DW

Македонскиот претседател Иванов на еврокомесарот за проширување, Филе, му рекол дека предолгото чекање на Македонија за влез во ЕУ не помага за забрзување на реформите и надминување на забелешките од извештајот на ЕК. Предолгото чекање за следниот исчекор во евроинтегративниот процес не помага за забрзување на реформите и надминување на забелешките од извештајот на Европската комисија, му порачал претседател Ѓорге Иванов на еврокомесарот Штефан Филе денеска (15.05.) во Брисел. Иванов истакнал дека статус-кво состојбата создава фрустрации, додека еврокомесарот Филе, пак, порачал дека реформскиот процес мора да продолжи, со фокус на надминување на забелешките на извештаите од Европската комисија и ОДИХР. Притоа, Филе истакнал дека по изборите за новиот состав на Европскиот парламент, што ќе се одржат пред крајот на овој месец, тој е подготвен да го продолжи конструктивниот дијалог со македонскиот претседател во однос на предизвиците и можностите во наредниот период. „Република Македонија бара на претстојниот ...
сите 29 | | | веќе видена

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ се обидува да наметне наратив во кој Македонците биле постојани жртви на терор и херои на отпорот. Модерната притоа е брутално преработена, пишува австрискиот весник „Стандард“. „Веројатно не постои држава во светот која има толку многу херои. До ваков заклучок се доаѓа доколку се прошетате низ центарот на македонскиот главен град или доколку го посетите „Музејот на македонската борба“. Тука се наредени цареви и поети, свештеници и борци, кои во изминативе години беа расфрлени како „плејмобили“ низ градот. Со изградбата на музејот покрај брегот на реката Вардар, владејачката ВМРО-ДПМНЕ си изгради и сопствен споменик. Нивната цел беше да конструираат историја на државата која го опфаќа периодот на борбата за ослободување со кој се идентификува партијата, која се смета за наследник на бунтовничката организација „Внатрешна македонска револуционерна организација“. Оваа ексклузивистичка историска интерпретација не ги исклучува само Албанците и не-националистичките словенски Македонци, ...
сите 3 | | | веќе видена

Заедничкото чествување на Светите Кирил и Методиј по стариот календар, отвора страници во новиот календар на македонско-бугарските односи, велат македонски политичари. Заедничкото чествување на празникот на светите браќа Кирил и Методиј во Софија, на 11 мај, по стариот календар, организирано од бугарската (БАН) и македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), наиде на позитивни реакции во двете земји. Главниот впечаток на јавноста во двете земји, е дека академиците им одржаа лекција на политичарите, кои со години, „намерно или ненамерно“ ги држат подзатворени вратите за отворена и искрена соработка. „Кирил и Методиј ги обединија Бугарија и Македонија“, „Македонија и Бугарија заедно на празникот на светите браќа“ беа дел од насловите во бугарските медиуми, кои известуваа за заедничката прослава. Во рамките на прославата, и поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, присуствуваше на литургијата што ја одржа бугарскиот патријарх Неофит во „Свети Александар Невски“. Добра вест Сепак, ...
сите 60 | | | веќе видена

Во историјата на самостојна Македонија, непризнавани беа шефовите на државата: ВМРО-ДПМНЕ го оспори легитимитетот на Глигоров и на Црвенковски, а СДСМ на Трајковски и на Иванов, со што „резултатот“ е изедначен - 2 : 2. Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. Професор Владо Поповски „Кај нас се ...
сите 5 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои, според него, победи демократијата, граѓаните, Македонија. „Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде меѓународната заедница за нас претставуваат охрабрување, но и поттик за постојано унапредување на демократијата“, рече Иванов. Првпат во историјата на ...
сите 37 | | | веќе видена

Пратениците од ДУИ нема да бидат присустни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. На прашањето дали пратениците на ДУИ ќе присуствуваат на инаугуративната на Иванов, портпаролот на партијата, Бујар Османи, децидно одговори: „Не!“, без да даде дополнително објаснување. Во соопштението кое ДУИ вчера го упати само до медиумите на албански јазик, а во кое ги објаснува мотивите за разговори за влез во новата влада, партијата уште еднаш го повтори ставот дека „изборот на Иванов е легален, но не е легитимен, бидејќи тој не е консензуален кандидат на сите етнички заедници“. На прашањето дали е „природно“ ДУИ од една страна да разговара за учество во владата, а да не ја признава институцијата претседател, кој го доделува мандатот за формирање на таа влада, Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за Дојче веле изјави: „Тоа нема врска едно со друго. Се работи за две различни ...
сите 89 | | | веќе видена

