Телма

На Македонија и е потребна нова политичка сила, која ќе ги обедини граѓаните, која наместо препукувања и расправии на луѓето ќе им ги врати човечките вредности, наместо празни ветувања ќе ги обедини граѓаните... На Македонија и е потребна нова политичка сила, која ќе ги обедини граѓаните, која наместо препукувања и расправии на луѓето ќе им ги врати човечките вредности, наместо празни ветувања ќе ги обедини граѓаните во борбата со егзистенцијалните проблеми, рече кандидатот за претседател на Зоран Поповски, Граѓанската опција на Македонија (ГРОМ) вечерва во Охрид. - Да се обединиме во решавањето на клучните проблеми во земјата, а тоа се сиромаштијата, невработеноста, достоинството на државата, влегувањето на Македонија во ЕУ и НАТО и подобра живеачка, тоа е нашата нова понуда на овие избори, порача Поповски. Поповски, зад чија кандидатура стојат уште и Српската напредна странка, Партијата на слободни демократи, Сојузот на титови леви сили и на Либералната партија на Македонија, пред присутните додаде дека ...
сите 17 | | | веќе видена

Популарноста на претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендароски секојдневно расте, затоа што народот во него препозна надпартиска личност, образован човек на кој не му треба ментор, изјави претседателот на СДСМ Зоран... Популарноста на претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендароски секојдневно расте, затоа што народот во него препозна надпартиска личност, образован човек на кој не му треба ментор, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев, на вечерашниот митинг одржан во Тетово. Пендароски ќе работи за доброто на сите граѓани и ќе има храбост да и` се спротистави на извршната власт, која народот изминативе 8 години потполно го осиромаши, рече Заев. Тој ги повија тетовци на 13 и на 27 април својот глас да го дадат за СДСМ, а партијата, како што вети, повторно ќе ја врати слободата во Македонија. Заканите и притисоците врз народот ќе станат минато, рече Заев. Заменик претседателот на СДСМ Радмила Шеќеринска истакна дека во државата поделбите и караниците се дојдени до крајни граници и дека така не може ...
сите 23 | | | веќе видена

Македонски Брод е општина со огромни природни богатства, коишто ќе придонесат за сестран развој,за да отвориме перспективи, за да ги задржиме младите, да се зголемува наталитетот, затоа често доаѓаме кај вас, и јас и министрите за да покажеме дека може да се живее овде,рече Ѓорге Иванов, претседателскиот кандидат на Коалицијата за подобра Македонија, предводена од ВРМО ДПМНЕ, на вечерашниот митинг во Македонски Брод. „Сакам да зборувам за нашето секојдневние, за она што го правиме да ја развиваме Македонија, да се развива и земјоделството и сточарството и туризмот, да донесеме инвеститори, да отвориме работни места, паметно да го користиме, она што ни го дала природата, за да ги подобриме животите на сите што живеат во Македонија“, порача Иванов. Министерот Миле Јанакиески, посочувајќи на соработката на Иванов, со Владата потсети на инфраструктурните инвестиции за изградба на трите автопати: од Скопје до Штип, од Кичево до Охрид и од Демир Капија до Смоквица, кои ќе овозможат економски развој на државата. ...
сите 6 | | | веќе видена

Со песна и подарок за 51- от роденден, граѓаните го пречекаа кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски при неговата денешна посета во скопската населба Ченто . Скандираа и довикуваа „среќен роденден претседателе“ и му посакаа многу среќа на претседателските избори. После многу заеднички фотографии за спомен, Пендаровски посетата ја продолжи низ пазарот и неколоку локани продавнички каде се интересираше за тоа како живеат граѓаните. Во село Синѓелиќ пак, жителите го пречекаа Пендаровски во локалната чајџилница послужувајќи го со чај за добредојде. Тој им порача дека во 2001 година за време на конфликтот земјата се движела по работ но, рече, тој денес Македонија не ја замислува така. Вети дека ќе стори се` за да биде примена во НАТО И во Европската унија. Тие пак, му се пожалија дека се разочарани бидејќи ништо не е изградено во населбата, немаат канализација, а струјата им е прескапа. Пендаровски средбите со граѓани ги продолжи и во населбата Илинден и Зелениково, а вечерва одржа и митинг во Гази ...
сите 18 | | | веќе видена

Реторика на етничка поделеност кои ја користеа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја одбележа првата недела од кампањата за претседателските избори. Ова го заклучува набљудувачката мисија на ОБСЕ ОДИХР во својот прв периодичен извештај. Почетокот на кампањата беше обележан со реторика на етничка поделеност. Премиерот ги повика етничките Македонци да му осигураат чисто мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ од 62 мандати со цел да се избегне притисокот од страна на Демократската унија за интеграција (ДУИ), додека пак лидерот на ДУИ ги повика етничките Албанци да и помогнат на партијата да обезбеди 25 мандати со цел да може да има поголемо влијание во владата. Во извештајот се наведува и изјавата на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека неговата партија, која повикува на бојкот на претседателските избори, ја охрабрува албанската заедница да се воздржи од гласање со цел да не се исполни условот од 40 отсто излезност во вториот круг на претседателските избори и тие да пропаднат. Набљудувачите констатирале дека претседателските кандидати, ...
сите 3 | | | веќе видена

