Канал 5

Остри зборови и сурови критики кон двоецот Заев - Шекеринска упатува колумнистот Ивор Мицковски, инаку близок до социјалдемократите, во својата последна колумна. Мицковски пишува дека неделниот конгрес на СДСМ бил само погреб за партијата и дека таа повеќе не е она што била. Колумната на Мицковски е доказ дека Заев не успеа во неделата да обезбеди единство во партијата, туку неговото останување на чело на партијата само повеќе предизвика незадоволство меѓу членството и симпатизерите. Мицковски во колумната оди дотаму што пишува дека Заев е само политички лост на, како што пишува, милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери кој нема три чисти со националната политика, понатаму Мицковски прашува тој ли ќе ја ќе ја спаси Македонија од Груевски или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии. Мицковски пишува дека актуелното раководство на СДСМ имаат само една цел, која смета колумнистот, никогаш нема да ја постигнат, а тоа е власт. Во колумната се вели ...
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе , а попладне ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј, по што е предвидена прес конференција. На двете средби се очекува Иванов да побара промена на статус кво состојбата во однос на евроинтеграциите на Македонија. Тоа всушност претседателот  Иванов го кажа и во говорот на инаугурацијата во Собранието кога потенцираше дека - како што Макеоднија остана доследна на евроатлантскиот пат, така очекуваме ЕУ и НАТО да останат доследни на сопствените принципи - мир, демократија, владеење на правото, самоидентификација и достоинство. Овие средби на Иванов се први во новниот мандат со што се потврдува европскиот курс на Република Македонија.
сите 84 | | | веќе видена

Покрај незадоволството од економската состојба и правата на граѓаните, сега опозицијата како главен адут го истакнува случајот „Дивјак“, поточно неуспешниот обид на италијански пилот со авион „Пајпер“ да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што, според опозиционерите, е доказ за нејзините тврдења дека власта е вмешана во шверц на дрога. - Ве повикувам масовно да излеземе на протести и да се спасиме од Владата на дрога, која земјата ја претвори во Колумбија на Балканот. Рама оди си!, напиша на својата Фејсбук страница поранешниот албански премиер и екс-лидер на опозициската Демократска партија, Сали Бериша. Претседателот на Демократската партија, Љуљзим Баша, обвинувајќи  го Рама за директна вмешаност во скандалот со шверц на дрога, му порача што побрзо да си замине од власта. - Бараме оставка од Рама и на неговата Влада. Албанскиот народ не прифаќа Влада на организиран криминал. Народот не прифаќа земјата да се претвори во картел на дрога. Албанските граѓани се подготвени да се кренат на нозе и ...
сите 17 | | | веќе видена

Изјавата според партијата на Тачи, од ДУИ ја соопштиле во рамките на преговорите за новата влада, и наместо да се занимаваат со националните албански проблеми се занимаваат со членство во евро-атлантските интеграции што е дел од сите програми на сите политички партии. ДПА за партијата на Ахмети истакна дека од кога се појавиле во 2001-ва до денес цели 166 месеци лажат и мамат и за национално ослободување и за НАТО и за ЕУ. 
сите 15 | | | веќе видена

Социјалдемократите опстојуваат на одлуката за непризнавање на изборните резултати, обвинувајќи за низа изборни нерегуларности. СДСМ спроведува и бојкот на Собранието и покрај тоа што сите релевантни институции и меѓународната заедница ги оценија изборите како фер и демократски. Заев, и покрај тоа што самиот признава дека на овие избори не очекувале победа, се одлучи да не го прифати изборниот пораз. Ако овие избори за социјалдемократите биле нерегуларни, тогаш сигурно за такви би требало да ги сметаат и претседателските избори од 2004 година кога за шеф на државата беше избран, Бранко Црвенковски. По тој изборен циклус ОБСЕ/ОДИХР излегоа со долг список на нерегуларности како полнење кутии, заплашување, тензии, вишок на гласачи. Но, овие избори беа прифатени како регуларни и Црвенковски стана претседател на државата. - Неправилностите на денот на изборите, на некои места, а особено во текот на вториот круг, фрлаат сенка на целиот процес. Вишокот имиња во гласачкиот список создаде загриженост во врска со ...
сите 14 | | | веќе видена

