Капитал

Никакви очекувања за патот на Македонија кон Европската Унија немаат високите дипломати во Европската комисија. Извори за Капитал брифираат дека многу е веројатно Албанија да добие кандидатски статус во јуни, после што според нивните прогнози се стравува од криза во нашата држава. За Албанија се прогнозира многу скоро и датум за преговори. Со ова Македонија (заедно со Босна и Херцеговина) останува последна држава од регионот којашто наместо со суштински прашања и визија за својот развој, очигледно уште долго ќе се занимава со своето внатрешно постројување Додека целото македонско општество месеци наназад се занимава прво со можноста за распишување на предвремени парламентарни избори, потоа со нивното организирање, одржување, резултати и пост- изборни математики, а сега со пазарот на ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ околу формирањето на новата Влада, лоши вести пристигнуваат од Брисел. Високи дипломатски извори за „Капитал“ велат дека приказната со Македонија е голем неуспех и за Македонија и за Европската Унија и дека ...
сите 3 | | | веќе видена

„Капитал“ анализира колку пратенички мандати би освоиле политичките партии доколку Република Македонија беше една изборна единица? Колку гласови завршија во вода? Колку гласови вреди пратеничкото место во дијаспората? Каква е зависноста на излезноста на изборите со резултатот? пишува: Љупчо Златев ljupco.zlatev@kapital.mk Големата четворка ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА и на овие избори ги подели најголемиот број од мандатите помеѓу себе. Но, за разлика од 2011, на последните парламентарни избори сметките малку ги поматија две политички партии, ГРОМ на Стевче Јакимовски и НДП на Руфи Османи кои освоија по еден пратеник на нивните изборни листи. Чудно, за да се стане пратеник во Македонија се потребни околу 8000 гласови, а пратениците од дијаспората вредат одвај 850 гласа. Па така и легитимитетот на пратениците од дијаспората, кои имаат еднакво право на одлучување како и оние кои се избрани во Македонија, се става под знак прашаник. Веќе подолго време во јавноста се разгледува идејата Македонија да стане ...
| | веќе видена

Според последните информации на Државната изборна комисија, на обработени 99,91% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ во новиот собраниски состав ќе има 61 пратеник, СДСМ 34, ДУИ 19, ДПА 7, ГРОМ 1 и НДП 1. За ВМРО-ДПМНЕ гласале 488.588 избирачи или 42,18 отсто, за СДСМ 283.869 или 24,91 процент, за ДУИ 153.577 или 13,48 отсто, за ДПА 66.392 или 5,83 отсто, за ГРОМ 31.610 или 2,77 проценти, додека за НДП 17.783 или 1,56 отсто. На предвремените парламентарни избори излезеноста е 64 отсто од вкупно запишаните 1.780.128 избирачи. Неважечки се 37.586 ливчиња.
сите 31 | | | веќе видена

ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ со своите отворени кампањи една против друга, ја отворија можноста за напуштање на мајскиот договор. Каква би била иднината на таа нова Влада без партијата –победник кај албанскиот блок, не е јасно, но и повеќе од јасно е дека тоа ќе води кон нова политичка криза. Од друга страна, нова Влада на старите коалициски партнери во вакви услови, исто така е со сомнителен век на траење... па дури и со сомнителен капацитет за формирање. Опозициската СДСМ којашто најверојатно нема да ги признае резултатите доколку изгуби и ќе ги напушти институциите, сама по себе е криза.... Капитал анализира - како во вакви услови ќе се развиваат односите помеѓу партиите, како ќе се формира нова Влада и што ја очекува Македонија во година во која додека таа се занимава со свое внатрешно политичко прегрупирање, останатите држави од регионот се зафатени, која со почетокот на своите преговори за влез во ЕУ, која со очекувања за брз влез во НАТО Алијансата... Катерина Синадиновска ...
| | веќе видена

Изобилство од нови работни места, инвестиции, субвенции во предизборните програми. Како да се оствари? Кога ветувањата од која било предизборна програма би биле реалност, несомнено граѓаните би имале подобар животен стандард, бидејќи економските мерки на сите политички партии се лајтмотивот во трката за освојување на гласовите на граѓаните. Изобилство од нови работни места, инвестиции, субвенции, нови километри автопатишта има во платформите на сите политички ривали. Капитал анализира што нудат политичките партии во изборните програми Александар Јанев aleksandar.janev@kapital.mk Кога ветувањата од која било предизборна програма би биле реалност, несомнено граѓаните би имале подобар животен стандард, бидејќи економските мерки на сите политички партии се лајтмотивот во трката за освојување на гласовите на граѓаните. Изобилство од нови работни места, инвестиции, субвенции, нови километри автопатишта во платформите на сите политички ривали. Партијата на Никола Груевски, во својата изборна програма ...
| | веќе видена

