Социјална кохезија

Продолжуваат критиките за раководството на СДСМ и тоа од поддржувачите на опозицијата. По новинарите Орданоски, Ефтов, Ивановски и колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите вели со поддршката за двоецот Заев - Шекеринска на Конгресот во Уште еден жесток удар на поддржувачите на опозицијата врз раководството на СДСМ.Колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите во колумна за порталот Окно го критикува начинот на кој Заев и Шекеринска ја водат партијата. Според Мицковски на Конгресот во Неделата делегатите со гласовите за водечката двојка ги легитимирале двете најголеми зла и двајцата најголеми губитници во СДСМ. Мицковски не штеди на негативни лвалификации за Заев за кого смета дека е дел од милионерски клан од Муртино, а Шекеринска ја нарекува сноб кој пере пари преку кирии. Според Мицковски претседателот на СДСМ и неговата заменичка ги интересира само власт. Заев како што вели колумнистот близок до СДСМ не знае да води национална политика. Тој и ...
сите 138 | | | веќе видена

Партискиот Конгрес на СДСМ и иднината со истото раководство –предизвик за колумнистите , кои не ги штедат острите критики во своите текстови за да ја оправдаат анализата на како што велат, погребувањето на најголемата партија во опозиција. Дежурниот критичар на власта и поддржувач на проопозициските политики, Ивор Мицковски за Окно напиша : СДСМ денес е само уште еден жлеб, уште едно шрафче во машината на моќта. Партија која ги уништува своите луѓе, се откажува од нив како од шаховски пиони, политички ги убива оние кои ѝ пречат, лаже за своите намери и цели, го погазува дадениот збор и оди дотаму, да се обиде да го убие и својот историски лидер, пишувa Мицковски . Анализирајќи го профилот на актуелниот лидер Заев , Мицковски вели дека е голем лажго кој еден ден ќе се соочи со донесените одлуки. Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери, кој нема три чисти со национална политика, ќе ја спаси ...
сите 138 | | | веќе видена

Опозициските советници кои освоија пратенички мандат на предвремените парламентарни избори, може да останат и без пратеничката и без советничката функција. Откако собраниската Верификациона комисија во саботата им ги верификуваше мандатите на 34 – цата новоизбрани пратеници од опозицискиот табор, нема никаква законска пречка мандатна Комисија за избори и именувања при Општина Битола да им го прогласи за завршен советничкиот ангажман на советниците кои станале пратеници. Од Советот на Општина Битола тоа се Васко Ковачевски и Јулијана Силјановска. Правните дилеми околу мандатите на опозициските новоизбрани пратеници се отворија и во Законодавниот дом и во локалните самоуправи, откако опозицијата порача дека се откажува од пратеничките места освоени на предвремените парламентарни избори. Верификационата комисија во македонскиот паралемент ги верификуваше мандатите на сите новоизбрани пратеници, не земајќи ги во предвид изјавите од опозициските пратеници, потпишани на нотар, во кои тие се откажаа од место во ...
сите 35 | | | веќе видена

Остри зборови и сурови критики кон двоецот Заев - Шекеринска упатува колумнистот Ивор Мицковски, инаку близок до социјалдемократите, во својата последна колумна. Мицковски пишува дека неделниот конгрес на СДСМ бил само погреб за партијата и дека таа повеќе не е она што била. Колумната на Мицковски е доказ дека Заев не успеа во неделата да обезбеди единство во партијата, туку неговото останување на чело на партијата само повеќе предизвика незадоволство меѓу членството и симпатизерите. Мицковски во колумната оди дотаму што пишува дека Заев е само политички лост на, како што пишува, милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери кој нема три чисти со националната политика, понатаму Мицковски прашува тој ли ќе ја ќе ја спаси Македонија од Груевски или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии. Мицковски пишува дека актуелното раководство на СДСМ имаат само една цел, која смета колумнистот, никогаш нема да ја постигнат, а тоа е власт. Во колумната се вели ...
сите 140 | | | веќе видена

Во Македонија лани биле регистрирани 116 инциденти предизвикани од омраза, се наведува во направената анализа за 2013 и 2014 година за инцидентите сторени од омраза, кои вчера Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија ја презентираше на прес-конференција. - Хелсиншкиот комитет е единствената организација којашто ги нотира инцидентите сторени од омраза во соработка со МВР - рече претставничката од Комитетот, Уранија Пировска. Како што информираат од ХК, од минатогодишните 116 инциденти предизвикани од омраза, само три биле пријавени во Хелсиншкиот комитет, додека за сите останати било известено од медиумите. Анализата покажува дека најчести жртви на злосторствата од омраза се малолетниците и припадниците на ЛГБТ-заедницата, а меѓу жртвите од насилство во автобуси подеднакво се застапени и Македонците и Албанците. -Повеќето од автобусите сообраќаат меѓу населени места со Македонци и Албанци, а од сите напади во автобуси дури 66 отсто се случија во автобусите со број 9 и 65, каде што живее етничко ...
сите 9 | | | веќе видена

