Нова Македонија

Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарско чествување на Св. Кирил и Методиј на 11 мај во Софија Ворелативна сенка на постизборните настани се одвиваат настани кои се од значењеза добрососедството. Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарскочествување на Св.Кирил и Методиј на 11 мај, во Софија, во организација на соодветнитеакадемии, БАН и МАНУ . Заедничкото чествување на историскиличности е едно од контроверзните подрачја во односитемеѓу Македонија и Бугарија , како и во разговорите за договорот задобрососедство. Овој чекор доаѓа по подолг период, од првиот таков чекор -заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј од Љубчо Георгиевски и ИванКостов, тогашните премиери на Македонија и Бугарија, во 1999 година, годинакога ја потпишаа иДекларацијата за добрососедство. Во меѓупериодот, во 2006 година, тогашниотпремиер Бучковски иницира заедничко чествување на историски настани и личности,но без конкретизација. Покрајтоа што е позитивен настан самиот по себе, ...
| | веќе видена

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

Правните служби треба да одлучат што ќе се случува со мандатите на Васко Ковачевски и на Јулијана Силјановска, кои од советници беа избрани за пратеници, но се откажаа од мандатите Јулијана Силјановска / Васко Ковачевски ДВАЈЦА БИТОЛСКИ ПРАТЕНИЦИ ЧЕКААТ ПРАВНО ТОЛКУВАЊЕ Верификацијата на пратеничките мандати за новиот состав на законодавниот дом на површина исфрли некои законски недоречености и правни празнини околу идниот статус на пратениците од опозицијата, кои, иако со потпишувањето на нотарските изјави најавија дека немаат намера да седнат во пратеничките клупи, сепак формалноправно се пратеници. Во меѓувреме некои битолски пратеници што претходно биле советници стравуваат дека, освен без пратенички мандат, можат да останат и без советничките места. Од локалната самоуправа во Битола тврдат дека со верификацијата на пратеничките мандати и објавувањето на одлуката во „Службен весник“ на 10 мај, формалноправно тие се пратеници и сѐ до нивното официјално повлекување од парламентот им тече стаж и плата. Во ...
сите 31 | | | веќе видена

Според податоците од државниот буџет за 2014 година, Министерството за внатрешни работи под себе има 10.859 вработени, со што е поголемо од 12 други министерства заедно, со исклучок на одбрана и на образование. Исто така, неговиот буџет од над 160 милиони евра е поголем од тој на 12 други министерства заедно ДУИ раководи со Министерството за одбрана, а сака контрола и врз МВР ВО ЕКОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА РЕСОРИТЕ Демократската унија за интеграција сака да го замени директорското место во „Македонска пошта“ (кое досега го држеше Рафиз Алити, но тој се враќа во пратеничките клупи) за позицијата директор во Управата за јавни приходи. Оваа вест што повеќе медиуми ја презедоа од порталот на албански јазик „Шќипмедија“, кој, пак, се повикува на свои партиски избори, е последната од многуте шпекулации за преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распределба на позициите во новата владина коалиција. Оваа информација е до некој степен изненадувачка ако се има предвид дека сѐ уште нема сигурни договори ...
сите 2 | | | веќе видена

Некако сум уверен дека и сега, иако не ги повторува зборовите од пред осум години, премиерот не заборавил на нив и не е баш расположен да го дозволува недозволивото и дека не е подготвен да влезе во евентуалниот оган. Зашто механизмот за гаснење, оној противпожарен апарат што ги ништи пламените јазици и ја пеплосува надежта на потпалувачите, е во неговите раце и не гледам зошто не би го употребил ако е земјата во опасност Постојат луѓе, барем така ми се чини, чиј живот е трага на врело железо втиснато во почвата. Каде и да стапнат, под нив гори, а кога ќе поминат, чадот останат од запаленото уште долго ги пече очите и го навредува погледот. Тоа се луѓе на огнот, огнот е нивниот елемент, нивната природа и судбина, па затоа не сте изненадени што во раката постојано им го забележувате кибритот, а од устата, небаре ламја, им излегуваат заканувачки пламени јазици. Да, овој метафорички приказ го повторувам, го пишувам по втор, можеби и по третпат, но, ете, кога станува збор за Али Ахмети напросто сум немоќен да ...
| | веќе видена

