавуваат нови информации во врска активностите на Здружението Борка во рамките на кампањата Напред Розово 14. На 17 мај ќе се одржат Розова прошетка 14 и Розово возење, чии рути можете да ги погледнете подолу. Розовото возење е организирано во соработка со неформалната група „На точак“ која го популаризира урбаното ...
| | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки, соопшти Кабинетот на Претседателот. По повод реизборот на претседателот Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упатил претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. - Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани, напишал Баросо во честитката. Честитки за реизборот на претседателот Иванов со желби за успех во ...
сите 34 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за Претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки до претседателот Иванов. По повод реизборот на претседателот Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упати претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. „Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани”, стои во писмото од Баросо. Честитки за реизборот на претседателот Иванов со желби за успех во вршењето на ...
сите 53 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки, соопшти Кабинетот на Претседателот. По повод реизборот на претседателот Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упатил претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. „Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани “, напишал Баросо во честитката. Честитки за реизборот на претседателот Иванов со желби за успех во ...
сите 53 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за Претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки до претседателот Иванов. Честитки до претседателот Иванов упати претседателот на Сојузна Република Германија, Јоахим Гаук. „Цврсто сум убеден дека патот кон правната држава внатре во земјата и балансираниот однос кон соседните земји е единствениот правилен пат, кој на Вашата земја и овозможува добра иднина во кругот на европските народи. Германија и понатаму ќе ве придружува на овој пат", стои во честитката од претседателот Гаук. Честитки до претседателот Иванов во лично име и во име на турскиот народ упати и претседателот на Република Турција, Абдула Ѓул. „Поради Вашиот удел прикажан во односите со Турција за време на Вашиот прв мандат како Претседател, нашата соработка чија што сила доаѓа од историската, човечката и културната врска има достигнато голем напредок", стои во писмото од претседателот Ѓул, кој воедно изрази очекување за натамошно ...
сите 59 | | | веќе видена