Ѓорге Иванов со освоени 51,63% или 447,123 гласови од 99,46% процесирани избирачки места, победи во првиот круг од претседателските избори. Тој освои околу 120.000 гласови повеќе од кандидатот на опозицијата Стево Пендаровски, за кого гласаа 325.132 избирачи или 37,54%. Иљаз Халими освои 4,49% од гласовите или 38.893, а Зоран Попоски 3,61% или 31.293 гласа. Ова го покажуваат последните податоци објавени на веб страницата на Државната изборна комисија. На претседателските избори излезноста беше 48,86% односно вкупно гласале 865.995 граѓани. Вториот круг од гласањето за претседателските избори ќе се одржи на 27 април заедно со предвремените парламентарни избори.
сите 141 | | | веќе видена

Во недела, во првиот круг на претседателските избори се соочуваат четворицата кандидати за претседател на Република Македонија. Капитал ви ги пренесува основните залагања и постулати во кампањите на претседателските кандидати. Љупчо Златев ljupco.zlatev@kapital.mk Со слоганот “Државата пред се!“, Ѓорге Иванов бара втор мандат. Еден од основните столбови на неговата програма е ставот за зачувувањето на уставното име и зачувување на посебноста на македонската нација. Чудно е што Иванов најавува дека доколку добие втор мандат ќе помага во економскиот развој, создавањето на нови работни места и привлекувањето на странски инвестиции - иако тоа не е дел од надлежностите на претседателот. Пораките кои ни ги праќа кампањата на Иванов соодветствуваат со конзервативни вредности. Иванов се повикува на традицијата, семејните вредности и авторитет. Пендаровски од другата страна со слоганот “Македонија заслужува претседател“, бара враќање на авторитетот на претседателската функција. Доколку победи, тој ветува дека ...
сите 12 | | | веќе видена

Откако се познати кандидатските листи за пратеници на сите политички партии, Капитал анализира - колку изборот на личностите ќе влијае врз конечниот изборен резултат, имајќи предвид дека сепак, во Македонија се гласа за партија, а не за отворени листи, но и кои се причините што партиите презентираа секоја свој концепт, односно како тие мислат дека токму нивниот ќе биде добитен. Катерина Синадиновска Љупчо Златев Додека лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, премиерот Никола Груевски одлучи тој да ги предводи кандидатските листи за пратеници на својата партија номинирајќи се за носител во првата изборна единица, неговиот главен политички опонент, лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговата заменичка, Радмила Шеќеринска одлучија нивните имиња воопшто да не се најдат на ниту една листа. ВМРО – ДПМНЕ за носители и овој пат кандидираше апсолутно познати имиња, високи партиски и државни функционери, додека СДСМ излезе со еден нов концепт според кој за партиското раководство нема место на листите, а со тоа ниту во идниот ...
| | веќе видена

Партиските програми ќе ветуваат многу, особено во делот на економијата, но, негативната кампања и отсуството на предизборни дуели или барем конструктивни дебати по одредени теми меѓу претставниците на власта и на опозицијата, може да биде причина граѓаните да не можат јасно да ја оценат вредноста на понудата. Но, колку и политичарите да сметаат (повикувајќи се на досегашното искуство) дека вниманието на јавноста лесно може да се оттргне од реалните проблеми со подметнување на симулирани политички пожари кои се шират само поради податливоста за медиумска експлоатација, никогаш не може да се исклучи ризикот дека токму на овие избори на граѓаните конечно толку ќе им се стемни што ќе им осамне да го побараат она што им следува како на гласачи кои даваат власт. Максим Ристески maksim.risteski@kapital.mk Прашањето чуму нови предвремени парламентарни избори, покрај дилемата околу автентичноста на кризата во владејачката коалиција што истите ги направи „неизбежни“, најкритички го поставува квалитетот на ...
| | веќе видена

Сите активности и со нив поврзани финансиски трансакции, од почетокот на проектот за изградба на новата автопатска делница Демир Капија -‐ Смоквица, како дел од Пан-‐Европскиот Коридор Х, се реализирани во согласност со меѓународните и локалните закони и регулативи“, стои во соопштението на грчката градежна компанија „Актор“. „Секоја трансакција, вклучувајќи ги платите и надоместоците на вработените луѓе од Грција се покриени со договори и фактури, сите даноци се пресметани и платени и конечно сите плаќања се извршени преку банкарскиот систем согласно Законот”, се наведува во соопштението. Инаку, случајот “Актор” кој го обелодени опозициската партија СДСМ откривајќи дека грчки граѓани извлекле во кеш 3,5 милиони евра од сметката на грчката компанија “Актор” резултираше со отварање преткривична постапка од страна на Јавното обвинителство.
сите 28 | | | веќе видена