Окно

Додека светот го прославува 9 Мај, Денот на победата против фашизмот, македонските неонацисти се живи и здрави - фала на прашање - и на големо присутни на Фејсбук. На овие фотографии долу, овде собрани само по 7-8 минути пребарување, има сè и сешто. Она што ме плаши е што на овие страници како „лајкаџии“ ги гледам и некакви општински ли се, измислени ли се „организации“, „ограноци“, што ли се, на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Она, пак, што најмногу ме боли е кога гледам фотографија на македонската војска во строј, окружена со слики на Рудолф Хес, Брејвик, фото од строј на германската нацистичка војска и слично. Овој фото албум го претставува нашиот срам. Но, тој треба да се види за да се осознае и препознае современата македонска неонацистичка иконографија, а со цел поефикасно да ѝ се спротивставиме. Таа е слична како и во другите европски земји: од класичната нацистичка, па сè до современата неонацистичка, но прилагодена во македонски контекст (нацистички војник со претходното македонско знаме околу ракавот), ...
| | веќе видена

Македонски партизани во Скопје, ноември 1944 Македонски народе, Во дните на најголемите световни сатресенија, во времето на најкрвавата борба на македонскиот народ, твоето прво Народно Собрание, израснато от крвта и животите на најарните свои синови, во твое име излегува пред лицето на цел свет да каже на пријатели и душмани, на сојузници и окупатори, на блиски и далечни, оти македонскиот народ е решен да заживее слободен живот и оти никаква сила на светот не може да му застане на неговиот пат кон полна национална слобода. Во моментот кога картечниот оган на нашите бригади го уништава крвавиот окупатор од Куманово и Струмица до Тиквеш и Дебар, кога нашата борба оди кон својата највисока точка и кога нејзинит успешен крај стана јасен за секого, првото македонско Народно Собрание излегува со прокламација за полна национална слобода на нашиот народ. Македонски народе, Овија исторически печалби кои ти ги оповестува твоето прво Народно Собрание не се ни случајни ни аризани. Тиа се плод од реки пролеана крв и од ...
сите 2 | | | веќе видена

Зградaта ЕВН, „стаклената“ висококатница на влезот во Градскиот трговски центар, мора да добие барокна фасада за да може владејачката ВМРО-ДПМНЕ, поточно власта, да го задржи имиџот на гранитна цврстина, непоколебливост и непопустливост. Оттаму, продолжувањето на апсурдната фасадизација во центарот на Скопје (од која нема да куртули ни ГТЦ) не е урбан, естетски, авторски или каков било друг културен проблем. Станува збор за чисто политичко прашање, односно за гола борба на партијата за опстанок на власт. Тоа, во практика, значи дека попуштање нема и не смее да има, по никоја цена. И најмала отстапка, за прифаќање не станува збор, пред кој било од сите стручни, логични, издржани, нормални аргументи за која било цивилизирана средина – на пример, дека е бесмислено да се арчат толку милиони евра народни пари за да се фалсификуваат, односно да се нагрдуваат репрезентативни објекти на градот, за да се гази по нечиј креативен труд, да се уништува ликот, препознатливоста и градителската историја на градот само ...
| | веќе видена

1. Притисоци врз јавната администрација со 100 процентна контрола и успешност. Секој кој не е сигурен гласач за власта има опција или да докаже дека ќе гласа за власта или воопшто да не гласа ниту тој, ниту член на неговото семејство. Доколку постапат спротивно на наредбата, овие луѓе се соочуваат од опасност за губење на работното место веќе од утре. Тоа се случуваше во сите јавни институциии под контрола на ВМРО-ДПМНЕ. 2. Масовно купување на гласачите насекаде низ државата, најчесто со обезбедување на полицијата, додека се исплаќаат парите. Тоа се прави јавно и впечатливо, без каково било прикривање. На дел од гласачите им беа одземени личните карти. 3. 35 дена инспекциите од сите државни ресори се на терен. Вршат притисок врз фирмите, казнуваат и затварааат фирми и откупни станици. Директни закани се упатувани на тие кои не се под целосна контрола на власта - сопственикот, неговото семејство и вработените, или да гласат за власта со доказ или воопшто да не излегуваат на гласање. 4. Припадниците на ...
| | веќе видена

Ги пренесуваме транскриптите од прислушкуваните разговори пред сè како политички артефакти кои подобро од илјада слики - да ја пресвртиме старата пословица - ја објаснуваат овдешнава поврзаност меѓу криминалот, политиката и економијата; но овие пикантни разговори ги пренесуваме на Окно и како историски (па и книжевен) документ кој покажува на кој начин функционира политиката во Република Македонија. Монтажите на Свирачиња немаат намера ниту да инсинуираат ниту, скраја да е, да ги исмејат оние што храбро ја обелоденија аферата, челните луѓе на СДСМ, туку само да го намалат чувството на депресија кај читателот и да внесат малку ведрина во мрачново четиво. Разговор со Јовица Стефановиќ – Нини (1) Нини : Работиме, што правите вие? Соговорник: Еве, добар, добар. Јас сум во Берлин, еве тука стојам пред ресторанот. Со некои парламентарци имаме ручек. Ти се јавив, викам дај да ти се јавам на тебе и ми го даде бројот и гледам после тоа веднаш тројца скопјани тука, гледам жити се, десет минути изгубив со нив. Слушај, ...
сите 7 | | | веќе видена

