Вечер

Ниту едната, ниту другата страна не изнесуваат детали во јавноста за разговорите на работните групи формирани од двете министерства за надворешни работи, поради што не се знае дали и колку има придвижување кај спорните прашања. Од македонското Министерство за надворешни работи за ВЕЧЕР велат дека постигнале напредок преку искрен дијалог со визија за иднината Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев се уште не одговорил на отворениот повик од неговиот македонски колега Ѓорге Иванов за што поскоро потпишување на Декларацијата за добрососедство. Од Кабинетот на македонскиот претседател појаснуваат дека таа изјава е дадена како одговор на изјавата на Плевнелиев. Од Кабинетот на Плевнелиев до затворањето на весникот не одговорија ниту на официјалното барање на ВЕЧЕР кој е одговорот на бугарскиот претседател по повикот на Иванов за неодложно потпишување на документот од пред 15 години. Тоа не е изненадување, бидејќи бугарските власти со години имаат политика на игнорирање на македонските медиуми. - Немаме добиено ...
сите 2 | | | веќе видена

Засега неизвесен е епилогот на ситуацијата во законодавниот дом откако опозициската коалиција предводена од СДСМ одлучи да не ги прифати освоените пратенички места, и покрај верификацијата на нивните мандати. Извори од СДСМ за ВЕЧЕР брифираат дека наскоро ќе излазат со правно решение за надминување на оваа ситуација во Собранието. Во меѓувреме, остануваат децидни на ставот дека нема да ги прифатат пратеничките мандати До крајот на следната недела собранискиот спикер, Трајко Вељаноски, ќе свика седница за избор на тројцата потпретседатели на Собранието и одлука за формирање на работните тела. Откако ќе биде донесена одлуката, Комисијата за избори и именување ќе го предлага кадровски решенија, односно персоналниот состав на комисиите. Деловникот и Законот за Собрание предвидуваат претседателот на Анкетната комисија, како и на двете надзорни комисии да биде од редот на опозицијата, додека комисијата за финансирање и буџет не е регулирано кој да води, иако досега со ова работно тело претседаваше пратеник од ...
сите 38 | | | веќе видена

Посетеноста на сајтот секојдневно се зголемува, а конкретно во март годинава бил посетен 20.090 пати, додека тој број се зголемува повеќе од двојно уште во април, кога сајтот бил посетен 48.590 пати. Најмногу посети има од Швајцарија, САД, Србија, Авганистан, Бугарија, додека во март го посетиле и држави од Јужна Америка, а во април сајтот бил посетен и од Кина. Тој за првпат е промовиран на 30 јули 2013 година пред претседателот на Републиката и врховен командант, Ѓорге Иванов Осум вести на почетната страница од сите случувања во Армијата наспроти приоритетните една или две од Генералштабот, повеќе содржини, соопштенија со фотографии за актуелните настани и за секоја единица посебно се само дел од новините на новиот веб-сајт www.arm.mil.mk на Армијата на Република Македонија (АРМ), кој функционира речиси една година. Во над 200 секции со информации, новина е и началничкиот дневник, на кој се објавуваат пораките на началникот на Генералштабот, архивата за информациите на сите единици, како и историјатот, ...
| | веќе видена

ДОМ бара целосен мораториум на уништувањето на урбаното зеленило до донесувањето на новиот Закон за зеленило. Со овој закон ќе бидат уредени сите аспекти на заштитата и зачувувањето на градското зеленило, како и стандардите според кои ќе се врши заштитата. Законот ќе ги регулира и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. Портпаролот на партијата, Тони Ристовски, вели дека според коалицискиот договор со ВМРО-ДПМНЕ, ДОМ очекува Законот за зеленило да биде усвоен во првите три месеци од новиот собраниски состав и новата Влада на РМ. - Дотогаш ДОМ бара воздржување од страна на сите општествени субјекти од уништување на зеленилото во градовите, како еден од најважните фактори за квалитетот на урбаното живеење - истакна Ристовски. Тој додаде дека ДОМ ги поддржува граѓанските протести против загадувањето на Скопје од Железара и апелира до надлежните инспекторати да ја зајакнат контролата на квалитетот на воздухот и загадувањето кое доаѓа од Железара, особено во попладневните и ноќните часови, ...
| | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки до претседателот Иванов. Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, меѓу другите, му го честиташе реизборот на претседателот Иванов, соопштија од Кабинетот на претседателот. - Резултатите од гласањето го потврдуваат Вашиот голем политички авторитет и довербата на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и за заемно корисната соработка меѓу Русија и Македонија - стои во писмото упатено од претседателот Путин. Честитки до претседателот Иванов упатил претседателот на Сојузна Република Германија, Јоахим Гаук. Цврсто сум убеден, напишал тој во честитката, дека патот кон правната држава внатре во земјата и балансираниот однос кон соседните земји е единствениот правилен пат кој на Вашата земја и овозможува добра иднина во кругот на европските народи. Германија и понатаму ќе ве придружува на овој пат. Во ...
сите 7 | | | веќе видена

