Кајгана

Актуелниот претседател и кандидат за иден претседателски мандат, Ѓорѓе Иванов, со својот отчет на 14 март, предвреме ја почнал изборната кампањата поради што Државната изборна комисија ќе покрене иницијатива за прекршочна постапка против него, бидејќи на тој ден била утврдена листата за кандидати за претседател. Ваквата одлука членовите на ДИК ја донесоа со просто мнозинство односно со четири гласа „за" и три гласа „против" со што го прифатија приговорот поднесен од страна на СДСМ. По однос на другата претставка од СДСМ, во која било наведено дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила Изборниот законик и предвреме почна со кампањата, членовите со два гласа „за" и четири „против" се изјаснија дека во овој дел немало прекршувања бидејќи во тој момент немало листи со пратенички кандидати.
сите 36 | | | веќе видена

Официјално, од денеска, понеделник 24-ти март, почнува кампањата за избор на претседател на државата. Четворица кандидати ќе ја почнат трката во која на 13 април ќе си ги одмерат силите и ќе се обидат да ја добијат довербата на граѓаните. Во првиот круг граѓаните ќе бираат меѓу актуелниот претседател и кандидат за иден мандат Ѓорѓе Иванов кој ја има поддршката на владеачката ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски, поддржан од опозициската СДСМ, Илијаз Халими зад кој застана ДПА и Зоран Поповски номиниран од партијата „Гром". Уставните и законските рамки се јасни и според нив надлежностите на шефот на државата се ограничени, но сепак аналитичарите велат дека досегашното искуство покажува дека сите претседатели не покажале исти резултати во своите мандати. Дел од експертската јавност претходно потенцираше дека според тоа како беше отворена кампањата, пред време, се укажувало на тоа дека граѓаните не треба да се фокусираат на кандидатите, туку на политичките партии. „Според нашиот модел, претседателот на државата нема ...
сите 11 | | | веќе видена

Актуелниот претседател на Република Македонија и кандидат за иден мандат, Ѓорѓе Иванов, ја претстави програмата со која ќе настапи на претстојните претседателски избори и побара поддршка за нови пет години мандат како шеф и врховен командант на вооружените сили на државата. Пред присутните Иванов истакна дека на врвот на неговата политичка програма е изнаоѓањето решение за спорот со името кое нема да е на штета на македонскиот народ, јазик и култура, евро-атлантските интеграции и почитување на пресудата од Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Тој јасно стави до знаење дека доколку по вторпат ја добие довербата на граѓаните нема да прифати никакви промени на Уставот и промена на името на нашата земја. Како претседател, нема да прифати идеи или предлози кои би ги загрозиле идентитетот, посебноста на нацијата, јазикот и моделот на соживот. „Нема да допуштам Република Македонија и македонските граѓани да бидат обезличени. Македонските граѓани имаат право да одлучуваат за клучните национални прашања, вклучително ...
сите 48 | | | веќе видена

Државната изборна комисија денеска треба да го заклучи Избирачкиот список за претседателските избори закажани за 13. април откако вчера ја заврши седницата на која ги разгледуваше барањата и дописот од СДСМ за проверка на одредени податоци во Избирачкиот список и истите ги отфрли по гласањето на членовите на комисијата на кое „за“ гласаа двајца, тројца гласаа „против“ и еден член беше „воздржан“. По ова ќе се знае колку граѓани ќе имаат право да го избираат новиот претседател на Република Македонија. СДСМ во својот поднесок до ДИК бараше да се проверат податоците на 26.515 граѓани. Потоа бројот беше намален на 14.492 лица, а најдолго се дебатираше за проверка на податоците за 1.045, лица за кои СДСМ смета дека се починати, а тие сè уште фигурираат во Избирачкиот список. Посебен акцент на дебатата беше ставен на процедурата за дополнителна проверка на 202 лица во Избирачкиот список, односно дали и тие треба да бидат избришани од списокот. Бедредин Ибраими предложи Управата за водење матични книги да направи ...
сите 28 | | | веќе видена

Државната изборна комисија(ДИК) денеска попладне го отфрли приговорот на опозициската СДСМ за корекции во Избирачкиот список. СДСМ реагираше со приговор заради појавата на гласачи запишани на една иста адреса, манипулации со починати лица, како и за лица што не се запишани во Избирачкиот список. Вчера ДИК го отфрли и приговорот на ДУИ, кои исто имаа забелешки за Избирачкиот список.
сите 43 | | | веќе видена