„Организирано гласање во Шуто Оризари, пристрасно и неизбалансирано медиумско известување и неразграничување помеѓу државните и партиски активности. Државната изборна комисија главно функционираше ефикасно, иако одредени нејзини членови даваа партиски изјави. Јавниот радиодифузер не успеа да обезбеди избалансирано покривање на изборите. Не е демократски да се апелира за бојкот на изборите, како што се случуваше, потоа има недоворба во Избирачкиот список и грешка беше што се користеше маркерот, наместо невидливото мастило.“ Тоа се само дел од низата забелешки кои денеска ги изнесоа мисиите на ОБСЕ и Парламентарното собрание на Советот (ПСС) на Европа, ден по завршувањето на првиот круг од петтите претседателски избори во Македонија. Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Герт Хајнрих Аренс рече дека актуелниот претседател и воедно кандидат на ВМРО-ДПМНЕ имал значителна предност во однос на ресурсите и доминирал во однос на платеното политичко рекламирање. „Јасната поддршка од Владата за актуелниот претседател ...
сите 18 | | | веќе видена

Остатоци од градежни материјали и машини, уништени пешачки патеки, отпад, непријатна реа од животински и човечки измет, висока трева и небезбедни патчиња, е состојбата во која се наоѓа Скопското кале, кое веќе три години е затворено за граѓаните и за туристите. Тврдината може да се посети само преку ден и тоа со ограничено движење, поради хаосот кој е оставен од градежните и од археолошките акции. Калето е затворено по поставувањето на металната конструкција, која беше иницијална каписла за инцидентот што се случи во февруари 2011 година, кога голема група граѓани од албанска националност, поддржани од партиски функционери на ДУИ како од локалната така и од извршната власт, почнаа да ја уриваат металната конструкција. Голема група членови и симпатизери на невладината албанска организација „Разбуди се“ се собраа да протестираат против изградбата на „црква-музеј“ на тврдината, а додека тие протестираа, на ледината меѓу поранешната златарница „Рубин“ и Скопското кале двете групи се степаа. Иако интервенираше ...
| | веќе видена

Контрамитингаш Утре во 12 часот, на плоштад во Скопје, најверојатно, збирштина од геј и атеисти ќе се обидат да шират гадости под закрила за грижа на архитектурата на градот, а против изградба на црква. (Јанко Јадибурек, 27.03.04, на својот блог) 02.04.09. Владо Апостолов Крстоносци во Скопје Стадо од 1.000 збрлавени Хунзи денеска не ни дозволија да го одржиме собирот против изградбата на црквата на плоштад. Носеа знамиња со крстови, икони и транспаренти на кои пишуваше „Сакаме храм“ и некакви молитви. Меѓу нив имаше членови на ВМРО-ДПМНЕ кои лично ги познавам. 28.03.09. Плоштад Слобода - Манифест Во градот не живее народ или толпа. Во градот живеат граѓани, поединци. Во градот и во државата, барем кај нас, барем формално, според Уставот, не владее народна демократија туку демократија. Разликата меѓу демократијата и народната демократија е како разликата меѓу кошула и лудачка кошула. 08.04.09. ПРОТЕСТИ & КОНТРАПРОТЕСТИ Remix 2009 30.03.09. Ирена Цветковиќ Неподобни по крв Соња Исмаил којашто не ...
| | веќе видена

Постои една фраза во познатиот, недовршен роман на Густав Флобер, „Бувар и Пекише“: „Луѓето не се зли, тие само се глупави“. Верувам дека двојниве избори, особено претседателските, ќе бидат и своевиден тест конечно да си потврдиме колку сме зли а колку глупави, или можеби, којзнае, дали сме конечно опаметени. Не случајно се повикав на генијалното дело на Флобер, каде во еден вид на фарсична енциклопедија, составена од глупостите на самите главни ликови, Бувар и Пекише, авторот ни ја претставува сеприсутната глупост или идиотизмот кој превладува во секоја епоха и средина. И еве, по 8 години власт, и само по два дена претседателска кампања, Бувар и Пекише се метафората за нашите просветлени медиокритети, Груевски и Иванов. Кој подобро денес го персонализира идиотизмот, површноста, општествените и политички клишеа, од оваа извршна двојка во македонската политика? Авантурите на Бувар и Пекише говорат за двајца пријатели кои во потрага по знаење или по вистина ослободена од контрадикции, ќе се пробаат во сите ...
| | веќе видена

Пред две недели се одржаа парламентарни избори во Северна Кореја во кои се избрани новите претставници на народот во корејскиот парламент. На мегдан излезе и младиот лидер на земјата Ким Јонг Ун, и по возбудлива кампања, во високо компетитивна атмосфера, беше избран како единствен кандидат со 100% гласови во својата избирачка единица. Светот со жалење и потсмев реагираше на вестите од Кореја, нарекувајќи ги изборите недемократска претстава во режија на севернокорејската тоталитарна држава. Но, зошто? Да беше присутна набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР на овие исклучително добро организирани избори, не се сомневам дека во нивниот Конечен извештај ќе стоеше дека изборите „беа спроведени ефикасно, и (...) главно (...) беа тивки и уредни, и не беа забележани никакви процедурални неправилности.“ Цитатот (со мои незначителни кратења) е од Извршното резиме на Конечниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР од минатогодишните локални избори во Македонија и објективниот читател веднаш ќе забележи дека извештајот ќе ги отсликуваше ...
сите 3 | | | веќе видена