Не е убаво да нема опозиција во Собранието. Во секоја прилика ќе ги повикувам да се вратат во пратеничките клупи, рече денеска собранискиот спикер Трајко Вељаноски на брифингот со новинарите. Објасни дека според Изборниот законик тие и официјално се дел од новиот пратенички состав, се додека сами не си поднесат оставка на пратеничката функција. Кога ќе ги поднесат, вели Вељаноски, оставките ќе бидат констатирани на седница, а потоа Собранието ќе ја  извести Државната изборна комисија. Ако не се појават 6 месеци во Собранието и не поднесат самите оставки, Собранието по службена должност со двотретинско мнозинство ќе треба да изгласа прекинување на мандатите на пратениците на СДСМ. Бидејќи мандатите им беа верификувани, а не доаѓаат на работните места, опозициските пратеници ќе добијат само 30 проценти од  платата, објаснува Вељаноски. Според претседателот на Собранието, парламентот не е закочен бидејќи има доволно пратеници за работа. Новиот собраниски состав веќе се подготвува да започне со работа. ...
сите 43 | | | веќе видена

Со овој закон ќе бидат уредени сите аспекти на заштитата и зачувувањето на градското зеленило, како и стандардите според кои ќе се врши заштитата. Законот ќе ги регулира и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. Како што рече портпаролот на партијата Тони Ристовски според коалицискиот договор со ВМРО-ДПМНЕ, ДОМ очекува законот за зеленило да биде усвоен во првите три месеци од новиот собраниски состав и новата Влада на РМ. - Дотогаш ДОМ бара воздржување од страна на сите општествени субјекти од уништување на зеленилото во градовите, како еден од најважните фактори за квалитетот на урбаното живеење, истакна Ристовски. Тој додаде дека ДОМ ги поддржува граѓанските протести против загадувањето на Скопје од Железарница и апелира до надлежните инспекторати да ја зајакнат контролата на квалитетот на воздухот и загадувањето кое доаѓа од Железара, особено во попладневните и ноќните часови, како и во деновите на викендот. ДОМ очекува итна поправка и редовно одржување на инструментите за мерење на ...
сите 10 | | | веќе видена

Инаугурацијата на Иванов, вториот мандат за македонскиот претседател и отсуството на опозицијата се главните точки на кои акцентот го стави грчката новинска агенција во текстот од Скопје. Меѓутоа, во Грција, како што се приближува 18ти мај односно првиот круг од локалните избори, така се вжештува предизборната кампања, па реизборот  на Иванов, остана во сенка. Дури и текстот од АПЕ го презедоа само еден дел, а не и сите онлајн издание на медиумите. Во весниците пак или пак на телевизиите, воопшто не беше споменато.  „На собраниската седница за инаугурацијата на Ѓорѓе Иванов, не присуствуваа ни пратениците на СДСМ, ни пратениците од најголемата албанска партија ДУИ на Али Ахмети. СДСМ на Зоран Заев не ги признава резултатите од двојните избори и има споменато дека не го признава Ѓорѓе Иванов за претседател на земјата. “- пишува во текстот од грчката новинска агенција. Новинарот од АПЕ; очекувано, ја пренесе изјавата на Иванов, односно делот во кој македонскиот претседател рече дека се обврзува да ...
сите 267 | | | веќе видена

Како што соопштуваат од ДУИ, на средбата амбасадорот Брет му ја честитал победата на Ахмети на изборите од 27 април и навел дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети, во однос на одлуката на ДУИ, да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ потенцирал дека партијата одлучила да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година, а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. - Ахмети се изјасни дека страните разговараат околу усогласувањето на платформите како и за подготовка на заедничка владина програма, додека пак поделбата на власта и начинот на фукционирање на коалицијата ќе се договара на крајот. Но, од сите овие фази, за ДУИ поголема важност има првата точка на договорот со кој се става акцент на евроатлантската интеграција на земјата во пресрет на самитот на НАТО, извештајот за напредок на Македонија од Европската Комисија за проширување и самитот на ...
сите 9 | | | веќе видена

Ова е решено на денешниот координативен состанок, на иницијатива на членот на Советот на општина Карпош и претседател на Комисијата за јавни дејности, образование и социјална заштита,  проф. д-р Зоран Поповски и стручниот секретар на Детскиот ликовен центар Харалампие Манчев. На состанокот присуствувале и претставници од амбасадите на Црна Гора и Србија во Македонија и директорот на Бугарскиот културно-информативен центар во Република Македонија Димитар Христов. Традиционалната  детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ ја организираат општина Карпош и Детскиот ликовен центар од оваа општина. Освен традиционалната ликовна колонија  се планира да биде организирана и работилница на која децата ќе се запознаваат со употреба на нови и креативни сликарски техники. Учениците ќе ги придружува по еден ликовен педагог. За гостите од другите држави е предвидено и запознавање со културните и туристичките знаменитости на Карпош и Скопје. На колонијата се очекува да присуствуваат и деца од Стари ...
| | веќе видена