Колумнистот и отворен поддржувач на политиките на опозицијата, Ивор Мицковски пишува делка во неделата делегатите ги легитимираа двајцата најголеми лузери и двете најголеми зла во историјата на СДСМ. Според Мицковски, Заев е политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, додека Шекеринска е „снобот кој пере пари преку кирии“. Аргументирајќи го своето мислење, Мицковски пишува дека СДСМ и порано имаше проблем со идеологијата, но денес оваа партија нема ништо со левицата и со социјалдемократијата. -Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери, кој нема три чисти со национална политика, ќе ја спаси Македонија од Груевски?! Или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии, метеората која од политичар со европска димензија, се потврди како најголем уништувач и сплеткар на СДСМ, денес, само е рурална марионетка на Заев?! И толку е од СДСМ. Мислите дека некој друг во таа партија има право на збор и став?! Се ...
сите 145 | | | веќе видена

Реизборот на Зоран Заев за шеф на опозоциската СДСМ, за колумнистот Ивор Мицковски, познат поддржувач на старото крило на социјалдемократите, наликува на промените на номенклатурите во болшевички Кремљ. Во неговата последна колумна напишана за проопозицискиот портал „Окно.мк“, тој вели дека конгресот во неделата на кој се гласаше довербата на актуелното раководство на СДСМ, всушност претставува погреб на партијата. „Да, СДСМ повеќе не постои, затоа што не е доволно да постои макар и една упропастена структура, ако таа ги погазила и се откажала од својот идентитет и политика, таа повеќе не е партијата што била“, пишува Мицковски. Според него конгресот бил само маскерада, за да се покрие јавното убиство на поранешниот лидер, Бранко Црвенковски. Тој јавно повикува за морална одговорност за „пустошот во СДСМ“ и штетата што и е нанесена на партијата, прашувајки, дали сето тоа е вредно само за да се задржи лидерската позоција. „Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој ...
сите 144 | | | веќе видена

Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарско чествување на Св. Кирил и Методиј на 11 мај во Софија Ворелативна сенка на постизборните настани се одвиваат настани кои се од значењеза добрососедството. Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарскочествување на Св.Кирил и Методиј на 11 мај, во Софија, во организација на соодветнитеакадемии, БАН и МАНУ . Заедничкото чествување на историскиличности е едно од контроверзните подрачја во односитемеѓу Македонија и Бугарија , како и во разговорите за договорот задобрососедство. Овој чекор доаѓа по подолг период, од првиот таков чекор -заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј од Љубчо Георгиевски и ИванКостов, тогашните премиери на Македонија и Бугарија, во 1999 година, годинакога ја потпишаа иДекларацијата за добрососедство. Во меѓупериодот, во 2006 година, тогашниотпремиер Бучковски иницира заедничко чествување на историски настани и личности,но без конкретизација. Покрајтоа што е позитивен настан самиот по себе, ...
| | веќе видена

Тргнувајќи од начинот на кој бeше обмислен, од хипокризијата и лажноста што го карактеризираа, од внатрепартиските судири и пресметки кои излегоа на површина, подемот на Зоран Заев како лидер на СДСМ наликува на некогашните промени на номенклатурите во болшевички Кремљ. Конгресот во неделата беше само последниот чин на еден процес кој трае подолго време, неколку години, процес кој не е стрикно партиски, туку е и општествен и антрополошки. Многу работи требаше да се сменат и се сменија во нашето општество, за човек како Заев да стане лидерот на една опустошена, безидејна, на умирачка постела, опозиција. Во неделата го видовме само погребот на СДСМ. Да, СДСМ повеќе не постои, затоа што не е доволно да постои макар и една упропастена структура, ако таа ги погазила и се откажала од својот идентитет и политика, таа повеќе не е партијата што била. СДСМ денес е претворен во симболична политичка и културолошка супструктура на партијата на власт и на режимот. СДСМ денес е само уште еден жлеб, уште едно шрафче во ...
сите 5 | | | веќе видена

Бројот на загинатите во рударската несреќа од вторникот попладне во рудникот за јаглен во градот Сома во западната турска покраина Маниса, се зголеми на 274, објави во средата навечер министерот за енергетика и природни ресурси Танер Јилдиз, додека полицијата со солзавец и умени куршуми ги растера антивладините синдикални протести кои се изродија во безредија како реакција на најголемата рударска трагедија во турската историја. „Пожарот во рудникот продолжува. Поради високата концентрација на јаглерод моноксид, спасувачката операција се одвива тешко. Спасувачите сѐ уште не можат да влезат во зоните кои се многу зачадени”, изјави за медиумите министерот. Повеќе од 80 рудари и спасувачи се хоспитализирани со симптоми на задушување со јаглерод моноксид. Трагедијата се случи во вторникот попладнето, кога експлодирал поради неисправност електричниот трансформатор на 150 метри длабочина што предизвикало уривање и ги спречило рударите да излезат од окното. Потоа избил пожар. Рударите носеле маски за дишење во ...
сите 53 | | | веќе видена