Радио Слободна Европа

Судирот на струмичкиот автобус со воз кај Сарамзалино, состојбата на патниците и кривичната пријава против возачот на автобусот за малку ги засенија вестите за политичките превирања во врска со откажувањето на новите пратеници на СДСМ од своите освоени мандати и од внатрешните состојби во партијата по конгресот во неделата на кој Заев, по тајното гласање, остана на првата функција. Громогласно за Заев, опонентите во сенка. Дневник. x За конгресот на СДСМ Дневник информира со следниов наслов: „Громогласно за Заев, опонентите во сенка“. Вечер, пак, прашува „Што може да се очекува по реизборот на раководството - Заев и Шеќеринска ќе тераат по старо“ - предвидува весникот. „СДСМ испорача ултиматум за влез во Собранието: Кривични пријави, техничка влада и нови избори“ - ја насловува Дневник информацијата за ставовите изнесени на Конгресот на СДСМ. Во врска со повикот од Вељаноски до опозицијата да влезе во Парламентот, а како потсетување на физичката пресметка со опозициските пратеници ланскиот 24 декември ...
сите 6 | | | веќе видена

Засега до Антикорупциската комисија, само ДПА и ГРОМ доставиле финални финансиски извештаи за изборната кампања. Дваесеттина дена по завршувањето на претседателските и предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште ги немаат поднесено финалните извештаи. Ако вие имате една нетранспарентност во финансирањето на политичките партии особено на изборните кампањи, сомнежот е присутен и недозволиво е за оваа прашање да се разговара само вака медиумски. Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски, вели дека постојат повеќе санкции кој законот ги предвидува за неподнесување на финансиски извештаи и незаконско финансирање на изборната кампања. „Една од санкциите е прекршочна одговорност за организаторот на кампањата и се движи од 4.000 до 5.000 евра. Најсериозна санкција која е регулирана во изборниот законик е затворска казна од најмалку 5 години“, изјави Малиновски. x Неодамна невладината организација Транспаренси Интернешанал Македонија поднесе ...
| | веќе видена

Во ситуација кога критичарите го обвинуваат претседателот Ѓорге Иванов дека не е доволно посветен на евроатлантските интеграции и оти почесто гледа кон исток, а не кон ЕУ, на само три дена по инаугурацијата за вториот претседателски мандат тој патува во работна посета на Брисел, каде што се среќава со претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Веројатно поради тежината на политичката ситуација и тешките хипотеки и на премиерот и на одделни министри, мислам дека можеби ќе се потрудат за некаков компромис. Мерсел Биљали, универзитетски професор. Универзитетскиот професор Мерсел Биљали вели дека актуелната политичка криза и претстојниот самит на НАТО во септември можеби ја поттикнале власта да работи на забрзување на евроатлантските интеграции. „Веројатно поради тежината на политичката ситуација и тешките хипотеки и на премиерот и на одделни министри, мислам дека можеби ќе се потрудат за некаков компромис“, вели Биљали. Архивска фотографија. x ...
| | веќе видена

Демократската Унија за интеграција нема дилеми дека заеднички приоритет на новата Влада ќе биде македонската евроатланска интеграција. Според нив, заедничкото соопштение од двете партии во преговори е потврда дека договореното ќе се реализира. Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ. Артан Груби, ДУИ. „Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ, изјави Артан Груби од ДУИ. x Јавен изговор пред своите гласачи, а не реална точка на преговори се изјавите на ДУИ дека во преговорите за новата Влада цел им се исполнување на евроинтеграциите до крајот на годината. Вака политичките аналитичари го коментираат однесувањето на интегративците во преговорите за новата Влада. Доколку навистина сакаат тоа да биде врвен приоритет, досега ќе го ...
сите 16 | | | веќе видена

Старо-новата коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ повторно во наредните четири години ќе го креира животот на македонските граѓани. Изборите завршија, а рекламите по медиумите за подобро утре поминаа. Сега останува прашањето дали партиите кои победија ќе ги реализираат ветувањата со кои го освоија гласот на граѓаните. И двете партии за време на кампањата ги презентираа и програмите и планот на дејствување, како и кои ќе им бидат приоритетите во новиот мандат. Граѓаните кои ги анкетиравме се поделени. Едните им веруваат и очекуваат партиите да го остварат тоа што го понудиле, а другите се скептични. Тие остварија во поглед на она што го кажаа дека ќе изградат, а не успеаја да го реализираат она што ние како граѓани го очекуваме, да го решат проблемот и на некој начин безусловно да влезат во Европската унија. Анкетиран граѓанин. „Тие ќе треба да одговорат и се надевам дека ќе останат на тоа што го кажаа, па сега ќе видиме.“ „Па тие остварија во поглед на она што го кажаа дека ќе изградат, а не успеаја да го ...
| | веќе видена

