Прес 24

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека портпаролот на СДСМ Петре Шилегов направил најповолениот понудувач да биде дисквалификуван од постапката за набавка на детски лапараскоп со видео опрема и инструментален сет за лапараскопија на Клиничкиот центар. - Ова е пример како преку правни игри и процедури се отфрлаат и понудите на останатите понудувачи со цел да добие тендер фирмата д-р Пановски, која важи за спонзор и блиска на СДСМ, информира на денешната прес-конференција Сашо Трпески од ВМРО-ДПМНЕ. Тој информира дека понуди дале четири фирми од кои, како што рече, најниска цена била на Б-Интернационал. - Жалба е поднесена од Инел Медика, во која тврди дека понудата на д-р Пановски воопшто не одговара на тендерската спецификација, a pостапувајќи по жалбата, Комисијата за жалби со решение од 11 март 2005 година ја уважува жалбата и го задолжува набавувачот да изврши повторно рангирање. Но, набавувачот повторно донесува решение со кое го избира д-р Пановски, рече Трпески. Инел Медика, како што истакна, повторно ...
сите 27 | | | веќе видена

СДСМ демантира информации кои воопшто не се објавени. Press24 денеска објави информација добиена од виоски функционери во партијата дека вчера се случил инцидент во кочанско Грдовци во штабот на опозициската партија. СДСМ ја демантираше оваа информација дополнително, филувајќи ја со веќе видените фрази насочени кон медиумите кои не известуваат по нивна желба. Иако демантот на СДСМ содржи низа квалификации и клевети, поради почитување на новинарските принципи го објавуваме во целост „СДСМ целосно ги отфрла шпекулациите и дезинформациите објавени на дел од провладините медиуми за наводен инцидент во кочанско Грдовци. Ова е уште една лага на ВМРО ДПМНЕ кажана преку медиумите под нивна контрола. Кандидатот за пратеник од Кочани кој според нив наводно учествувал во инцидентот, воопшто и не бил присутен на местото кое медиумите го спомнуваат. Ова е уште еден начин преку кој се покажува дека ВМРО ДПМНЕ не бира средства за оцрнување и води валкана кампања! “ - стои во демантот на СДСМ Останува нејасно, доколку не се ...
сите 2 | | | веќе видена

-Целосна лага е дека одлуката да се одложи предизборната активност на кандидатот Стево Пендаровски била донесена во консултации со МВР. МВР ниту регистрирало каква било закана или ризик, ниту изготвило безбедносна проценка врз чија основа сугерирало откажување на посетата на Шуто Оризари .Целата кампања досега минува мирно, демократски и без ниту еден инцидент. Доколку станува збор за обид да се компромитираат изборите и да се фрли црна дамка на досегашниот тек од кампањата, апелираме на чесна политичка борба без манипулации кои го доведуваат во прашање угледот на Република Македонија. Нам не ни е позната причината за одложување на предвидената средба, но би било коректно штабот на кандидатот да не се покрива за своите одлуки користејќи го Министерството како институција, се вели во реакцијата на Министерството за внатрешни работи. Оттаму ги повикуваат сите политички партии да го задржат нивото и достоинството пред се заради граѓаните од кои ја бараат поддршката.
сите 16 | | | веќе видена

Никола Груевски и ВМРО - ДПМНЕ не можат да го прифатат фактот какви кандидатски листи за пратеници понуди Социјалдемократскиот сојуз на граѓаните на Република Македонија за претстојните парламентарни избори. Дека на листите се наоѓаат луѓе од најголема доверба во средините од каде потекнуваат, за што беа направени анкети, стои во писмената реакција на СДСМ, на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. -Можеби ги мачи какви ќе бидат реакциите на нивните кандидатски листи на коишто треба да се најдат функционерите богаташи на ВМРО - ДПМНЕ кои купиле станови и имот каде стигнале, а некои од врвот на ВМРО - ДПМНЕ ги освоиле и Прага и рајските земји, се вели во реакциите.
сите 68 | | | веќе видена

Откако Панче Орцев делејќи си тендери со фирмите од кланот на Зоран Заев си го заслужил пратеничкиот мандат, сега тој повторно се најде на листата за пратеници во четвртата изборна единица и тоа на високото второ место, посочија денеска од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Според ВМРО-ДПМНЕ, со високата позиција на листата за пратеници, Заев сака да му се оддолжи на Панче Орцев за, како што велат, тендерите кои тој како директор на Комуналец, ги делел на фирмите од кланот Заеви. -Во меѓувреме додека Панче Орцев е директор на ЈПКД Комуналец, тој доделувал јавни набавки на фирмите од фамилијата Заеви и нивните бизнис ортаци. Впрочем тој е директорот на ЈПКД Комуналец кој склучил договори за јавни набавки со фирмата Еленица во сопственост на братот и братучедот на Зоран Заев, со фирмата Тргопродукт која е во сопственост на братучетката и стрината на Зоран Заев, со фирмата Јавор Шпед која е во сопственост на бизнис ортакот на братот на Зоран Заев како и со фирмата АДГ Пелагонија каде најголем акционер е братучедот на ...
сите 70 | | | веќе видена