Предлог-статутот за регистрирање епархија во Австралија во која ќе членуваат македонските црковни општини што се под надлежност на Синодот на Македонската православна црква-ОА наскоро ќе се најде на дневен ред на разгледување пред владиците Синодот се подготвува за интензивна црковна дипломатска активност Владиците на МПЦ му честитаа на Иванов Ова вчера го соопшти владиката Тимотеј, портпарол на Синодот на МПЦ, воедно и администратор на црковните општини во Австралија што не се под јурисдикција на владиката Петар. - Статутот за регистрирање епархија помина на епархиското собрание. Сега се чека тоа да го потврди и Синодот, па да се најде на гласање на седница - додава г. Тимотеј. Според експертите за верски прашања, доколку се спроведе тоа, епархијата ќе биде првата во историјата на нашата црква што е регистрирана како правно лице надвор од Македонија. Како што велат познавачите, во Уставот на МПЦ е предвиден таков статус за сите епархии на МПЦ во дијаспората. Инаку, владиците ја прекинале синодската ...
сите 10 | | | веќе видена

Иванов се обврза дека ќе биде претседател на сите, укажувајќи дека го избираат граѓаните, а не заедниците. ДУИ, пак, која не присуствуваше на инаугурацијата, рече дека не ја признава легитимноста на претседателот, а ја признава легалноста на неговиот избор ИНАУГУРАЦИЈА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ЗА НОВ ПЕТГОДИШЕН МАНДАТ Гласовите што ги добив за да ја извршувам функцијата претседател немаат ниту етнички ниту религиски предзнак. Претседателот го избираат граѓаните, а не заедниците. Бев и ќе останам претседател на сите граѓани, без оглед за кого гласале. Вака вчера се обрати во Собранието претседателот Ѓорге Иванов, повикувајќи да се надминат теснопартиските и личните интереси и укажувајќи дека „демократијата функционира кога се почитуваат правилата на игра, кога се почитуваат законите и Уставот“. Иванов се обврза дека ќе ја гарантира унитарноста на државата, дека ќе го брани уставното име. Притоа останува и определбата за НАТО и за ЕУ, како и волјата за соработка со соседите. На инаугурацијата не ...
сите 6 | | | веќе видена

Реизборот на Заев на конгресот не беше прв внатрепартиски пораз на Црвенковски.И самиот признадека минатата година поради внатрешните несогласувања биланапуштена политиката на отпор и партијата се врати во институциите, а учествуваше и на локалните избори Обидот на Црвенковски за преврат во партијата не успеа, Заев излезе како победник РАСЧИСТУВА ЛИ СДСМ СО ПОРАНЕШНИОТ ЛИДЕР? Од 593 делегати на конгресот на СДСМ, вкупно 180 не му дадоа поддршка на Зоран Заев да остане лидер на партијата. Иако тоа е една четвртина од вкупното делегатско тело и е далеку од знак за цврсто партиско единство, сепак познавачите сметаат дека резултатот е многу подобар отколку што се очекуваше, со оглед на тоа дека поранешниот претседател на партијата Бранко Црвенковски повика да не му се даде доверба на новото раководство. Иако Црвенковски ги напушти партиските позиции и целосно се повлече од јавниот живот од пред една година, многумина веруваа дека тој сепак ги држи конците во партијата и неговиот збор е последен. Но дали е ...
сите 253 | | | веќе видена

Со денешната свечена заклетва на претседателот ќе спласне и наелектризираната предизборна атмосфера, која, како што знаеме, беше проследена со нагласена „национална реторика“ од партиите што ја добија мнозинската поддршка од македонскиот и албанскиот електорат Во наредниот период нè очекуваат повремени влошувања на односите меѓу владејачките партии Појасна сликата за постизборна Македонија Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. По постигнатиот договор на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ за партиципирање во новата влада, денеска се очекува пратениците на интегративците со своето присуствo на инаугурацијата на Иванов да заборават на своите претходни изјави за избор на „консензуален претседател“. Со денешната свечена заклетва на претседателот ќе спласне и наелектризираната предизборна атмосфера, која, како што знаеме, беше проследена со нагласена „национална реторика“ од партиите што ја добија мнозинската поддршка од ...
сите 240 | | | веќе видена

И Македонија даде многу животи во победата над фашизмот. Но, за жал, овој ден кај нас секоја година сѐ побледо се одбележува. Ние повеќе се вртиме кон празнувањето на Денот на Европа. Некако тоа ни е во центарот на вниманието. Многумина се прашуваат што е причината за тоа. Каде е нашата воена парада? На 9 мај 1945 година Германија ја потпишала својата капитулација во Втората светска војна. Војна во која животот го загубија милиони луѓе. Овој ден во Европа се одбележува како Ден на победата над фашизмот. Да, тоа е денот кога престанало најголемото крвопролевање во историјата на човештвото. Крвопролевање што го почнале поддржувачите и промоторите на фашистичката идеологија. Тогаш Европа со гордост кажала дека никогаш повторно нема да дозволи да ѝ се повтори такво зло. Токму по повод одбележувањето на Денот на победата над фашизмот, оваа година во Москва се одржа импозантна воена и мировна парада, на која присуствуваа државниот и воениот врв на Русија, како и целиот дипломатскиот кор. Рускиот претседател ...
сите 2 | | | веќе видена