Журнал

Скопје, 3 мај - ДУИ веднаш реагираше за денешниот прес на ДПА. “Не не зачудуваат ваквите обвинувања од ДПА и нивната улога после поразот во изборите на 13 и 27 Април. Како што изгледа телалите на лошотијата,не извлекуваат поуки од поразите, едно по друго кај албанците во Македониjа “– велат до ДУИ. “Казната од граѓаните албанци не им беше доволна за да ги коригираат политичките позиции и продолжуваат без срам да се однесуват како “Тројански коњ” во служба на антиалбанските интереси. Нивната употреба како алатка од различни кругови за да ги уценуваат и ослабнуваат албанските позиции во преговорите за формирање влада, има за цел слабеење на политичките барања на албанците и е потценување на албанските гласачи и газење врз нивното достоинство” – се вели во реакцијата на ДУИ.
сите 16 | | | веќе видена

Струга, 3 мај - Доколку сака да ја поддржи новата влада, како што тврди, Мендух Тачи да и ги отстапи освоените пратенички мандати на ДУИ, под услов да се реализираат барањата од интерес на Албанците од платформата на ДПА усвоена во 2009 година која предвидува формирање дводомен парламент и официјална употреба на Албанскиот јазик во целата држава. Ова денеска го побара долгогодишниот член и актуелен градоначалник на Струга, Зијадин Села. Тој и локалниот огранок отворено се противат на начинот на кој Тачи раководи со партијата. -Ако е одговорен и ако вистински и сака добро на оваа нација, ако е чесен и вистински работи за Албанците во Македонија, нека излезе и нека им ги даде сите седум мандати на ДУИ со барање во рок од шест месеци Албанскиот јазик да биде службен во целата држава. На ваков начин ќе успее и да им докаже на албанците дека ДУИ на крајот од краиштата за џабе ги бара тие 20 мандати, има 19, Тачи да им даде уште 7 и да им каже еве ви ги мандатите на сите Албанци и направете нешто за нив.-изјави ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Али Ахмети и ДУИ да престанат да се залажуваат дека имаат преговори со ВМРО-ДПМНЕ и дека ќе бидат дел од Владата, им порачаа денеска од ДПА. Многу е јасно велат, дека од нив не зависат политичките процеси. Али Ахмети и ДУИ да престанат да се залажуваат дека имаат преговори со ВМРО-ДПМНЕ и дека ќе бидат дел од Владата, им порачаа денеска од ДПА. Многу е јасно велат, дека од нив не зависат политичките процеси. - “Овој господин треба да прифати една вистина-дека ДУИ нема никакви политички разговори со ВМРО-ДПМНЕ, туку има наклонетост, улижување со однесување како на потчинети слуги, колнејќи се пред Груевски, дека ДУИ не гласале за Пендаровски туку за Иванов, иако фактите зборуваат поинаку.” - изјави Беким Фазлиу-ДПА. ДУИ се во паника дека може да останат надвор од Владата,вели Фазлиу,а паниката е резултат на нивната вмешаност во криминал и корупција, за време на нивното владеење.
сите 17 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Не стивнуват реакциите и критиките кон Заев и раководството на СДСМ во однос на политиката на бојкот на изборните резултати и на собранието. Со ваквата политика според дел од нив, Заев прави голема штета на земјава што моќе да и користи единствено на Сценариото кое го спроведува СДСМ со неприфаќање на мандатите и креирање политичка криза при јасно изразена воља на граѓаните на избори од речиси 200 000 гласови разлика и оди во прилог единствено на Грција и предизвикува штета на меѓународниот углед на Македонија,сметаат аналитичарите. Дел од новинарите се со став дека дел од раководството на најголемата опозициска партија влегува во сценарија за дестабилизација на Македонија, а не победа на избори. Главниот и одговорен уредник на “Дневник” Дарко Јаневски во последната колумна пишува дека на опозицијата не и помага ниту обидот за креирање слика за недостаток на демократија, отсуство на слобода на медиумите, како и за наводно се помалата поддршка која ја имаат Груевски и ВМРО-ДПМНЕ и крајот на ...
сите 91 | | | веќе видена

Со голем митинг што ќе се одржи вечерва на плоштадот „Св. Климент Охридски“ во Охрид, кандидатот на владејачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, официјално ќе ја започне кампањата за втор претседателски мандат. На сцената, иако нема официјална потврда, се очекува да говори и лидерот на партијата Никола Груевски. За време на дваесетдневната кампања за претседателските избори и скратената за пет дена за предвремените парламентарни избори од владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе одржат повеќе митинзи, како и средби со граѓаните од целата држава. Од владејачката партија откриваат дека во кампањата ќе се потпираат на внатрешните ресурси во партијата. Митингот ќе започне во 20:00 часот на градскиот плоштад во Охрид. Претходно Иванов, ќе одржи мини митинзи во Велгошти во 13:00 часот и во општина Дебрца во 16:00 часот.
сите 60 | | | веќе видена