Нет Прес

На работната средба меѓу претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за проширување Стефан Филе , биле размените мислења и информации во врска со евроинтеграцискиот процес на земјата, состојбата по изборите во Р.Македонија, актуелностите за процесот за името во Обединетите Нации како и за состојбите во регионот и добрососедските односи. На средбата претседателот Иванов истакнал дека предолгото чекање за следниот исчекор во интеграциите не помага во забрзувањето на рефорите и надминување на забалешките од извештајот на комисијата, односно дека стаус кво состојбата создава фрустрации во нашето опшество, а тоа не е добро за Р.М. и за регионот како и за кредибилитетот за проширувањето на Европската Унија. Председателот Иванов побарал на престојниот Совет на ЕУ и за Македонија да биде применет позитивниот пример на паралелно движење во евроинтеграцијата и надминување на билатералната разлика. Еврокомесарот Фуле истакна реформскиот процес мора да продолжи со фокус на надминување на забелешките од извештајот на ...
сите 68 | | | веќе видена

Вооружени лица, полнење на гласачки кутии проследено со дополнително потпишување во Единствениот гласачки список на местата на оние кои не се потпишале, групно гласање, се само дел од доолнителните забелешки кои се наоѓаат во извештајот на ОБСЕ за претседателските избори, кои пред една деценија за шеф на државата го донесоа тогашниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски. Изборите во 2004 година за опозицијата во денешно време се сметаат за едни од најфер и најдемоктратските, кои некогаш биле спроведени во Македонија. Но, согледувајќи ги деталите од извештајот на ОБСЕ, единственото нешто што може да се заклучи е дека во 2004 година имало се, само не фер, демократски и непосредни избори. Според најновите детали кои ги добивме од извештајот на ОБСЕ, може да се види дека во него јасно е наведено дека за време на гласањето биле забележани вооружени лица во регионот околу Скопје, како и биле пријавени физички пресметки на три избирачки места. Заплашувањето и заканувањето кон гласачите, но и кон дел од членовите на ...
сите 5 | | | веќе видена

Националната демократска преродба (НДП) на Руфи Османи во Собранието ги поднесе оставките за пратеничкото место што оваа партија го освои на последните парламентарни избори. Освен Руфи Османи, кој беше носител на листата во шестата изборна единица каде што е освоен мандатот, изјави за откажување поднеле и сите 20 кандидати од листата на оваа партија. НДП одлучи да прогласи мораториум од 100 дена на целокупната своја политичка активност „во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој временски период ќе се врати политичката свест на илјадници Албанци кои во овие избори беа измамени и манипулирани од политичкиот корупциски инженеринг на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ“.
сите 15 | | | веќе видена

Реизборот на Зоран Заев за шеф на опозоциската СДСМ, за колумнистот Ивор Мицковски, познат поддржувач на старото крило на социјалдемократите, наликува на промените на номенклатурите во болшевички Кремљ. Во неговата последна колумна напишана за проопозицискиот портал „Окно.мк“, тој вели дека конгресот во неделата на кој се гласаше довербата на актуелното раководство на СДСМ, всушност претставува погреб на партијата. „Да, СДСМ повеќе не постои, затоа што не е доволно да постои макар и една упропастена структура, ако таа ги погазила и се откажала од својот идентитет и политика, таа повеќе не е партијата што била“, пишува Мицковски. Според него конгресот бил само маскерада, за да се покрие јавното убиство на поранешниот лидер, Бранко Црвенковски. Тој јавно повикува за морална одговорност за „пустошот во СДСМ“ и штетата што и е нанесена на партијата, прашувајки, дали сето тоа е вредно само за да се задржи лидерската позоција. „Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој ...
сите 144 | | | веќе видена

Албанската опозиција, од утре најави дека ќе започне со протести за промена на актуелниот премиер Еди Рама.Од опозицијата велат дека причините за протестот се поради лошата економска состојба, непочитувањето на правата на граѓанитe, како и случајот “Дивјак”, во кој италијанскиот пилот неуспеал да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што претставувало доказ дека Владата е вмешана во шверц со дрога. “Бараме оставка од Рама и неговата Влада, бидејќи албанскиот народ не прифаќа Влада која е замешана во организиран криминал”, рече Љуљзим Баша, претседател на опозициската Демократска партија. Рама ги одбива сите обвинувања дека тој и неговата Влада се вклучени во билокаква криминална организација, како и дека за деветте месеци владеење имаат огромен успех во борбата против шверцот на дрога. Првиот антивладин протест, опозицијата го одржа на 20 февруари.
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година. Извор: МИА
сите 94 | | | веќе видена

Полнење на кутии, групно гласање, тензии, заплашување, вишок на имиња во Единствениот избирачки список се критериумите за фер и демократски избори според СДСМ. До овој заклучок може да се дојде доколку се разгледаат извештаите на ОБСЕ/ОДИХР од претседателските избори во 2004 година и десет години подоцна, односно во 2014 година. Според извештајот во 2004, претседателските избори се оценети како лошо спроведени избори. Набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР наведоа бројни неправилности на денот на изборите, како групно гласање, полнење на гласачки кутии и заплашување, кое било поочигледно во вториот круг на гласањето. Во извештајот се наведува дека тензиите и неправлностите што се случувале во текот на вториот круг биле поттикнати од условот дека е потребно повеќе од половина од гласачите да излезат и да го дадат својот глас, за изборите да можат да се сметаат за успешни. Вишокот на имиња во Единствениот избирачки список, создаде загриженост дека е можно да се направи изборен фалсификат. Во текот на вториот изборен ...
сите 17 | | | веќе видена

По повод реизборот на претседателот Ѓорѓе Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упати претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. „Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани“, стои во писмото од Баросо. Честитки за реизборот на претседателот Иванов упати и претседателот на Руската Федерација , Владимир Путин. „Резултатите од гласањето потврдуваат Ваш голем политички авторитет и доверба на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и ...
сите 65 | | | веќе видена

Веќе од следниот викенд, пензионерите ќе се возат б есплатното во автобусите на ЈСП и во недела. Со оглед на тоа што Парламентот е веќе конституиран, не постојат веќе пречки за одлуката да почне да се применува. Пензионерите досега во автобусите на градскиот превоз во Скопје се возеа бесплатно во вторник, петок и сабота. Одлуката за „бесплатна недела“ беше донесена уште пред изборите, но не можеше да се применува заради одредбите во Изборниот законик. Според предизборната програма на ВМРО-ДПМНЕ, бесплатен градски превоз ќе се овозможи и за студентите во четврток. Како што најави директорот на ЈСП, Мишо Николов, наскоро, оваа одлука ќе се најде на дневен ред на Советот на Град Скопје, по што, доколку добие зелено светло од советниците ќе почне да се применува.
сите 16 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. “ Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција”, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. “ Поранешниот лидер на партијaта на ...
сите 3 | | | веќе видена