Идивиди

Брисел, 15 мај 2014 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, истакна дека статус-кво ситуацијата во однос на македонските евроинтеграции фрустрира и побара Македонија да добие датум за преговори на претстојниот Самит на Европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. Како што јавува дописникот на МИА, Филе од своја страна му го честитал вториот мандат на Иванов и неговиот избор, како и при добивањето на првиот мандат, својата прва официјална посета да ја оствари во Брисел, но притоа побарал успешно надминување на забелешките во извештаите на Комисијата и ОБСЕ/ОДИХР за нашата земја. Според информациите од кабинетот на Иванов, комесарот Филе најпрво му го честитал реизборот на местото прв човек на државата, истакнувајќи задоволство од соработката во првиот мандат и подготвеност за успешна и отворена соработка во новиот мандат. Притоа, првиот човек за проширување на Унијата истакнал дека ...
сите 53 | | | веќе видена

Скопје, 15 мај 2014 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 83 | | | веќе видена

Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. „Кај нас се евидентни последиците од неконсолидираната политичка култура, непостоењето на долги демократски традиции и непочитувањето на институции. Не е на завидно ниво државната зрелост кај политичарите, ниту институционалната зрелост на државата. Излезот од ...
| | веќе видена

Скопје, 12 мај 2014 (МИА) - Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. ...
сите 32 | | | веќе видена

Зоран Заев останува на лидерската позиција во СДСМ. Така решија 413 делегати од вкупно 593 колку што гласаа на вчерашниот Конгрес на опозициската партија, што покажува растечка доверба во него откако е избран на чело на партијата пред 11 месеци. Поддршка од Конгресот добија и заменик-претседателката Радмила Шекеринска, Централниот одбор и Надзорниот одбор. „Треба да сте горди и среќни затоа што сме СДСМ. Победи демократијата и дебатата - тоа е квалитет кој го поседува само СДСМ. Ве уверувам сите, дека како ваш претседател кој добил доверба во едно тешко време, ќе градам единство со сите капацитети, ќе пружам рака секому. Вечерва нема ни победници, ни поразени. Се' што беше кажано треба да се разбере како коректив за ова раководство“, порача Заев веднаш по соопштувањето на резултатите од гласањето на делегатите, кои беа проследено со овации од присутните. По завршувањето на Конгресот, Заев во интервју за Дојче веле ги сподели импресиите од дебатата и конгресниот епилог. ДВ: По долга и жешка дебата, вечерва ...
сите 60 | | | веќе видена

Скопје, 12 мај 2014 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија е најавена свечена церемонија по повод инаугурацијата на Иванов. На свеченоста, како што најавија од неговиот Кабинет, ќе присуствуваат граѓани, кои по церемонијата, ќе бидат примени од страна на претседателот Иванов. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран за шеф на државата на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој на вториот круг од претседателските избори освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 102 | | | веќе видена

Скопје, 11 мај 2014 (МИА) - СДСМ денеска го одржува 18 - от конгрес на кој делегатите треба да гласаат за доверба на актуелното раководство и телата на партијата, а најавен беше и извештај за претседателските и предвремените парламентарни избори. Според портпаролот на партијата Петре Пилегов, атмосферата на когресот, кој започна во 11 часот и се очекува да заврши доцна во ноќта, е демократска и фер. - Околу 23 дискутанти дадоа целосна поддршка на актуелното раководство, седум беа против. Досега 18 општински организации на СДСМ на ниво на извршни одбори недвосмислено изгласале доверба на сегашното раководство. Атмосферата е демократска, фер, дискусиите се темелни. Делегатите имаа можност во целост да си го искажат своето мислење, и оние кои се за останување на актуелното раководство и оние кои имаат намера да гласаат за недоверба на раководството, изјави Шилегов. Од 707 делегати на конгресот, според информациите од опозициската партија, присутни се 590. Гласањето, кое најверојатно ќе се одржи доцна вечерва, ...
сите 3 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија утре треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 135 | | | веќе видена

Повеќе од шест илјади учесници од 47 држави ќе учествуваат на 10-от Виз Ер Скопскиот маратон 2014, што ќе се одржи в недела. Ќе бидат реализирани трката на пет илјади метри, која има хуманитарен карактер, полумаратонот и главната трка маратонот на 42.195 метри. Стартот на сите трки е во 9 часот на плоштадот „Македонија“. Годинава промотор на маратонот е светскиот рекордер, Кениецот Вилсон Кипсанг кој пристигнува вечерва во Скопје и ќе биде вклучен во активностите и следните два дена. За најмладите утре е предвиден Colgate мини маратон со почеток во 11 часот. Ќе учествуваат повеќе од 600 деца од основните училишта. Децата ќе трчаат 600 метри на потегот од Музејот на ВМРО, преку Камениот мост, а целта ќе биде на плоштадот „Македонија“. Во орагнизацијата на мини маратонот ќе учествуваат деца со Даунов синдром, од Здружението „Трисомија 21“ предводени од клубот Ескрим, кои ќе добијат и донација-спортска опрема од Colgate. Кипсанг ќе им ги подели медалите на победниците во детскиот Colgate мини маратон. ...
сите 121 | | | веќе видена

Скопје, 9 мај 2014 (МИА) – Република Македонија со гордост ги одбележува овие два светли датума од историјата. Во годината кога ја славиме 70-годишнината од Првото заседание на АСНОМ се сеќаваме и на големиот придонес на нашиот народ во победата над фашизмот, момент што придонесе за траен мир на европскиот континент, нагласи претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили Ѓорге Иванов денеска по свеченото дефиле на единиците на АРМ по повод 9 Мај – Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот. Денот на победата, истакна Иванов, значеше и градење нов демократски свет на нови вредности и нови односи. Се формираа Обединетите нации, НАТО, ЕУ, посочи тој. - Денес нашата генерација има своја исто така праведна мисија заедно сплотени да ја градиме Република Македонија како демократска и економски напредна држава во која ќе се негуваат вредностите на сите кои живеат на овој простор. Наша мисија е Република Македонија да ја внесеме во големото европско и евроатлантско семејство на ...
сите 33 | | | веќе видена