Довербата што сега ми ја дадоа, е многу поголема од довербата што ја добив минатата година кога ме избраа за претседател на партијата, што за мене претставува уште поголема обврска, вели лидерот на СДСМ за Дојче веле. Зоран Заев останува на лидерската позиција во СДСМ. Така решија 413 делегати од вкупно 593 колку што гласаа на вчерашниот Конгрес на опозициската партија, што покажува растечка доверба во него откако е избран на чело на партијата пред 11 месеци. Поддршка од Конгресот добија и заменик-претседателката Радмила Шекеринска, Централниот одбор и Надзорниот одбор. „Треба да сте горди и среќни затоа што сме СДСМ. Победи демократијата и дебатата - тоа е квалитет кој го поседува само СДСМ. Ве уверувам сите, дека како ваш претседател кој добил доверба во едно тешко време, ќе градам единство со сите капацитети, ќе пружам рака секому. Вечерва нема ни победници, ни поразени. Се' што беше кажано треба да се разбере како коректив за ова раководство“, порача Заев веднаш по соопштувањето на резултатите од ...
сите 68 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во своето обраќање пред делегатите повикал на силно единство во партијата и побарал доверба за целиот раководен тим на партијата. Во атмосфера на јасна поделеност на членството и критичка дебата, зад затворени врати течат дискусиите на Конгресот на опозицискиот СДСМ, кој точно напладне започна во скопскиот хотел „Александар Палас“. На овој, постизборен и отчетен Конгрес, раководството пред делегатите даде извештај за работата и досегашните резултати и побара доверба за натамошно раководење на партијата. Конгресот, кој е затворен за јавноста, започна со речиси еден час задоцнување. Право на учество имаат 707 делегати, а на почетокот на Конгресот биле присутни 563. По изборот на работно претседателство, со деловникот е утврдено дека гласањето за доверба ќе биде тајно. Рахиќ прв побарал оставка Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, според извори од Конгресот, во своето обраќање, меѓу другото, одговорил на обвинувањата зошто партијата се враќа на политиката на бојкот, која пред една година ...
сите 172 | | | веќе видена

Најголемата опозициска партија во Македонија, СДСМ, на денешниот конгрес го разгледува извештајот за претседателските и парламентарните избори, а треба да гласа и за доверба на актуелното раководство. СДСМ денеска ќе го одржи 18. конгрес на кој пред делегатите треба да биде поднесен извештај за претседателските и предвремените парламентарни избори. Се очекува да се дебатира за одлуката на партијата да не ги признае изборните резултати, за враќањето на освоените 34 пратенички мандати и за барањето за формирање техничка влада. СДСМ во пресрет на денешниот Конгрес, пред неколку дена издаде соопштение во кое истакна дека е одговорна политичка партија и на Конгресот ќе го утврди најдоброто решение за натамошното дејствување на партијата и во интерес на државата и во интерес на граѓаните на Република Македонија. Централниот одбор на СДСМ претходно едногласно ја потврди одлуката на раководството на партијата за непризнавање на изборниот процес и ја прифати одлуката на Извршниот одбор за неприфаќање на мандатите на ...
сите 195 | | | веќе видена

Решенијата на меѓуетничките предизвици лежат исклучиво во отворен и искрен дијалог за сите прашања. Социоекономскиот развој е важен, но не и единствен на долг рок, коментираат аналитичарите. Економијата и политиката на долгорочен социјално-економски развој на Македонија е еден од клучните фактори за стабилност и одржлив развој, но не и најважен сегмент за обезбедување релаксирани меѓуетнички односи и соживот. Освен посветеноста на економијата, во услови на се‘ уште кревки меѓуетнички односи во Македонија според познавачите е многу важно активно да се води дебата и да се бараат решенија за сите отворени прашања. Дел од аналитичарите коментираат дека економијата е само „капка во морето“ наречено лоши меѓуетнички односи, која сама по себе е недоволна да ги реши проблемите. Универзитетскиот професор Јове Кекеновски предупредува дека е потребно фокусирање на факторите што со години влијаат на меѓуетничките односи, а кои се комбинација од историски, социјалноекономски, но и политичко правни причини.Јове ...
| | веќе видена