OhridNews

Сите земји имаат прашања и предизвици кои заслужуваат подетално разгледување и надзор и затоа треба да бидат одредени теми во сите земји-членки кои би биле мониторирани, а не само во некои од нив, рече денеска македонскиот парламентарец Александар Николоски кој е потпретседател на Мониторинг комитетот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), тело кое е составено од 16 еминентни членови на ПС на Советот на Европа. На денешната седница на Ад хок комисијата за реформа на мониторинг - постапката на Парламентарното собрание на Совет на Европа беше разговарано за финалниот документ за реформа на постапката кој треба да биде усвоен најдоцна во октомври 2014 год., и да почне да се применува од јануари 2015. Во текот на расправата пратеникот Александар Николоски потенцираше дека во времето кога постапката за мониторинг била воспоставена, некаде на почетокот на деведесеттите години на XX век, имала цел надгледување на состојбата кај новите членки на Советот на Европа каде што претходно не постоеле ...
сите 17 | | | веќе видена

Новото раководство на општина Охрид, на чело со градоначалникот Никола Бакрачески, посветено, упорно и организирано работи на остварување на ветените проекти, но паралелно мака мачи како да се справи со катастрофалната финансиска состојба што ја остави претходното раководство. Дел од поранешното раководство, односно од советничкото мнозинство беше и ВМРО- НП, која, наместо јавно да се извини за учеството во финансиското уништување на општината, деновиве упорно, без аргументи и без малку политичка одговорност ја манипулира јавноста во врска со управувањето со јавните градски паркинзи, се наведува во реакцијата на општина Охрид по повод денешното соопштение на ВМРО-НП Охрид. „Крајно политички неупатно е да се тврди дека локалната самоуправа, поради некоординираност и страв од изборниот резултат, прашањето за паркинзите го симнала од дневниот ред на седницата на Советот на општина Охрид, која се одржа пред парламентарните избори. Зарем, по катастрофалниот изборен резултат на ВМРО- НП на парламентарните ...
| | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, упати јавен повик до опозицијата да се врати во собраниските клупи и да се приклучи во работата на Парламентот бидејќи, како што истакна, не е убаво во Собранието да нема опозиција. „Сè што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за јавно да ги повикам да се вратат во Собрание", нагласи Вељановски. Тој на средбата со новинарите истакна дека верува оти ќе се смени одлуката на најголемата опозициска партија СДСМ, и дека пратениците кои го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. Вељаноски најави дека најдоцна до 26 мај ќе ја закаже првата пленарна седница на која треба да се донесат одлуки за бројот на потпретседатели, за формирање работни тела. „Еден потпретседател се избира од редовите на опозициската партија која во Собранието има најголем број пратеници, а тоа во случајот е СДСМ. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав, односно да ...
сите 39 | | | веќе видена

Господата од ВМРО НП никако да сфатат и упорно ја манипулираат јавноста, дека јавните паркинзи не се даваат, како што тие викаат, на приватен сопственик. ЈП „Билјанини Извори“ стопанисува и во иднина ќе стопанисува со целиот јавен паркинг простор на територија на Општина Охрид, се наведува во реакцијата од јавното претпријатие по упатените обвинувања од општинската ВМРО НП. - Многу е лесно сега да се лицитира со опциите со кои би се набавила опремата се со цел модернизација на работата на јавниот паркинг простор, од кога го доведовте до чекор од затворање Јавното претпријатие во вашето 8 годишно владение со општината, преку константното трупање на долгови и големата превработеност. Ние во овој момент го најдовме најдобриот начин како претпријатието да остварува поголем приход, а воедно да не сме изложени на дополнителни расходи. Иднината за многу брзо ќе докаже дека оваа одлука е во интерес на претпријатието и особено на вработените, и со тоа се надеваме конечно ќе ја суспендираме вашата константна " ...
сите 2 | | | веќе видена

