Алфа ТВ

Продолжуваат критиките за раководството на СДСМ и тоа од поддржувачите на опозицијата. По новинарите Орданоски, Ефтов, Ивановски и колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите вели со поддршката за двоецот Заев - Шекеринска на Конгресот во Уште еден жесток удар на поддржувачите на опозицијата врз раководството на СДСМ.Колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите во колумна за порталот Окно го критикува начинот на кој Заев и Шекеринска ја водат партијата. Според Мицковски на Конгресот во Неделата делегатите со гласовите за водечката двојка ги легитимирале двете најголеми зла и двајцата најголеми губитници во СДСМ. Мицковски не штеди на негативни лвалификации за Заев за кого смета дека е дел од милионерски клан од Муртино, а Шекеринска ја нарекува сноб кој пере пари преку кирии. Според Мицковски претседателот на СДСМ и неговата заменичка ги интересира само власт. Заев како што вели колумнистот близок до СДСМ не знае да води национална политика. Тој и ...
сите 138 | | | веќе видена

Статус-кво ситуацијата со евроинтегративниот процес создава фрустрации во Македонија, што не е добро ниту за Македонија, ниту за регионот, ниту за кредибилитетот на проширувањето на Европската унија Паралелно одвивање на пристапните преговори на ЕУ со Македонија и разговорите околу името, побара денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов од претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и од еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, во рамките на работната посета на европските институции. „Од моја страна беше укажано да се користат позитивните искуства кои ги имаме во регионот, за тоа што имaмe случаи на паралелно одвивање на преговорите за решавање на билатерланите прашања и преговорите со ЕУ“, изјави Иванов. Иванов, како што рече, им укажал на Филе и на Ромпуј дека она што се лучува со евроинтегративниот процес на земјата во последните години ги фрустрира и граѓаните и политичарите во земјава, на што како резултат е и моменталната сотојба во Македонија. ...
сите 28 | | | веќе видена

Какви треба да бидат изборите за да бидат легитимни и признаени од СДСМ? Дали како оние во 2004 година, кои за нив се сосема чисти иако во извештаите на ОБСЕ беа забележани огромен број на нерегуларности или, пак, како последните претседателски и пр Какви треба да бидат изборите за да бидат легитимни и признаени од СДСМ? Дали како оние во 2004 година, кои за нив се сосема чисти иако во извештаите на ОБСЕ беа забележани огромен број на нерегуларности или, пак, како последните претседателски и предвремени парламентарни избори, кои според сите релевантни домашни и меѓународни институции, поминаа во фер и демократска атмосфера. Инаку физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, полнење на гласачки кутии, групно гласање, фалсификување на изборите во 2004 година. И овие детали се дел од податоците кои тогаш ги регистрирале набљудувачите на ОБСЕ во Македонија, кога Бранко Црвенковски победи, а изборите СДСМ ги призна за демократски. За ...
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 85 | | | веќе видена

Антикорупциската комисија ги повика пратениците и претседателот на државата да достават анкетни листови за нивната имотна состојба. Антикорупциската комисија ги повика пратениците и претседателот на државата да достават анкетни листови за нивната имотна состојба. Комисијата ги потсетува новоизбраните државни функционери дека рокот за пријавување на податоците за тоа кој со колкав имот располага во моментот на стапување на функцијата е 30 дена. Додека претседателот Ѓорѓе Иванов и новоизбраните пратеници од владејачкото мнозинство најавуваат дека ќе поднесат анкетните листови во предвидениот рок,од опозицијата порачуваат дека нема да одговорат на повикот на антикорупциската комисија. Од СДСМ за Алфа објаснуваат дека нивните пратеници не го прифаќаат мандатот во ова собрание и нема да стапат на функцијата во Парламентот и затоа не сметаат ни дека имаат обврска да го пријават својот имот кај надлежната институција. Инаку, новоизбраните претставници треба да го пријават ...
| | веќе видена

