Sky MK

Во законски утврдениот термин,вечерва, Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ ги поднесе до Државната изборна комисија листите со кандидати за пратеници во парламентарниот дом за сите шест изборни единици, или вкупно 120 кандидати за пратеници, соопшти партијата. - Како што веќе беше објавено по седницата на Централниот одбор на ГРОМ за носител на листата за ИЕ 1 ќе биде проф. д-р Чедомир Саздовски. Во втората ИЕ, носител на листата ќе биде Виктор Цветковски. Штеријо Николов ќе биде носител на листата на ИЕ 3. Во четвртата изборна единица, носител ќе биде Панчо Минов, во ,,петката’’ носител е Љупчо Настоски, додека Горан Анчески ќе ја бара довербата на граѓаните во шестата изборна единица, се вели во соопштението.
сите 52 | | | веќе видена

Ова е вистинскиот час за да одиме напред, доста мака мачиме да закрпиме ден за ден. Ја имате нашата поддршка, ние веруваме во вас. Вака го пречекаа жителите на Оризари претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Ви кажувам фер и искрено гледајќи ве во очи. Мојата цел е Македонија да биде едно поинакво и поубаво место за живеење на среќни граѓани. Мојата намера е да бидам активен претседател на сите граѓани на Република Македонија. За мене не постојат тие, вие, оние или овие. Постоиме сите ние, еднакви пред институциите на оваа држава. И од мојата цел и намера не отстапувам, потенцираше Пендаровски. Сиромаштијата не знае за поделби. На секоја врата чука. Ама на вести не велат така. Јас сум земјоделец цел живот, сакам сам си си ја обработувам земјата ама Владата не ми дозволува, не создава услови за нас и нашиот плод, се пожали еден од земјоделците во Општина Чашка. Ако субвенции има, која е тогаш логиката од година во година во Македонија се повеќе да се увезува храна? Вистинското прашање е дали тие ...
сите 22 | | | веќе видена

Претседателе, бездушно ја крадат државата, а народот нема леб да јаде. Еве ние сме земјоделски крај, пиперки, тутун садиме, а пари нема за нас земјоделците. На денешно време вода немаме, од бунар пиеме вода, а не знаеме каква е, со овие зборови Претседателот на СДСМ, Зоран Заев беше пречекан од жителите на Обршани. Тие се пожалија дека тешко се живее и дека немаат основни услови, а дека најголем проблем е невработеноста, но и фактот што во селото нема вода за пиење, нема водовод. Претседателот на СДСМ се обрати пред жителите и ги најави промените што доаѓаат на овие избори. „Знаеме каква е состојбата. Нема пари ниту државата ниту граѓаните. Државата живее на кредит, а народот крпи крај со крај. Затоа ни требаат промени. Ни треба нов концепт за враќање на парите кај граѓаните. Затоа нашиот концепт така го поставивме. Македонија може да биде среќна земја, со среќни луѓе. Промените ќе дојдат. И тоа на овие избори. Македонија сака промени, Македонија ќе гласа за промени.“ рече Заев. Заев ги посети и жителите ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски ќе ја води првата изборна единица, јави Пресс24 ВМРО-ДПМНЕ на централниот комитет на партијата ги состави листите со кандидати за пратеници на престојните парламентарни избори. Гордана Јанкуловска ќе биде носител во двојката додека од шестката на овие избори во тројка се сели Никола Тодоров. Четвртата изборна единица повторно ќе ја предводи Зоран Ставрески додека во петката по трет пат во изборната трка ќе влезе Антонио Милошоски. Шестката на овие избори е резервирана за Никола Попоски.
сите 90 | | | веќе видена

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска продолжи со средби со граѓаните на општина Долнени и околните села. Жителите на Долнени се пожалија на лошата инфраструктура и немањето на вода, како основен услов за егзистенција. Жителите на Десово изразија незадоволство од лошите земјоделски политики на оваа власт. Новата Влада на СДСМ, преку својата Програма гарантира транспарентно доделување на субвенциите, кои притоа ќе бидат развојни. Земјоделците ќе плаќаат НУЛА персонален данок и на тој начин навистина ќе се почувствуваат придобивките од субвенциите. Тутунот нема да остане неоткупен и ќе се воведе контрола над откупувачите. Во село Заполжани, Шекеринска ги запозна присутните со мерките од Програмата кои гарантираат преполување на казните. Не може локалното дуќанче да плаќа иста висина на казна колку големиот супермаркет во централното подрачје. На 13 април, во првиот круг од претседателските избори да ја испратиме пораката дека ќе се случат промени. Со гласот за Пендаровски, да покажеме дека ...
сите 20 | | | веќе видена

