Дневник

Заменик-претседателот на опозицискиот СДСМ Радмила Шекеринска ги обвини пратеникот на Сојузот на Ромите Амди Бајрам и неговиот син - градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, дека ја нападнале, при што ја фатиле за врат и побарале да си оди од гласачкото место. Инцидентот се случил во ОУ „Браќа Рамиз и Хамид“ каде што го следела гласањето како посматрач од оваа партија. - Во еден момент се насобра толпа луѓе, во која беа Амди Бајрам и син му, и почнаа да викаат што барам јас тука. Всушност, правеа драма. Ме нападнаа, ме фатија за врат, ама, за среќа, полицијата реагираше брзо и ги отстранија - изјави Шекеринска по инцидентот. Меѓутоа, Сојузот на Ромите вчера ги негира тврдењата на Шекеринска дека физички била нападната од Амди Бајрам. - Наместо да ги набљудува изборите од избирачкото место каде што има овластување, таа цело време агитира и ги слика гласачите и постојано се движи од едно во друго избирачко место за што нема никакво овластување - се вели во реакцијата на изборниот штаб на Сојузот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Избирачкиот ден се одвиваше во мирна, фер и демократска атмосфера, оцени Министерството за внатрешни работи. - Според досегашните информации, избирачкиот процес помина без никакви сериозни нарушувања и инциденти во однос на јавниот ред и мир и во непречено одржување на гласањето - информираат од МВР. Во соопштението се наведува дека полицијата во текот на изборниот ден генерално доби најмал број поплаки и барања за интервенција. Овие избори, оценува МВР, во споредба со претходните избирачки циклуси, врз основа на евидентираните или пријавени неправилности од аспект на надлежностите на МВР, се убедливо најмирните досега. Министерството соопшти дека вчера регистрирало неколку случаи на непочитување на изборниот молк со праќање СМС-пораки на мобилен телефон, делење промотивен материјал и оштетување штабови на неколку партии. Во еден случај граѓанин на мобилен телефон добил СМС напишана на албански јазик со следнава содржина: „Недела, 13.4.2014 година, ти и твојата фамилија кажете НЕ на претседателските ...
сите 26 | | | веќе видена

Kандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Ѓорге Иванов освои убедливо најмногу гласови на вчерашното гласање во првиот круг од петтите претседателски избори во земјава откако за него гласаа 433.597 граѓани по преброените 92 отсто од гласачките ливчиња, објави доцна синоќа владејачката ВМРО-ДПМНЕ. По него, според информациите на оваа партија, најмногу гласови освоил кандидатот на опозицискиот СДСМ, Стево Пендаровски - 317.986, што значи дека тие двајца влегоа во финалето на претседателската трка, кое ќе се одржи на 27 април, заедно со предвремените парламентарни избори. Нивните противкандидати Иљаз Халими од ДПА и Зоран Поповски од ГРОМ добија значително помала поддршка кај граѓаните - околу 30.924, односно 29.008 гласа. Истовремено, биле забележани и приближно 20.000 неважечки ливчиња. Од редовите на опозицискиот СДСМ, по завршувањето на гласањето имаше само едно обраќање кога Маринела Тушева го призна водството на противкандидатот по половина изборени гласови, односно од 1.645 избирачки места. ...
сите 19 | | | веќе видена

Гласањето на претседателските избори во САД помина без поголеми нарушувања, со исклучок на гласањето во конзулатите во Детроит и во Чикаго, од каде што морал да биде отстранет Јани Аџи Еленов , кандидатот за пратеник на СДСМ. Тој дошол на двете гласачки места, првин во Детроит, а попладнето и во Чикаго и агитирал пред просториите за гласање делејќи пропаганден материјал за себе и за својата партија. По реакција на гласачите и посматрачите, тој бил замолен да замине. Во двете гласачки места биле информирани и службите за обезбедување на објектите во кои се сместени гласачките места, а во Детроит и полицијата поради нарушување на гласањето откако Аџи Еленов не сакал да замине. По половина час убедување, Аџи Еленов ги напуштил гласачките места во Детроит и во Чикаго. Дополнително, во гласачкото место во Детроит имало забелешка од изборната комисија бидејќи еден од гласачите на примерокот на гласачкото ливче залепен на влезот во просторијата за гласање го заокружил кандидатот на Социјалдемократскиот сојуз. ...
сите 4 | | | веќе видена

Празни гласачки места, во училиштата и во просториите за гласање само членови на избирачките одбори и полицајци, а на прсти се броеја гласачите кои вчера решија да го остварат своето демократско право на глас. Истовремено, околу гласачките места можеа да се забележат паркирани автомобили, во кои имаше по неколку луѓе кои будно ги следеа сите што одат на гласање. Двајца од нив, кои ги прашавме за причината зошто се постојано тука, ни потврдија дека се со задача да видат колку и кои граѓани ќе гласаат. Ова е впечатокот од гласачките места во Шестата изборна единица на петтите избори за шеф на државата во средините каде што доминантно живеат Албанци. Поголема раздвиженост имаше само во мешаните средини во Тетовско каде што гласаат и Македонци. Според одѕивот, до 17 часот гласале 16.315 од вкупно 79.711 гласачи, што значи дека одѕивот изнесувал 20,47 проценти. Од ова произлегува дека повеќето од гласачите-Албанци го прифатиле повикот на партијата на Али Ахмети за бојкот на изборите. Истовремено, ова значи дека ...
сите 4 | | | веќе видена