Аналитичарите имаат поделени мислења околу тоа какви ќе бидат односите меѓу старо-новите партнери во новата Влада. Тоа што претседателот Ѓорге Иванов стана претседател кој интегративците не го признаваат, а не го добија ниту спикерското место во парламентот, само го потврдува фактот дека политиката ја води владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која, пак, не е во позиција да биде уценувана, вели професор Алајдин Демири. Груевски ги доживува барањата на Албанците како уцени. Али Ахмети нема капацитет да уценува за тоа како ќе изгледа новата влада, затоа што неговото заложништво веројатно не може да му овозможи да прави поинаква влада или да авансира барања за Албанците. Алајдин Демири, универзитетски професор. „Груевски ги доживува барањата на Албанците како уцени. Али Ахмети нема капацитет да уценува за тоа како ќе изгледа новата влада, затоа што неговото заложништво веројатно не може да му овозможи да прави поинаква влада или да авансира барања за Албанците“, вели Демири. По ваквиот развој на настаните, според ...
сите 6 | | | веќе видена

Во Македонија во моментов имаме пат позиција поради блокадата на институциите од страна на СДСМ и непризнавањето на изборите, велат експертите. Неизвесно е сè уште како опозицијата ќе дејствува, иако оттаму соопштија дека имаат концепт. Дали е возможно да се воспостави политички дијалог, кој многу веројатно, како и во минатото, ќе го побара меѓународната заедница со цел да се решат несогласувањата меѓу власта и опозицијата? Ние 22 години имаме незрела демократија, демократија на деца кои си играат политика, имаме дури и детски одлуки и размазено однесување во политичката сфера и досега многу пати сме виделе како меѓународната заедница мора да ги фати за уши нашите политичари, да ги седне на маса за да се донесе нормално и здраво политичко решение/ Соња Стојадиновиќ, политиколог. Политичкиот аналитичар Соња Стојадиновиќ вели дека меѓународната заедница ќе се замеша како и секогаш во политичка криза, но прашање е како и кога ќе биде извршен притисокот. x „Мора затоа што ние 22 години имаме незрела ...
сите 252 | | | веќе видена

Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата претседател на Република Македонија, всушност ги бојкотираат граѓаните, кои гласале на претседателските избори, истакна Иванов. x „Оние што го бојкотираат Собранието на Република Македонија за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните кои гласале и за нив. Бојкотот на институциите значи бојкот на демократијата и бојкот на волјата на граѓаните. Бојкотот е потценување на демократската зрелост на македонските избирачи.“ Иванов дополни дека Уставот во кој се заколнал, го обврзува да ја гарантира унитарноста на државата, да биде претседател на една единствена, неделива, суверена, самостојна, демократска Република Македонија. „Уставот врз кој се заколнав, исто така, ме обврзува да го бранам уставното име на нашата држава. Затоа, нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име – ...
сите 30 | | | веќе видена

СДСМ има концепт како ќе дејствува во наредниот период откако Конгресот ги прифати одлуките на Извршниот и Централниот одбор за непризнавање на изборниот процес и неприфаќање на мандатите за пратеници, но не е време да се обелодени додека не се усвои од органите на партијата, изјави портпаролот на партијата, Петре Шилегов. Ви гарантирам СДСМ ќе победи, а со тоа ќе си ја вратиме татковината, ќе ја нормализираме Македонија во земја во која владее правото и ќе ја ослободиме од диктатурата. Зоран Заев, претседател на СДСМ. Тој додава и дека постојат цела лепеза од планирани активности кои многу наскоро ќе се најдат пред партиските органи. Партискиот конгрес на кој досегашното раководство доби доверба заврши со порака на лидерот Зоран Заев за единство и сплотеност за постигнување на крајната цел – демократски избори на кои како што рече „ви гарантирам СДСМ ќе победи, а со тоа ќе си ја вратиме татковината, ќе ја нормализираме Македонија во земја во која владее правото и ќе ја ослободиме од диктатурата.“ Она ...
сите 246 | | | веќе видена

Пред почетокот на седницата на македонското Собрание на која претседателот Ѓорге Иванов ќе даде свечена изјава, ДУИ најавија дека нема да присуствуваат, а не доаѓаат и СДСМ како и единствениот пратеник на НДП Руфи Османи. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. x Од политичките партии, на седницата најавија дека ќе присуствуваат од ДПА што значи дека ќе ја подржат владата и нејзиниот избор за претседател. СДСМ пак од порано рекоа дека нема да присуствуваат на работата на Собранието бидејќи за нив изборите не се легитимни. На свечената седница нема да присуствува и единствениот пратеник на НДП зошто и за неговата партија изборите се нелегитимни. Откако идејата на ДУИ за консензуален претседателски кандидат не доби поддршка од ВМРО-ДПМНЕ од ...
сите 87 | | | веќе видена