Утрински

Дел од потписниците на апелот до ДУИ да не отстапуваат од изборните ветувања и да опстојат на своите позиции во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада, се разочарани од новите позиции на партијата на Али Ахмети и сметаат дека партијата ги разочарала граѓаните кои им дадоа масовна поддршка на парламентарните избори. Интелектуалците Албанци, поранешни политичари, министри и стопанственици - Исмет Рамадани, Џевдет Хајредини и Мендерес Кучи сметаат дека ДУИ со одлуката да отстапи од своите политички приоритети всушност ги поткопала своите позиции што ги добила со своите изборни резултати. Воздржан став кон одлуката на ДУИ имаат потписниците на апелот Насер Зибери и Алберт Муслиу кои сметаат дека е рано да се коментира потегот на ДУИ, бидејќи се' уште не се знае целиот договор што го постигнале двете партии. Групата интелектуалци на два дена пред склучувањето на договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, побараа од победничката македонска партија да не ја погази волјата на 153.000 гласачи. Во однос на ...
сите 9 | | | веќе видена

Социјалдемократите ги комплетираа материјалите од досието „враќање на мандатите“ и одлучија да поднесат тужба до Управниот суд, бидејќи, како што велат според законот секој пратеник има право да го прифати или да го одбие мандатот. Тие ќе побараат и привремена мерка за запирање на правното дејствување на таа одлука на верификационата комисија. Цитирајќи го Изборниот законик, од СДСМ велат дека сите имаат право да постапат како што постапиле некои од кандидатите за градоначалници во 2011 година. „Она што важеше за Ивица Коневски, за Марјан Ристевски и за други кандидати за пратеници, кога нивните изјави за неприфаќање на мандатите беа прифатени, очигледно денес не важи за нас како опозиција. Дел од нашите кандидати за пратеници, на пример, се советници, во неколку општини. Што е разликата меѓу градоначалник и советник. Зошто и за нив да не важи тоа право. Очигледна е намерата на власта политичкиот проблем да го претвори во правен јазол, кој непотребно одзема време и енергија. Но, тоа очигледно некому му е ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денес е во Брисел за да му даде печат на вториот мандат. Како и првиот пат, ќе ги уверува функционерите на ЕУ дека тој и Владата ќе направат се' за Македонија да ги исполни условите на Европската унија. Иванов ќе биде актер во „дежа ву“ симболика, бидејќи Брисел беше неговата прва дестинација и во првиот работен ден кога го освои претходниот мандат за претседател на државата. Се' што кажа тогаш и ќе кажува и сега, бидејќи ништо од тоа не се оствари, но со една олеснителна ситуација - тие што тогаш го слушаа (Хавиер Солана и Оли Рен) не се повеќе во Брисел, а и премиерот Никола Груевски не го придружува овој пат. Според најавите, Иванов ќе се сретне со еврокомесарот Штефан Филе претпладне, а со претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј попладне, и ќе излезе на прес-конференција, која ќе се пренесува во живо од Брисел. Со Ромпуј ќе се сретне откако тој ќе се врати од пат од Украина, Молдавија и Грузија, што самото по себе покажува на кое ниво е на агендата и во каков контекст се најде ...
сите 97 | | | веќе видена

Ситуацијата во македонскиот парламент ќе се заплеткува дополнително во наредниот период, како резултат на верификацијата на мандатите на СДСМ, наспроти опозициската одлука да не се заземат пратеничките места. Двете седници што ги одржа досега осмиот состав на парламентот - конститутивната и инаугуративната, поминаа без бранувања, како што и можеше да се очекува со оглед на отсуството на најголемата опозициска партија. Но, овие заседанија не донесоа конкретни решенија за тоа како ќе функционира законодавниот дом во новонастанатата ситуација, а под водство на стариот претседател Трајко Вељаноски. Вистинската формула не ја знаат ниту некои од поискусните пратеници од мнозинството и од опозицијата, со кои разговаравме вчера. Првата нејасна работа е како ќе им се регулира работниот статус на пратениците од коалицијата на СДСМ, кои одбиваат да седат во парламентот, и покрај верификацијата на нивните мандати. Оние што учествуваа и во претходниот парламентарен состав (Марјанчо Николов, Стојко Пауновски, Горан ...
сите 30 | | | веќе видена

