МРТ

Тоа беа изборите на кои за шеф на државата беше избран Бранко Црвенковски, по што неговата партија изборите ги оцени како фер и демократски. Постојат извештаи за вооружени лица во регионот околу Скопје, а беа пријавени и физички пресметки на три избирачки места. Меѓународните набљудувачи беа спречени да набљудуваат на неколку избирачки места Постоеја инциденти на гласање за други лица на 26 гласачки места, а биле увидени и силни индикации на полнење на гласачки кутии на 11 гласачки места . В о 6% од набљудуваните г ласачки места, гласачите ниту се потпишувале ниту оставиле отисок во Гласачкиот список, пишува во Извештајот на ОБСЕ за изборите во 2004 година. Групно гласање во 20% од албанските средини. Непријавување на гласачки ливчиња и додавање потписи во списокот за да се корегира проблемот – и ова е нотирано во истиот извештај. Процесот беше сериозно нарушен со преполнување на кутии, гласање за други лица и заплашување. Бројни случаи на преполнување на гласачки кутии беа пријавени во регионите покриени ...
| | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска престојува во работна посета на Брисел. Шефот на државата веќе имаше средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, а за доцна попладнево е најавена средбата со претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј. Ова е прва дипломатска посета на иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на претседателот на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според експертите е сигнал дека Република Македонија останува доследна на европската агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 63 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 88 | | | веќе видена

Ова е оценката на ОБСЕ за изборите, но не за овие последните од минатиот месец туку за претседателските од 2004 кога за шеф на државата беше избран Бранко Црвенковски, а СДСМ ја прослави победата оценувајќи ги изборите како фер и демократски. „Неправилностите на денот на изборите, на некои места, а особено во текот на вториот круг, фрлаат сенка на целиот процес. Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР увиде инциденти на гласање за други лица , полнење на гласачки кутии и заплашување, што беше поочигледно во текот на вториот круг од гласањето, пишува во Извештајот од 2004 година во кој набљудувачите на ОБСЕ процесот на пребројување на гласовите во вториот круг го оценија како лош и мошне лош дури во 21% од набљудуваните гласачки места“, стои во извештајот на ОБСЕ. Во извештајот е упатена и критика до ДИК дека приговорите од првиот круг се отфрлени според мошне ригидни критериуми, но и дека вишокот на гласови создава загриженост за евентуална изборна измама. Сите овие нотирани нерегуларности тогаш беа небитни ...
сите 11 | | | веќе видена

За десеттина дена на собраниска седница ќе се носи одлука за избор на собраниските тела. Потоа комисијата за избори ќе треба да излезе со персоналните решенија. Местата што и припаѓаат на опозицијата независно дали станува збор за позиции утврдени со деловникот или со досегашната практика, според првиот парламентарец, засега ќе останат празни или ќе има овластени пратеници што ќе ја извршуваат функцијата се до конечната одлука на СДСМ. Од СДСМ засега без одговор, што со освоените мандати, кои се веќе верификувани и објавени во службен весник. Формулацијата неприфаќање на мандатите, којашто ја користи опозицијата ја нема како правна норма оттука и неизвесноста дали решението ќе се бара во оставки или неоправданото отсуство подолго од 6 месеци по што со гласање и двотретинско мнозинство ќе може да им се одземат мандатите од СДСМ- најава дека стратегијата ќе ја обелоденат откако, таа ќе ја помине внатрепартиската процедура. Собраниското кадрова служба, врз основа на верификуваните мандати веќе ги ...
сите 44 | | | веќе видена

Од ДОМ очекуваат Законот за зеленило да биде усвоен во првите три месеци од новиот собраниски состав и новата влада. Со законот ќе бидат утврдени стандардите за заштитата и зачувување на градското зеленило, како и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. Дотогаш, од ДОМ апелираат до сите општествени субјекти за воздржување од уништување на зеленилото во градовите. „Зајакнувањето на човечките, техничките и организациони капацитети на инспекторатите за заштита на животната средина во првата година од новата влада е исто така предмет на коалиционен договор помеѓу ДОМ и ВМРО-ДПМНЕ и ова силно ќе инсистираме да биде спроведено“, изјави Тони Ристов, портпаролот на ДОМ. Ивана Стојкова
сите 10 | | | веќе видена

Дипломатската агенда во вториот претседателски мандат Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја почнува утре со посетата на Брисел. Тема на одвоените средби со првиот човек на европскиот совет Херман ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе е ЕУ агендата. Според експертите, ова е уште еден силен сигнал дека евроинтеграциите за Македонија се врвни приоритети.
сите 89 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки, соопшти Кабинетот на Претседателот. По повод реизборот на претседателот Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упатил претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. „Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани “, напишал Баросо во честитката. Честитки за реизборот на претседателот Иванов со желби за успех во ...
сите 53 | | | веќе видена

Веќе од следниот викенд, пензионерите ќе се возат бесплатното во автобусите на ЈСП и во недела. Со оглед на тоа што Парламентот е веќе конституиран, не постојат веќе пречки за одлуката да почне да се применува. Пензионерите досега во автобусите на градскиот превоз во Скопје се возеа бесплатно во вторник, петок и сабота. Одлуката за „бесплатна недела“ беше донесена уште пред изборите, но не можеше да се применува заради одредбите во Изборниот законик. Според предизборната програма на ВМРО-ДПМНЕ, бесплатен градски превоз ќе се овозможи и за студентите во четврток. Како што најави директорот на ЈСП, Мишо Николов, наскоро, оваа одлука ќе се најде на дневен ред на Советот на Град Скопје, по што, доколку добие зелено светлоод советниците ќе почне да се применува.
сите 11 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. „Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција “, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на МРТ од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. „Поранешниот лидер на партијaта н е ...
сите 2 | | | веќе видена