Новиот парламентарен состав наредната седмица стратува со работа. Одлуките за потпретседатели на законодавниот дом и за формирање на работните тела по инаугурацијата на претседателот Иванов, ќе бидат всушност првите работни задачи за новоизбраните Новиот парламентарен состав наредната седмица стратува со работа. Одлуките за потпретседатели на законодавниот дом и за формирање на работните тела по инаугурацијата на претседателот Иванов, ќе бидат всушност првите работни задачи за новоизбраните пратеници. Парламентот ќе заседава во отсуство на опозицијата, а спикерот Вељаноски очекува дека сликата за законодавниот дом ќе се промени. Првиот парламентарец посакува народните избраници од СДСМ да се појават во собранието. Вели храмот на демократијата е местото каде што треба да се води политички дијалог и ќе ја користи секоја прилијка да ги повика да дојдат на своите работни места. Според прописите на социјалдемокртите како претставници на најбројната опозициска партија им ...
сите 39 | | | веќе видена

Социјалдемократите се одлучија на бојкот на парламентот во знак на револт од изборниот процес. Ваквата одлука според познавачите е малку чудна со оглед на оценките на ОБСЕ/ОДИХР за изборите, која само за споредба е далеку подобра од она во 2004 кога Полнењето гласачки кутии,поголемиот број граѓани кои гласале од оние запишани во избирачкиот список, заплашувања и тензии наведени во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР за претседателските избори во 2004 година не биле доволна причина за СДСМ да ги оспори резултатите. Сепак социјалдемократите се решија на ваков чекор за последните претседателски и парламентарни избори иако во извештаите е наведено дека изборите биле спроведени ефикасно и на професионален начин и дека демократијата напреднала. На изборите за шеф на државата пред десет години кога за претседател беше избран Бранко Црвенковски меѓународните набљудувачи регистрирале голем број неправилности особено во вториот круг кои според нив фрлаат сенка на изборниот процес. ...
сите 248 | | | веќе видена

Поштенското сандаче на претседателот Ѓорге Иванов, денеска го преплавија честитки од голем број на негови колеги. Поштенското сандаче на претседателот Ѓорге Иванов, денеска го преплавија честитки од голем број на негови колеги. Желби за успешен втор мандат, продолжување на добрите одоси со соседите и светот, реализација на зацртаните цели, се само дел од пораките. На списокот државници кои ја честитаа победата се наоѓаат и Путин, германецот Гаук, Баросо и други. Претседателот на Руската федерација, Владимир Путин во својата честитка пишува -Резултатите од гласањето потврдуваат Ваш голем политички авторитет и доверба на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и за заедмно кирисна соработка меѓу Русија и Македонија.... Во пораката на германскиот претседател, Јоахим Гаук пишува: - Цврсто сум убеден дека патот кон правната држава внатре во земјата и балансираниот однос кон соседните земји е еднинствениот правилен пат, кој на ...
сите 10 | | | веќе видена

Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата. Но според информациите кои кружат во јавнсота тој се колебал дали да го прифати предлогот. Додека пендаровски размислувал, Заев пак ги убедувал делегатите да му гласаат доверба, со ветување дека ќе ги следи насоките од екс лидерот Црвенковски. Откако поранешните пратеници Гордан Георгиев и Митре Вељановски, како и екес претседателот на скопската организација Есад Рахиќ побарале негова оставка, тој надвор од салата пред хотелот Александар Палас им ветил дека ќе работи како што ќе диктира Црвенкосвки. По големиот изборен пораз, тој повторно остана на чело на партијата, но и на ставот дека изборите биле нелегитимни.Сепак, контра неговите ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска е и официјално инаугуриран за шеф на државата.На свеченоста во македонското Собрание, очекувано, отсуствуваа ДУИ и СДСМ, едните поради концептот, другите поради бојкотот. ДПА пак му даде силна поддршка на Иванов, а тој в Да се надминат теснопартиските интереси,дијалогот да се врати во институциите, а опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности.Во сложени меѓународни услови Македонија треба да ги брани своите и интересите и вредностите на нејзините граѓани, порача претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето во Собранието по повод инаугурацијата за вториот мандат како шеф на државата. Тој рече дека ќе биде претседател на сите граѓани без оглед за кого гласале на изборите и без разлика на верската, етничката и политичката припадност. Иванов истакна дека во моментов од сите избрани од граѓаните се бара посветеност,одговорна работа и промисленост иако како што рече, довербата која нему му ја довериле граѓаните некои опозициски ...
сите 13 | | | веќе видена