24 Вести

Статус-кво ситуацијата во однос на македонските евроинтеграции фрустрира, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на денешната средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел. Од Филе побарал Македонија да добие датум за преговори на претстојниот Самит на Европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. По оваа средба, доцна попладнево, претседателот Иванов ќе има средба и со првиот човек на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, на кого се очекува да му ги соопшти истите очекувања на земјата од официјален Брисел во однос на македонските евроинтеграции. Средбите на Иванов ги следи Гоце Михајлоски.
сите 51 | | | веќе видена

Националната демократска преродба на Руфи Османи ги испратила до Собранието на Република Македонија и до Државната изборна комисија изјавите за откажување од пратеничката функција на сите 20 кандидати за пратеници на листата на партијата за изборната единица 6, каде партијата освои еден пратенички мандат, известува привремениот Управувачки одбор на НДП. Од одборот велат дека со испраќањето на изјавите, се исполнуваат преземените обврски на Централното собрание на НДП за неучество во работата на Собранието. Привремениот Управен одбор исто така прогласи мораториум од 100 дена „во политичката активност во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој временски период ќе се врати политичката свест на илјадници Албанци кои во овие избори беа измамени и манипулирани од политичкиот корупциски инженеринг на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, велат од партијата на Руфи Османи.
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април.
сите 74 | | | веќе видена

Кои беа пораките и главните поенти од вчерашното обраќање на свечената седница по официјалното преземање на должноста шеф на државата на Ѓорге Иванов. Експертската јавност што ја консултираше 24 Вести е поделени во оценките, особено во делот на неговите забелешки за бојкотот на СДСМ и ДУИ, како и околу неговите ставови во делот на надворешната политика. Универзитетскиот професор Нано Ружин истакнува дека според него најголема небулоза е тоа што Иванов сакајќи да го минимизира бојкотот, рекол дека за прв пат изборите поминале без ниту еден приговор до ДИК, но поранешниот амбасадор Ристо Никовски оценува дека сите забелешки биле коректни и јасно упатени. Во делот на надворешната политика, каде што претседателот Иванов има најголеми ингеренции, потенцираше дека Македонија останува на патот на евроинтегративните процеси и во однос на спорот со Грција, потенцира дека нема да дозволи промена на уставното име. И Ружин и Никовски и во овој дел се разијдуваат во оценките за пораките на Иванов. Единствен заеднички ...
сите 2 | | | веќе видена

Парламентарните и претседателските избори, евроатлантската интеграција, како и судскиот процес за случајот Смилковско езеро биле теми на денешната средба на амбасадорот на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет со лидерот на ДУИ Али Ахмети, во седиштето на партијата во Тетово. Како што соопштуваат од ДУИ, на средбата амбасадорот Брет му ја честитал победата на Ахмети на изборите од 27 април и навел дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети, во однос на одлуката на ДУИ, да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ потенцирал дека партијата одлучила да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година, а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. - Ахмети се изјасни дека страните разговараат околу усогласувањето на платформите како и за подготовка на заедничка владина програма, додека пак поделбата на власта и начинот на фукционирање на коалицијата ќе се договара на ...
сите 8 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки, соопшти Кабинетот на Претседателот. По повод реизборот на претседателот Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упатил претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. - Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани, напишал Баросо во честитката. Честитки за реизборот на претседателот Иванов со желби за успех во ...
сите 34 | | | веќе видена

Политиколозите се со поделени мислења околу тоа дали и колку оспорувањето на легитимитетот на претседателот ќе влијае на извршувањето на функцијата, но се согласуваат дека можно партиско влијание не му оди во прилог на шефот на државата. Проблемот е во тоа што неколку парламентарни партии реагираа за легитимитетот на претседателот, вели политикологот Исмет Рамадани. Дополнителен проблем е што Ѓорѓе Иванов го бие глас дека е претседател на ВМРО - ДПМНЕ со што се создава проблем околу неговите ставови, додава Рамадани. Претседателската функција е сведена на безгласна буква, смета политикологот Мерсел Биљали, кој додава дека непризнавањето на легитимитетот на функцијата ништо нема да поремети. Претседателот Иванов уште во кампањата беше во сенка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, вели Биљали. Освен партијата на Албанците ДУИ, изборот на претседателот го оспорија и опозициската СДСМ и НДП.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов и овој претседателски мандат го започнува со товарот на бојкотот на дел од политичките партии. Собраниската седница посветена на инаугурацијата на Иванов помина во полупразна сала, откако на неа не дојде опозицијата предводена од СДСМ поради, како што е познато, откажувањето на пратеничките мандати. На свечениот чин на преземањето на должноста шеф на државата не се појавија ниту новоизбраните пратеници на ДУИ. Иванов откако даде свечена изјава, имаше обраќање во кое најголем дел посвети токму на ставот на опозицијата да не ги прифати мандатите и повика за, како што рече, надминување на тесно-партиските и личните интереси. ДУИ со тоа што не се појави на инаугурацијата на Иванов, остана на ставот дека тој за нив е неприфатлив како претседател. Но шефот на државата оцени дека нивниот предлог за консензуален кандидат не е предвиден ниту со Уставот ниту со законите. Во делот на надворешната политика Иванов рече дека останува на патот на европската и евроатлантската интеграција, но ...
сите 18 | | | веќе видена

Со интонирање на државната химна денеска во вилата Водно продолжи свеченоста по повод инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов. Освен семејството и членови на кабинетот на претседателот, на свеченоста беа присутни и поголема група граѓани, кои имаа можност да се сретнат и да се поздрават со претсетдателот Иванов. За да бидат дел од оваа манифестација, граѓаните имале можност да се пријават на официјалната веб страна на претседателот. Дел од нив дошле за да му посакаат среќа и успех во понатамошната работа.
сите 24 | | | веќе видена

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, ...
сите 34 | | | веќе видена