Макфакс

На седницата во четвртокот наа Ад хок комисијата за реформа на мониторинг - постапката на Парламентарното собрание на Совет на Европа беше разговарано за финалниот документ за реформа на постапката кој треба да биде усвоен најдоцна во октомври 2014 год., и да почне да се применува од јануари 2015. Во текот на расправата пратеникот Александар Николоски потенцираше дека во времето кога постапката за мониторинг била воспоставена, некаде на почетокот на деведесеттите години на XX век, имала цел надгледување на состојбата кај новите членки на Советот на Европа каде што претходно не постоеле демократски стандарди, што е сосема различно од денешната состојба по 23 години од падот на комунизмот, кога сите земји ги имаат достигнато генерално демократските стандарди. „Дополнително, денес има земји-членки на Советот, кои не се под мониторинг а сѐ уште ги немаат ратификувано основните документи, ниту ги почитуваат основните човекови и малцински права, како што е случајот со Грција", истакна Николовски. Според ...
сите 17 | | | веќе видена

Претходно во четвртокот опозициската партија НДП на Албанците во Македонија, објави дека испратила до Собранието и Државната изборна комисија (ДИК) оставки заверени на нотар од едниот пратеник и 20-те кандидати на партијата во Изборната единица 6, којашто го опфаќа тетовскиот регион во западниот дел од земјата. Причината, од партијата којашто прогласи и мораториум од 100 дена на своето дејствување, како што беше образложено се „асиметричните законски толкувања од парламентарните служби" во случајот на сличната активност на најголемата опозициска партија СДСМ, по неодамнешните предвремени парламентарни избори која соопшти дека не ги признава резултатите од гласањето на 27-ми април. Имено, според Демократскиот сојуз, не е спорна уставната, законската и деловничката можност, пратеник на кој му е верифициран мандатот, да поднесе оставка, но тоа мора да го направи на седница на Собранието и оставката мора да ја поднесе лично, односно мора да биде присутен на седницата на Собранието на Република Македонија. ...
сите 2 | | | веќе видена

Преку испраќањето на нотаризираните оставки до двете компетентни органи, Привремениот Управувачки Одбор на НДП ги исполнува земените обврски од Централното Собрание на НДП, и истовремено проценува дека ова правна процедура е завршена и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје кои се во судир со тековните толкувања во овие ситуации. Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6, кои имаа статутарна обврска да ја почитуваат одлуката на Централното Собрание и да ги почитуваат одлуките за оставка, кои со целосна убеденост на индивидуална основа истите ги презентирале пред надлежните нотари. Привремениот управен одбор одлучи да прогласи мораториум 100 дена во политичката активност на НДП, во функција на целосна демаскација на политичките партии кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој временски период ќе се врати политичката свест на илјадници Албанци кои во овие ...
сите 21 | | | веќе видена

„Пожарот во рудникот продолжува. Поради високата концентрација на јаглерод моноксид, спасувачката операција се одвива тешко. Спасувачите сѐ уште не можат да влезат во зоните кои се многу зачадени", изјави за медиумите министерот. Повеќе од 80 рудари и спасувачи се хоспитализирани со симптоми на задушување со јаглерод моноксид. Трагедијата се случи во вторникот попладнето, кога експлодирал поради неисправност електричниот трансформатор на 150 метри длабочина што предизвикало уривање и ги спречило рударите да излезат од окното. Потоа избил пожар. Рударите носеле маски за дишење во времето на несреќата, меѓутоа се претпоставува дека досега кислородот во тие апарати е потрошен. Се додава дека недостигот од кислород за нив е најголемата опасност, бидејќи останале на затрупани во тесните копови на околу 2 километра длабочина и на 4 километри од влезот во рудникот. Во времето на несреќата кога се вршела промена на смените во рудникот имало 787 рудари, од кои 363 биле веднаш евакуирани. Се стравува дека под земја се ...
сите 71 | | | веќе видена