Државната изборна комисија во четвртокот ја започна отворената седница со единствена точка на дневен ред разгледување и одлучување по поднесените барања на политичките партии ДУИ и СДСМ во врска со членот 49 – а од Изборниот законик. Претседателит на ДИК, Никола Рилковски, на почетокот од своето излагање истакна дека и двете политички партии кои поднеле приговор до комисијата го испочитувале рокот од пет дена и ја искористиле можноста да достават вакви барања за да дадат свои забелешки за избирачкиот список во однос на доставување на барања за дополнување и бришење на податоци во избирачкиот список. Расправата по однос на барањата на ДУИ и СДСМ ја започна заменик претседателот Субхи Јакупи кој побара доставените докази, во кои се наведува дека поголеми групи лица пријавени се со место на живеење на иста адреса, кои стигнале со барањата уште еднаш да се проверат во МВР за да се утврди дали навистина пријавените лица од избирачкиот список живеат на наведените адреси, по што за таа цел побара пауза на седницата ...
сите 76 | | | веќе видена

Комисијата за верификација на фактите доставила решение до Државната изборна комисија дека четворицата кандидати за претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, Зоран Поповски, Стево Пендаровски и Илијаз Халими, го поминале лустрацискиот филтер и не соработувале со тајните служби. Во наредниот период Лустрациска треба да го „прочешла" евентуалното кодошко минато на сите кандидати за пратеници кои партиите и групите избирачи ќе ги предложат за престојните парламентарни избори. За таа цел комисијата го задолжила секретаријатот да ги направи сите потребни подготовки. Иако мандатот на Комисијата истече на 15-ти јануари, лустраторите можат да проверуваат досеија сè додека Собранието не избере нов лустрациски состав. Комисијата за лустрација добила известување од Управниот суд дека е поништено решението за Слободан Катушевски, кој е лустриран како наредбодавач. Досието на Катушевски повторно ќе се разгледува на некоја од наредните седници.
сите 18 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи е подготвено да им излезе во пресрет на сите кандидати за претседател во пресрет на кампањата за изборите што ќе започне на 24 март, соопшти министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа додаде дека на сите кандидати им следува лично обезбедување, а нивните тимови ќе имаат директна комуникација и соработка со сите надлежни полициски станици на подрачјето каде што ќе се одвиваат нивните промотивни активности. По денешниот работен состанок со раководителите на Одделот за обезбедување при МВР, Јанкулоска изјави дека мерките и активностите на обезбедување кои ќе се применуваат ќе зависат од конкретната ситуација. „Нашите очекувања се дека ќе нема потреба од вонредни обезбедувања или дополнителни ангажмани. Во рамки на редовното работење ќе можеме да одговориме на сите задачи кои стојат пред нас во кампањата за претседателските избори", нагласи министерката Јанкулоска, потенцирајќи дека во моментот кога ќе почнат парламентарните избори, МВР ќе се прилагоди на ...
сите 22 | | | веќе видена

Едно лице е повредено во тепачка меѓу повеќе лица што се случила синоќа во Старата скопска чаршија, а продолжила по Камениот мост до булеварот ВМРО. 26-годишно момче со убодна рана од нож во десната потколеница било пренесено во Ургентен и се наоѓа надвор од животна сопственост. Полицијата привела три лица и се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 33 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК) со жрепка на седница го одреди редоследот на претседателските кандидати на избирачкото ливче. Според жребувањето, кандидатот на ВМРО - ДПМНЕ за Претседател на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, на престојните претседателски избори ќе го носи бројот еден, како втор на листата ќе настапи кандидатот од редовите на ДПА, Илјаз Халими, трет е Стево Пендаровски од СДСМ, а под реден број четири на изборното ливче ќе настапи кандидатот од редовите на ГРОМ, Зоран Поповски. По увидот во единствениот избирачки список, политичките партии евентуалните забелешки треба да ги достават до највисокото изборно тело. Редослед на кандидатите на избирачкото ливче веднаш ќе биде објавен во Службен весник. Изминатата недела ДИК едногласно го усвоен буџетот за двата изборни циклуси кои ќе се oдржат на 13 и и 27 април годинава. Според потпретседател на ДИК, Субхи Јакупи, за организирање на прeтседателските и предвремените парламентарни избори потребни се над 8 милиони евра. Изборната кампања за ...
сите 62 | | | веќе видена