Проблемот не е персонален, туку суштински. Станува збор за сериозни концептуални разлики Партискиот конгрес на кој досегашното раководство доби доверба, заврши со порака на лидерот на СДСМ за единство и сплотеност за постигнување на крајната цел - демократски избори на кои, како што рече, гарантира дека СДСМ ќе победи. Но неа не ја слушнаа сите делегати на Конгресот, бидејќи поголемиот дел од внатрепартиските противници на Заев си заминаа од „Александар палас“ веднаш откако ги слушнаа резултатите. Политичките посматрачи велат дека надминувањето на најголемата поделеност во партијата од нејзиното формирање ќе биде сериозен предизвик за новото раководство, особено во ваков политички амбиент, кога опозицијата се реши за вонинстуционално политичко дејствување и практично се наоѓа на улица. И по изјавата на Заев дека „ќе пружам рака секому“, дел од оние кои не се согласуваат со неговите политики, не гледаат простор за скорешно интегрирање на распуканите делови во партиската база. Други, пак, сметаат дека треба ...
сите 5 | | | веќе видена

По реакциите во јавноста дека реизбраниот шеф на државата Ѓорге Иванов во странство е бојкотиран исто како и дома, вчера неговиот кабинет го објави списокот на честитки што пристигнале до овој момент на негова адреса, со дел од содржините во нив. Она што паѓа во очи е дека нема честитка од САД, кои ги поздравија изборите и им честитаа на граѓаните, но не и на претседателот и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Од соседството, од каде што вообичаено најбрзо стига честитањето, се огласија сите освен лидерите на Албанија и на Грција, па ќе биде интересно како ќе „одигра“ Тирана, бидејќи Атина досега немаше проблем со протоколот. Според информацијата од кабинетот на Иванов, победата досега му ја честитале претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, претседателите на Русија Владимир Путин, на Германија Јоахим Гаук, на Турција Абдула Ѓул, на Бугарија Росен Плевнелиев, на Полска Бронислав Коморовски, на Чешка Милош Земан, на Словачка Иван Гашпарович, на Унгарија Јанош Адер, на Литванија Далија Грубаускаите, на ...
сите 6 | | | веќе видена

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена

Зоран Заев останува на лидерската позиција на СДСМ. И покрај јасната поделеност на партијата на два блока тој доби убедлива поддршка од делегатите на партискиот конгрес. За доверба кон Заев гласаа 413 делегати, а за недоверба 176. По објавувањето на резултатите од гласањето Заев порача дека „не е време за еуфорија“ и дека „на конгресот не победија бројките, туку дебатата и демократијата“. „Тоа е квалитет кој го поседува само СДСМ. Подготвен сум да пружам рака секому. И забелешките на оние кои зборуваа во насока за моја недоверба треба да се разберат како коректив за ова раководство“, рече Заев. Партискиот конгрес, 18. по ред за социјалдемократите, почна во неделата претпладне. Изјавата за медиумите Заев ја даде точно на полноќ по маратонската 12 часовна дискусија зад затворени врати во која учествуваа околу 40 делегати. Дискусијата на моменти била под нивото, со меѓусебни обвинувања или дофрлања од делегатите, и повремено прекинувана со аплаузи или довикувања „уа“, во зависност од тоа кој бил на ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов положи вчера свечена заклетва во парламентот, со што го почна и официјално вториот мандат, по победата што ја оствари на петтите претседателски избори во земјата. Инаугурацијата почна со половина час задоцнување, а сликата во парламентот беше многу поразлична од таа на истиот датум пред пет години. Двете парламентарни редици, резервирани за опозицијата и за втората по бројност владејачка партија, ги пополнија овој пат единствено пратениците на ДПА и министрите на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и ДУИ, како што и се очекуваше, не се појавија на седницата. Опозициските социјалдемократи не дојдоа затоа што не ги признаваат двојните избори што се одржаа на 27 април, а владејачката ДУИ поради тоа што не го признава легитимитетот на старо-новиот шеф на државата. Така новоизбраните пратеници на двете партии немаа можност да ги слушнат директно пораките што им ги упати Иванов од собраниската говорница. Тој им порача на социјалдемократите дека бојкотот на претседателската функција и на парламентот значи ...
сите 12 | | | веќе видена

Ќе биде ли договорот за добрососедство со Бугарија првиот меѓународен потег на шефот на државата Ѓорге Иванов во вториот мандат на оваа функција? Поради внатрешно-политичките превирања падна во сенка дека изминатите четири дена на релација со Бугарија се случуваат настани и се даваат изјави кои беа речиси незамисливи до неодамна. Прво „од околу“ започна заедничкото славење на историјата, преку заедничката прослава на македонската и бугарска академија и присуството на двете цркви во Софија, а бугарското МНР најави финансиска помош на нашиот Црвен крст како да станува збор за највисок акт на меѓудржавна политика. Претходно имаше меѓусебна средба на новинари од двете земји, а Бугарија најави дека ќе ги преиспита дадените државјанства и ќе воведе построги процедури. Откако пораките меѓу двете земји се стишаа за две „октави“, т.е. станаа помирливи, се случи преписката на двата претседатели. Претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев, во навидум критичка изјава кон Македонија, излезе со став дека Софија не сака ...
сите 5 | | | веќе видена