Му посакувам на Мендух Тачи да извојува победа на претстојните избори и ако тоа го направи нека продолжи да биде лидер, но доколку не победи треба да си замине од челната позиција во партијата. Ова денеска го изјави градоначалникот на Струга и член на ДПА, Зијадин Села на брифингот со новинарите. Села истакна дека никој нема право да го исклучи него, ниту било кој член од струшкиот огранок од партијата, посочувајќи дека членството во една политичка партија е доброволно. Села додаде дека струшкиот огранок останува на ставот за мораториум на парламентарните избори, објаснувајќи дека на ваков чекор се решиле отако централното раководство ги игнорирало барањата за ревидирање на листата за пратеници во 5- та изборна единица. При тоа Села истакна дека ќе гласа на претседателските избори за кандидатот на ДПА Халили , затоа што го подржал во партиските процедури и активно учествувал во собирањето потписи за неговата кандидатура. Села уште истакна дека очекува на движењето кое го покрена огранокот на ДПА во Струга да ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Државната изборна комисија ДИК денеска беше извршено жребување за редоследот на гласачкото ливче за парламентарните избори. Учествуваа 14 листи на пратеници, од кои пет коалиции и девет партии. Бројот 1 го извлече претставникот на СДСМ, под број два ќе биде ДПА, број три Достоинство, број 4 ДУИ, со број 5 е коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Под број 6 е НДП, НДМ го доби бројот 7, ГРОМ - 8, со број 9 е АПМ, ВМРО-НП го доби бројот 10, СДПМ е 11, ПЕП 21 е под реден број 12, ПДП - 13 и ПЕИ е под број 14. На 5 април започнува предизборната кампања за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 26 април. Тоа ќе значи преклопување на кампањите од претседателските и парламентарните избори од 5 април до 11 април до полноќ, кога започнува предизборниот молк заради претседателските избори кои ќе се одржат на 13 април.
сите 67 | | | веќе видена

Знаете дека ние сме се определиле да бидеме членка на НАТО и на Европската унија. Знаете дека сме попречувани во тој пат, дека сме блокирани. Поради проблемот што го има нашиот сосед со нашето име, уставно име. Но прв пат, како држава, имаме еден став, ист глас се слуша и од претседателот и од премиерот и од министерот за надворешни работи. Сите сме единствени да се почитува тоа што им припаѓа на сите земји на оваа земјина топка. И затоа кажав, и затоа сите останавме на тој став. Нам ни треба решение, бараме решение, и никогаш не сме се откажале, но тоа решение има рамка во Обединетите нации, од резолуциите на Обединетите нации, од Привремената спогодба што сме ја склучиле со Грција, од пресудата од Хаг. А тоа значи: дека не прифаќаме да се промени Уставот на Република Македонија. Не прифаќаме да се промени уставното име на Македонија. Не прифаќаме ни идеи, ни концепти, кои би го загрозиле националниот идентитет, македонскиот јазик, но и македонскиот модел на соживот, порача вечерва во Делчево на митинг ...
сите 6 | | | веќе видена

Моја заложба е да ви покажам дека постои поинаква Македонија, поинаков концепт кој мораме да го следиме ако сакаме да не ја изгубиме државата, им порача кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски вечерва на кумановци. Ги повика на, како што рече, максимална политичка мобилизација на 13 и на 27 април. - Сите категории луѓе, млади или повозрасни, заслужуваат шанса. Да се департизираат институциите, шанса за работа да добијат најдобрите, најподготвените, најшколуваните, оние кои ги имаат поминато сите тестови, кои се први на ранг листите, а не дали се членови на таа или оваа политичка партија.Тоа важи и во случај ако се смени власта, рече Пендаровски на митингот, додавајќи дека само преку департизирање на институциите ќе има шанса за илајдници способни млади луѓе. -Каде и да одите во странство, доколку прашате за нашиот дипломатски претставник, ќе заклучите дека за него говорат со потсмев, затоа што не е вистински дипломат, професионалец, туку е партиски војник, неквалификуван за дипломатијата. Такво ...
сите 41 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на ГРОМ, Зоран Поповски вечерва ја претстави својата програма пред граѓаните на Штип и побара поддршка за претстојните претседателски избори. На младите кои не се вработени им порача да се откажат од сонот наречен јавна администрација и да се свртат кон претприемништвото, да произведуваат и продаваат македонски производи. - Ајде да почнеме да веруваме во нови вредности, да веруваме во квалитетот. Немојте како млади луѓе да сонувате да работите само во јавната администрација. Таа е преполнета и не ни дозволува да одиме напред, рече Поповски. Тој истакна дека е дојдено време народот да се обедини, бидејќи му е потребна нова политичка опција. Исто така оцени дека е дојдено време народните пари да не се трошат, туку да се користат. Македонија, како што рече, не е богата држава за парите да се трошат на минатото, туку треба да се вложува во сегашноста, во нови автопатишта, термоелектрани, хидроелектрани и нови работни места.
сите 26 | | | веќе видена