Борислав Петар Градишки (1916-2014), еден од најголемите борци за македонската национална самостојност почина денеска, објави МИА. Градишки бил идеолог на илегалното македонско национално движење „БУНТ“. Од 1945 до 1957 година бил на робија во затворот Индризово. Фактите за неговиот живот и за позициите на Градишки укажуваат на тоа дека тој е еден од најтешките политички затвореници во Македонија, со доделена затворска казна од дваесет години затвор и одлежани дванаесет, од кои барем половината во изолација, поединечна и групна. Во затворот Градишки е избран за претседател на илегалната влада, формирана од младите ВМРО-вци во затворот Идризово. Тој бил еден од приврзаниците на идејата за македонската национална самостојност. На македонската јавност и е познат како поет и сликар. Автор е на две збирки песни: „Исповед на еден проколнат поет“ (сонетен венец) и „Мртовечки сон“.
сите 12 | | | веќе видена

Од денеска, низ цела Македонија тргна вториот караван на опозицијата предводен од претседателот на СДСМ Зоран Заев, од раководството на СДСМ и од раководствата на помалите политички партии кои се во коалиција со СДСМ. Тим на СДСМ предводен од Заев денеска беше во Прилеп и Крушево. На видеото во прилог погледнете како беше пречекан Заев од крушевчани.
сите 56 | | | веќе видена

Денеска дојдов да го споделиме заеднички тоа што го чувствуваме. А сите чувствуваме дека на овие избори победуваме, рече Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во обраќањето пред Крушевчани. „На 28 ми ќе осамне нов понеделник. Нов понеделник во кој Никола Груевски нема веќе да биде премиер на Република Македонија. Ќе дојде ново време за Македонија. Ново време и нов концепт. СДСМ ќе докаже дека е можна среќа и спокој за секој граѓанин и надежна Република Македонија. “ рече Заев. Крушевчани кои во голем број се собраа да го пречекаат и да го слушнат Претседателот на СДСМ се пожалија на тешката економска состојба и условите за живот. Заев порача дека СДСМ има концепт и програма за конечни промени. „Знаеме како да ги промениме работите во Република Македонија. И знаевме од каде да тргнеме. Знаевме дека за да се промени Република Македонија треба најпрво треба да се промени СДСМ. Пред вас излегуваме со нови лица, нова понуда, нов концепт, со еден збор нов СДСМ.“ рече Заев. Сега знам дека ќе ја добијам честа да ја ...
сите 58 | | | веќе видена

- Стево Пендаровски е кандидат за Претседател на Република Македонија. Нему ментор не му треба. Јас знам дека ќе ја добијам честа да ја водам идната Влада на Република Македонија, но исто така знам дека прв во државата е претседателот на Република Македонија. Стево Пендаровски е и мојот Претседател, изјави денеска од Прилеп претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање.
сите 66 | | | веќе видена

Од денеска, низ цела Македонија тргнува вториот караван на опозицијата предводен од претседателот на СДСМ Зоран Заев, од раководството на СДСМ и од раководствата на помалите политички партии кои се во коалиција со СДСМ. - Целта е да посетиме што е можно повеке места и да се видиме со што е можно повеќе граѓани. Ние знаеме дека промените во државата ќе се случат и при тоа сакаме јасно на граѓаните да им предочиме и докажеме дека промените во државата се можни, исклучиво ако СДСМ се промени, изјави Заев денеска од Прилеп. Токму затоа, рече тој, го понудивме Стево Пендаровски, како натпартиски кандидат за Претседател на Република Македонија, кој ќе биде Претседател на сите граѓани. - Понудивме нови луѓе, нов концепт, нови конкретни решенија со кои што ќе се оствари нашата заедничка визија за економски и демократски промени во државата. Понудивме искрен пристап и искрено ја бараме подршката од граѓаните. На Македонија и се неопходни промени. Тоа го заслужуваат и граѓаните и државата. СДСМ покажа дека МОЖЕ и ...
сите 66 | | | веќе видена