„Сè што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за јавно да ги повикам да се вратат во Собрание", нагласи Вељановски. Тој на средбата со новинарите истакна дека верува оти ќе се смени одлуката на најголемата опозициска партија СДСМ, и дека пратениците кои го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. Вељаноски најави дека најдоцна до 26 мај ќе ја закаже првата пленарна седница на која треба да се донесат одлуки за бројот на потпретседатели, за формирање работни тела. „Еден потпретседател се избира од редовите на опозициската партија која во Собранието има најголем број пратеници, а тоа во случајот е СДСМ", истакна Вељаноски. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав, односно да донесе предлози за претседатели и членови на комисиите и другите собраниски тела. „Работата на Собранието не смее да биде закочена, но првин треба да видиме што ќе се случи и дали опозициските пратеници ќе поднесат оставки или не", рече ...
сите 39 | | | веќе видена

Со овој закон, како што истакнуваат од партијата, ќе бидат уредени сите аспекти на заштитата и зачувувањето на градското зеленило, како и стандардите според кои ќе се врши заштитата. Дотогаш ДОМ бара воздржување од страна на сите општествени субјекти од уништување на зеленилото во градовите, како еден од најважните фактори за квалитетот на урбаното живеење. Со новиот закон, според коалициониот договор на ДОМ и ВМРО-ДПМНЕ, ќе се регулираат и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. „ДОМ ги поддржува граѓанските протести против загадувањето на Скопје од Железарница и апелира до надлежните инспекторати да ја зајакнат контролата на квалитетот на воздухот и загадувањето кое доаѓа од Железара, особено во попладневните и ноќните часови, како и во деновите на викендот. Очекуваме итна поправка и редовно одржување на инструментите за мерење на нивото на загадување на воздухот на сите мерни станици, особено на онаа во Гази Баба, зашто се наоѓа на подрачјето директно изложено на загадувањето од ...
сите 13 | | | веќе видена

Амбасадорот на ОБСЕ му ја честиташе победата на Ахмети на изборите на 27 април и го оцени изборниот процес наведувајќи дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети се заблагодари на мисијата на ОСБЕ за набљудувањето на изборите и се наврати на одлуката на ДУИ, како победничка партија кај Aлбанците, да коалицира со победничката партија кај македонскиот блок ВМРО-ДПМНЕ. Ахмети потенцираше дека ДУИ одлучи да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. Во врска со пишувањето на медиумите Ахмети ги отфрли сите шпекулации во медиумите за барањата на ДУИ и распределба на владините ресори заедно со сите спомнати можни имиња. Лидерот на ДУИ потенцирал дека страните разговараат околу усогласувањето на платформите како и за подготовка на заедничка владина програма, додека пак поделбата на власта и ...
сите 10 | | | веќе видена

„Граѓаните одлучија на кого ќе му дадат доверба да биде претседател, а кој ќе составува Влада. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив", истакна Иванов. Во своето обраќање тој нагласи дека со добивање на довербата на граѓаните и мандат во собранието, народните избраници со себе понесуваат и одговорност со која се бара посветена рабора, сериозност и промисленост. „Како претседател, загрижен сум за некои реакции и постапки на дел од политичките партии, бидејќи сум и нивен претседател. Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата „претседател на Република Македонија", всушност ги бојкотираат граѓаните кои гласале на претседателските избори. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив", истакна Иванов. Старо - ноиот претседател ја повика опозицијата да се придржува до демократските принципи и вредности почитувајќи ги ...
сите 90 | | | веќе видена

„Со тоа актуелното раководство останува на своите определби - непризнавање на изборниот процес, враќање на мандатите и секако постигање на конечните цели - Македонија да ја подготвиме да биде земја во која ќе има можност за слободни избори и во која ќе владее правото", истакна Заев. Тој додаде дека по конгресот во СДСМ нема победници и поразени и дека сите треба да останат заедно и да се изборат за, како што истакна, Македонија да стане земја каде што граѓаните ќе имаат перспективна и надежна иднина. „Нема да заборавиме дека СДСМ постои заради Македонија. Нашата цел е нашата татковина. Остануваме силен коректив во времето во кое сме исправени сите. Се надевам дека оваа доверба ќе донесе и сила и мудрост и цврстина и ќе се радуваме на добрата иднина на сегашните и идните генерации", додаде челникот на СДСМ. Поддршка од Конгресот доби и заменик претседателката, Радмила Шеќеринска, како и Централниот одбор и Надзорниот одбор. Претходно во неделата во скопскиот хотел „Александар палас", дел од делегатите, меѓу ...
сите 49 | | | веќе видена

Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 105 | | | веќе видена