Точка

Председателот Иванов побарал на престојниот Совет на ЕУ и за Македонија да биде применет позитивниот пример на паралелно движење во евроинтеграцијата и надминување на билатералната разлика. На работната средба меѓу претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за проширување Стефан Филе , биле размените мислења и информации во врска со евроинтеграцискиот процес на земјата, состојбата по изборите во Р.Македонија, актуелностите за процесот за името во Обединетите Нации како и за состојбите во регионот и добрососедските односи. На средбата претседателот Иванов истакнал дека предолгото чекање за следниот исчекор во интеграциите не помага во забрзувањето на рефорите и надминување на забалешките од извештајот на комисијата, односно дека стаус кво состојбата создава фрустрации во нашето опшество, а тоа не е добро за Р.М. и за регионот како и за кредибилитетот за проширувањето на Европската Унија. Председателот Иванов побарал на престојниот Совет на ЕУ и за Македонија да биде применет позитивниот пример на паралелно ...
сите 32 | | | веќе видена

Националната демократска преродба (НДП) на Руфи Османи во Собранието ги поднесе оставките за пратеничкото место што оваа партија го освои на последните парламентарни избори. Освен Руфи Османи, кој беше носител на листата во шестата изборна единица каде што е освоен мандатот, изјави за откажување поднеле и сите 20 кандидати од листата на оваа партија. НДП одлучи да прогласи мораториум од 100 дена на целокупната своја политичка активност „во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој временски период ќе се врати политичката свест на илјадници Албанци кои во овие избори беа измамени и манипулирани од политичкиот корупциски инженеринг на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ“.
сите 10 | | | веќе видена

Албанската опозиција, од утре најави дека ќе започне со протести за промена на актуелниот премиер Еди Рама. Од опозицијата велат дека причините за протестот се поради лошата економска состојба, непочитувањето на правата на граѓанитe, како и случајот “Дивјак”, во кој италијанскиот пилот неуспеал да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што претставувало доказ дека Владата е вмешана во шверц со дрога. “Бараме оставка од Рама и неговата Влада, бидејќи албанскиот народ не прифаќа Влада која е замешана во организиран криминал”, рече Љуљзим Баша, претседател на опозициската Демократска партија. Рама ги одбива сите обвинувања дека тој и неговата Влада се вклучени во билокаква криминална организација, како и дека за деветте месеци владеење имаат огромен успех во борбата против шверцот на дрога. Првиот антивладин протест, опозицијата го одржа на 20 февруари.
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 80 | | | веќе видена

По повод реизборот на претседателот Ѓорѓе Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упати претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. „Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани“, стои во писмото од Баросо. Честитки за реизборот на претседателот Иванов упати и претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „Резултатите од гласањето потврдуваат Ваш голем политички авторитет и доверба на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и за ...
сите 52 | | | веќе видена

Веќе од следниот викенд, пензионерите ќе се возат бесплатното во автобусите на ЈСП и во недела. Со оглед на тоа што Парламентот е веќе конституиран, не постојат веќе пречки за одлуката да почне да се применува. Пензионерите досега во автобусите на градскиот превоз во Скопје се возеа бесплатно во вторник, петок и сабота. Одлуката за „бесплатна недела“ беше донесена уште пред изборите, но не можеше да се применува заради одредбите во Изборниот законик. Според предизборната програма на ВМРО-ДПМНЕ, бесплатен градски превоз ќе се овозможи и за студентите во четврток. Како што најави директорот на ЈСП, Мишо Николов, наскоро, оваа одлука ќе се најде на дневен ред на Советот на Град Скопје, по што, доколку добие зелено светло од советниците ќе почне да се применува.
сите 11 | | | веќе видена

Уставот врз кој се заколнав ме обврзува да го бранам уставното име на нашата држава. Затоа нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име – Република Македонија, нагласи претседателот Ѓорѓе Иванов во обраќањето по дадената свечена изјава во Собранието. Тој истакна дека нема да прифати идеи или предлози кои би ги загрозиле македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на соживот. „Нашата заедничка визија се темели врз доверба меѓу државата и секој нејзин граѓанин. Верба дека државата ќе ги штити и унапредува интересите на граѓаните, нивните права и слободи. Верба дека Македонија може да успее и дека во Македонија може да се успее,“ нагласи Иванов. Шефот на државата посочи дека кога станува збор за државните интереси, неопходно е Македонија да настапува со еден глас и јасен став, за да биде препознаена како стабилна држава и почитувана како одговорен партнер и сојузник. Во однос на надворешната политика, Иванов потенцираше ...
сите 30 | | | веќе видена

Претседателот воедно во името на граѓаните повика да се надминат теснопартиските и личните интереси. Изборите одредија кој ќе биде претседател, кој пратеник, кој ќе ја составува Владата, кој ќе управува со државата во наредните години. Од нив се бара посветеност и одговорна работа. Сериозност и промисленост. Секој што добил мандат мора да е свесен и одговорен за ова. Ова го истакна претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, во своето инаугуративно обраќање по потпишувањето на свечената изјава. - Токму тој мандат, токму таа доверба, денес некои опозициски партии ја доведуваат во прашање, одбивајќи да ги признаат резултатите од изборите. Како претседател, загрижен сум за тие реакции и постапки, бидејќи сум и нивен претседател. Денес јасно ќе кажам: Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата „претседател на Република Македонија“, всушност ги бојкотираат граѓаните кои гласале на претседателските избори. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на ...
сите 31 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија е најавена свечена церемонија по повод инаугурацијата на Иванов. На свеченоста, како што најавија од неговиот Кабинет, ќе присуствуваат граѓани, кои по церемонијата, ќе бидат примени од страна на претседателот Иванов. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран за шеф на државата на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој на вториот круг од претседателските избори освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 89 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија со 86 гласа „за“ денеска на конститутивната седница ги верификуваше мандатите на сите 123 пратеници избрани на предвремените парламентарни избори одржани на 27 април. Претседателот на Комисијата за верификација на мандатите, Александар Николовски, повикувајќи се на конечниот Извештај на Државната изборна комисија од спроведените предвремени парламентарни избори, на Изборниот законик, Законот и Деловникот на Собранието, предложи Парламентот да ги верификува мандатите на сите 123 пратеници, иако СДСМ и НДП најавија не прифаќање на мандатите и изјави на нотар. - Согласно член 13 од Деловникот на Собранието надлежност е на Верификационата комисија врз основа на Извештајот на ДИК за избор на секој пратеник да поднесе писмен извештај со предлог за верификација на мандатот на секој пратеник пооделно. Во случајов согласно Извештајот на ДИК неспорно пратениците на коалицијата СДСМ, НСДП, ЛДП, ОМ, Партија за движење на Турците на Македонија, ПЦЕР, Српска странка во Македонија, ...
сите 27 | | | веќе видена