Од општинската ВМРО- Народна партија велат дека како што и претходно најавиле, власта на ДПМНЕ веднаш по завршувањето на изборите, ги ставила паркинзите на дневен ред на седница во Советот на Општина Охрид. - Сакаме уште еднаш да ги потсетиме дека токму на темата паркинзи тие освоија најголем дел од гласовите на последните локални избори во 2013 година. Пред изборите, заради некоординираност, но и заради стравот од рејтингот Локалната самоуправа ги повлече точките, а оваа нивна идеја ја заокружуваат одма на првата наредна седница на Советот, велат од ВМРО-НП. Оттаму, ја повикуваат локалната самоуправа да не ги дава паркинзите на приватен сопственик, туку таа да раководи со нив. - Доколку нема целосна наплата, одговорност треба да си понесе менаџментот на јавното претпријатие „Билјанини Извори“. Бидејќи е исплатливо, ги повикуваме тој систем за наплата да го внесат со кредитно задолжување на јавното претпријатие, што би се исплатило за само неколку години, додаваат од ВМРО-НП. Потенцираат дека со ваквите ...
сите 4 | | | веќе видена

По верификацијата на мандатите на пратениците од СДСМ, останува неизвесно дали сеуште актуелниот координатор на советничката група на СДСМ во советот на општина Охрид, Томислав Тунтев, ќе присуствува на закажаната седница во петок во својство на советник. За Тунтев останува нејасно како може и покрај нивните изјави заверени кај нотар дека не ги прифаќаат пратеничките мандати, собранието да ги верификува , иако на решенијата не стојат нивни потписи. - До сега немам добиено никакво решение од собранието за засновање на работен однос , на кое треба да стои и мој потпис. Во спротивно, без потпис не може работниот однос да биде заснован. Но, излегува дека кој како сака си го толкува законот. Во тек се консултации со правните лица, во меѓувреме додека не се расчистат работите не гледам причина да не учествувам во работата на советот на општина Охрид , вели Тунтев. Правни лица велат дека станува збор за конфузна ситуација поради правна празнина, која се поизвесно е дека ќе треба политички да се решава . Од ...
сите 28 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. - Изборите одредија кој ќе биде претседател, кој пратеник, кој ќе ја составува Владата, кој ќе управува со државата во наредните години. Од нив се бара посветеност и одговорна работа. Сериозност и промисленост. Секој што добил мандат мора да е свесен и одговорен за ова“, нагласи претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, во своето инаугуративно обраќање по потпишувањето на свечената изјава. Иванов додаде дека токму мандатот, довербата, денес некои опозициски партии ја доведуваат во прашање, одбивајќи да ги признаат резултатите од изборите. - Како претседател, загрижен сум за тие реакции и постапки, бидејќи сум и нивен претседател. Денес јасно ќе кажам: Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата „претседател на Република Македонија“, всушност ги бојкотираат граѓаните кои гласале на претседателските избори. Оние што ...
сите 41 | | | веќе видена

Зоран Заев останува лидер на СДСМ. На вчерашниот конгрес на партијата поддршката му ја изразиле 413 делегати наспроти 176 делегати кои што сметале дека Заев треба да си замине. Поддршката на мнозинството делегати на Централниот одбор ја добива и ЦО на партијата како и заменичката на Заев, Радмила Шеќеринска со 386 наспроти 205 од вкупниот број присутни и за надзорниот одбор 445 наспроти 146. Пред гласањето на доверба Конгресот едногласно го поддржа извештајот за претседателските и парламентарните избори со што ги потврдите одлуките на СДСМ да ги врати пратеничките мандати и да не ги признае изборните резултати.
сите 59 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на конгрес што ќе се одржи во Скопје ќе ги разгледува резултатите постигнати на штотуку завршените избори. Делегатите на конгресот ќе се изјаснати за политиките на раководството на партијата, односно ќе гласаат за доверба на претседателот Заев и соработниците кои се на чело на партијата. На конгресот на СДСМ му претходеше жестока внатрепартиска расправа, а беа и побарани оставки од раководството на партијата. Во јавноста се шпекулираше дури и со имиња за наследници на Заев на лидерската позиција на партијата. Од друга страна актуелниот претседател на СДСМ, Зоран Заев, очекува да ја добие довербата на делегатите и најави обединување на партијата по конгресот.
сите 221 | | | веќе видена

На денешната конституивна седница, Собранието ги верификува сите 123 пратенички мандати, вклучувајќи ги оние од СДСМ и НСДП кои претходно се откажаа од истите. Новиот парламентарен состав кој повторно ќе биде предводен од досегашниот претстадел на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, ќе биде составен од 61 пратеник од коалицијата „За подобра Македонија“ на ВМРО-ДПМНЕ, 19 од ДУИ, 7 од ДПА и 1 од ГРОМ, Претходно со соопштение до јавноста, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ одлучија да формираат ново парламентарно мнозинство.
сите 45 | | | веќе видена