Советник во општина Кочани му удрил шлаканица на пратеник на опозициската СДСМ. Како што дознава Press24 вчера во месниот штаб на СДСМ во кочанско Грдовци се случил инцидент во кој најдебелиот крај го извлекол кандидат за пратеник на СДСМ. Според нашите информации, советник во општина Кочани на најголемата опозициска партија незадоволен од составот на пратеничките листи влегол во жестока кавга со еден кандидат за пратеник кој го бранел изборот на Заев. Во еден момент кавгата ексалирала по што советникот му удрил шлаканица на кандидатот за пратеник. Во тој момент се вмешале останатите присутни членови на месниот огранок на партијата и спречиле тепачката да ексалира.
сите 11 | | | веќе видена

Секој човек понекогаш греши. Речиси и да нема политичар кој во својата кариера никогаш не направил некој гаф или лапсус. Гостувањето на претседателот Ѓорге Иванов во емисијата кај Јанко Илковски , каде кажа обичен лапсус, предизвика голем интерес кај опозициските медиуми, кои оркестрирано го нападнаа шефот на државата. Ниту најголемите светски лидери не се имуни на вербални лапсуси искажани на прес-конференции или пак при медиумски гостувања. Барак Обама, Дејвид Камерон, Ангела Меркел, Владимир Путин се само дел од најпознатите светски лидери кои направиле гафoви, поради што биле мета на медиумите, но тоа во западноевропските земји и САД е природно и прифатливо. Еден од највлијателните светски лидери,американскиот претседател Барак Обама е познат по своите гафови. дури има направено и листа од . Американскиот потпретседател пак, Џо Бајден исто така е познат по своите гафови од кои највпечатлив е оној од пред две години кога изјави дека Бил Клинтон, а не Обама е претседател на САД. Дека лапсусите кај ...
сите 7 | | | веќе видена

Поголема група доскорешни и поранешни пратеници од опозициската СДСМ, како и општински лидери од оваа партија деновиве го контактирале претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски и побарале од него да бидат ставени на пратеничките листи на оваа партија, пишува "Нетпрес". Според извори на интернет-порталот, тие на Јакимовски му рекле оти повеќе не сакаат да бидат дел од опозициската СДСМ, бидејќи, како што тврделе, биле крајно разочарани од пратеничките листи кои ги објави оваа партија. Исто така, навеле и дека имало голема поделеност како меѓу раководството, така и меѓу членството во СДСМ. Тие понудиле зголемување на бројот на членството во ГРОМ, како и на гласачкото тело, бидејќи навеле дека, сепак, се една поголема група, која брои неколку десетици и дека имаат долгогодишно искуство. Претпоставките се дека СДСМ-овците со овој свој потег, најверојатно, се обидуваат да го фатат последниот воз за влез во пратеничките клупи во македонскиот Парламент. Јакимовски за ВЕЧЕР открива дека не ги прифатил понудите на ...
сите 26 | | | веќе видена

Барањето на ДУИ за консензуален кандидат и обидот на СДСМ да го наметне Пендаровски кај Албанците е уште една етапа во процесот за продажба на националните интереси за личен профит кој започна со територијалнмата поделба во 2004та, оценуваат експертите за Сител. И тогаш Пендаровски беше клучниот верификатор на погубната поделба на земјата по етничка линија и албанизацијата на Кичево, Струга и Скопје. Експертите се навраќаат на настанот кој многу наликува на денешните случувања особено знаејќи дека актерската екипа е иста. „Се сеќавам откако ние ја направивме коалицијата со ДУИ во 2008 година разговарав со еден претставник од раковосдството на ДУИ и имавме една дилема дали ДУИ му должи нешто на Црвенковски и дали Црвенковски му должи нешто на ДУИ за да можеме да бидеме сигурни дека таква една коалиција нема да биде нестабилна. Она што ми беше одговорено од страна на овој висок претставник на ДУИ беше дека немаат никаков долг кон Црвенковски затоа што тој како политичар го добил од нив тоа што го барал. ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонија е земјоделска земја. Нашиот народ со векови ја обработувал земјата која му давала плод. Владата вистински го вреднува трудот на земјоделците. Од 2006 година до сега се исплатени 550 милиони евра субвенции на земјоделците. Годинава веќе се исплатени околу 70 милиони евра субвенции на лозарите, сточарите, овоштарите и други, а до крајот на годината ќе се исплатат уште 140 милиони евра. Со инвестирање во земјоделството, Македонија може да се прехрани и себе, и другите. Ова го порача кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов попладнево на митинг во Лозово, познато по виновата лоза и добро вино и ракија. Земјоделските и сточарски производи, житните култури и грозјето, нагласи, треба лесно и брзо да ги пласирате на пазарите низ Македонија. За тоа, рече, се инвестира во инфраструктурата. Се градат, обновуваат и прошируваат патиштата, како што е патот од Велес преку Лозово до Кадрифаково. Иванов посочи дека државниот врв и државните институции ќе продолжат да привлекуваат нови странски ...
сите 81 | | | веќе видена