На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани, без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност Со свечена изјава во Собранието пред пратениците и дипломатскиот кор вчера официјално започна вториот петгодишен мандат на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, ...
сите 10 | | | веќе видена

Што може да се очекува по реизборот на раководството во СДСМ "Доколку сака да направи вистински промени во партискиот двор, повторно избраниот двоец ќе мора да поработи на себе и пред се, на сопствените грешки, да ги тргне деструктивните сценарија од агендата, и да започне да гради нов социјалдемократски концепт за РМ кој во себе ќе содржи нови проекти, нова визија за земјата, нови развојни стратегии, нови позитивни идеи кои ќе бидат конкурентни на власта" вели професорката Каракамишева Може ли старо-новото раководство на СДСМ да ја обедини партијата или пак ќе ги заостри поделбите на "бранковисти" и на "заевисти"? Ова се дилемите за кои политиколозите, аналитичарите и политичарите имаат различен став откако во неделата, на партискиот Конгрес поддршка од 413 делегати беше реизбран досегашниот челник на СДСМ, Зоран Заев. На Конгресот, 176-мина сметале дека тој треба да замине, а претходно, Есад Рахиќ, Гордан Георгиев и Митре Вељановски јавно побараа оставка од лидерот Зоран Заев, како одговорност за изборниот ...
сите 12 | | | веќе видена

1. Ерол Ризаов напиша колумна каде што Бранко Црвенковски го претстави како некогашен неприкосновен партиски лидер. Многу арно. Ерол, како дипломиран историчар, може ли да објасни како во демократско општество, партија и процедура се добива неприкосновен лидер?! Неприкосновен, евентуално, може да е крал или цар. Се додека неприкосновениот народ не му ја скине главата со гилотина. Ама неприкосновен лидер на партија?! Хмммм, после титулите Најсаканиот син и Вечниот лидер што се доделени во Северна Кореја, не сме знаеле дека и ние имаме некој неприкосновен?! Ништо од тоа дека партијата, односно делегатите му доделуваат и одземаат мандат, дека комисии контролираат, членовите оценуваат... Не, он е неприкосновен и точка. 2. Имаше еден малоумен предлог за одбрана на лекарот Ставриќ. Оној де, лекар што зема 2.000 евра од пациент за да му сврши работа во комисија за инвалидитет. Ако е одбраната дека тој само собирал документи и за тоа бил платен, тогаш објавувам дека: Собирам документи за 2.000 евра. Документи за ...
| | веќе видена

Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од претходниот собраниски состав, кои добија вкупно 13 деца. За разлика од нив, во редовите на СДСМ има далеку помалку принови Крсто Мукоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера по четврти пат стана татко - неговата сопруга Катерина на свет донесе здраво женско бебе. Мукоски и неговата сопруга се горди родители на 10-годишниот Милан, 8-годишната Голабинка и шестгодишната Илина. Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од претходниот собраниски состав, кои добија вкупно 13 деца. Пратеникот Павле Саздов ја доби ќерката Ема, а во моментов го очекува своето второ дете. Влатко Ѓорчев во изминатите три години ги доби синовите Филип и Никола. Цена Матевска на свет ја донесе ќерката Анастасија, а Косана Мазнева ја роди ќерката Милица. Принови имаше и во семејствата на пратениците Стевче Трпковски, Мики Додевски, Ромео Тренев, Драган Цуклев и Александар Спасеновски. Помалку принови има во редовите на СДСМ. Во изминатите три години пратеникот Гордан Георгиев ...
сите 2 | | | веќе видена

НЕМА консолидација - Заев е храбар, но сметам дека не може да го носи овој товар на лидер. Не препознава дека на овој Конгрес нема да победи ниту едната ниту другата опција, туку ќе победи ВМРО-ДПМНЕ. Требаше да го одложи Конгресот и со ладни глави потоа да се носат потези, изјави Рахиќ Најголемата опозициона партија СДСМ вчера го одржа 18. Конгрес кој според Статутот на партијата се одржува веднаш по завршувањето на секој изборен циклус на кој се дискутираат резултатите и идните политики на СДСМ. Есад Рахиќ, некогашниот висок член на СДСМ кој премина во ПЕИ, а потоа се врати во СДСМ со амин на поранешниот лидер Бранко Црвенковски, најавил дека по завршувањето на Конгресот ќе си даде оставка од Централниот одбор на партијата. Рахиќ побарал оставка од лидерот Зоран Заев, тврдејќи дека по изборниот пораз тој не заслужувал доверба и дека треба ја препушти партијата на друг. - Заев е храбар, но сметам дека не може да го носи овој товар на лидер. Не препознава дека на овој Конгрес нема да победи ниту едната ...
сите 94 | | | веќе видена