Локално

Борислав Петар Градишки (1916-2014), еден од најголемите борци за македонската национална самостојност почина денеска. Градишки бил идеолог на илегалното македонско национално движење „БУНТ“. Од 1945 до 1957 година бил на робија во затворот Индризово. Фактите за неговиот живот и за позициите на Градишки укажуваат на тоа дека тој е еден од најтешките политички затвореници во Македонија, со доделена затворска казна од дваесет години затвор и одлежани дванаесет, од кои барем половината во изолација, поединечна и групна. Во затворот Градишки е избран за претседател на илегалната влада, формирана од младите ВМРО-вци во затворот Идризово. Тој бил еден од приврзаниците на идејата за македонската национална самостојност. На македонската јавност и е познат како поет и сликар. Автор е на две збирки песни: „Исповед на еден проколнат поет“ (сонетен венец) и „Мртовечки сон“.
сите 8 | | | веќе видена

Партиските листи резаервирани за најбликите соработници на Груевски. Првин тие па потоа останатите. Како што неофицијално дознаваме први на листата по изборни единици се распоредени Никола Груевски во 1, Гордана Јанкуловска во 2 по него Никола Тодоров во 3, Зоран Ставревски во 4, Антонио Милошовски во 5, и Никола Поповски во 6,. Тоа помина ,останатото ќе се полни со другите и колиционерите на власта, кои во 5 до дванаесет вечерва ќе ги потпишат договорите кои се преговараа минатите денови со преговарачкиот тим на чело со Тодоров и Јанкуловска но и директно со лидерот Никола Груевски. Ќе има изненадувања, иако сеуште траат притисоците за место погоре и подобра добитна позиција на листата на ВМРО ДПМНЕ и колиционите партнери. До предавањето на полноќ има игледи за менување.
сите 90 | | | веќе видена

Пендаровски е кандидат за претседател и не му треба ментор, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска во Прилеп одговарајќи на новинарско прашање, откако го старуваа денес карванот на опозицијата. - Стево Пендаровски е кандидат за Претседател на Република Македонија. Нему ментор не му треба. Јас знам дека ќе ја добијам честа да ја водам идната Влада на Република Македонија, но исто така знам дека прв во државата е претседателот на Република Македонија. Стево Пендаровски е и мојот претседател – рече Заев. Тој од Прилеп замина Крушево, каде во 15 часот почна средби со граѓаните во центарот на Крушево, а од 16.30 часот беше во селото Обршани. Од 17 часот првиот човек на СДСМ се среќава со жителите на селото Крушеани, а потоа, од 17.30 часот ќе биде во селото Кривогаштани. Најголемиот настан денеска од посетите што ги реализираат тој и заменик-претседателката на СДСМ е собирот на граѓани во прилепската населба Точила, кој ќе се одржи од 20 до 20.40 часот.
сите 54 | | | веќе видена

Денес презентираме нов уште поголем скандал кој е школски пример за местење на тендер. Ова е пример за тоа како Шилегов направил најповолениот понудувач да биде дисквалификуван од постапката. Ова е пример како преку правни игри и процедури се отфрлаат и понудите на останатите понудувачи со цел да добие тендер фирмата ДР Пановски, која инаку важи за спонзор и блиска на СДСМ. Спорен е начинот на кој фирмата го добила тендерот. Ова е пример за тоа како фирма која нуди опрема која не се бара од барателот, опрема која може да се најде по пониска цена, сепак победува на тендер. И тука стои потписот и името на Петре Шилегов. За што се работи. Во отворениот повик на ЈЗО КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР, се бара детски лапараскоп со видео опрема и инструментален сет за лапараскопија. Понуди дале 4 фирми, од кои најниска цена била на Б-Интернационал, значи Д-р Пановски немал најниска понуда. Жалба е поднесена од Инел Медика, во која тврди дека понудата на Д-р Пановски воопшто не одговара на тендерската спецификација — медицинските ...
сите 18 | | | веќе видена

-Граѓаните на кртатово и јас лично со големо задоволство ја примивме веста дека почитуваниот Ѓорге Иванов ја прифатил кандидатурата за претседател на Република Македонија. Тоа е одраз на големата желба на македонскиот народ на големиот број интелектиалци, студенти, земјоделци, работници, на граѓаните на Макеоднија, им се обрати вака денес Љубисав Иванов Ѕинго на присутните граѓани на митингот во Кратово. Од 2006, како што рече Ѕинго, се води политика со која се достигнати големи дострели во развојот на Република Македонија. Тој додаде дека е длабоко убеден дека тимот Иванов-Груевски ќе ја направат Македонија една од најразвиените замји на Балканот и пошироко. Треба да продлжи исти како вака досега смета Ѕинго. Јс од овде од Кратово гледам дека Македонија е прекрасна земја. Да победиме глатко да живее Кратово и Македонија. фото Курир
сите 6 | | | веќе видена

Кандидатите за претседател на Република Македонија и партиите што ги поддржуваат, денеска ја продолжуваат предизборната кампања со митинзи и средби со граѓани во повеќе градови и населени места. Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Ѓорге Иванов , ќе одржи митинзи во Кратово, Пробиштип и Кочани, како и средби со граѓани во Ранковце и Крива Паланка. СДСМ со кандидатот Стево Пендаровски, најавува митинг во Велес и средби со граѓани во Лозово, Свети Николе и Чашка. Коалицијата ГРОМ со својот кандидат за претседател Зоран Поповски, ќе одржи средби со граѓани во Скопје и во Кривогаштани и митинг во Пробиштип. ДУИ ќе има средби со граѓани во Куманово и во Липково.
сите 32 | | | веќе видена

„Пред пет години дојдов тука со програма. Со чист образ можам да ви кажам дека програмата е исполнета. Исполнивме и повеќе од ветеното. Ме прави горд што сум единствен претседател што подготвил програма за работа. Единствен што дал отчет за својот мандат. Граѓаните во Македонија заслужуваат ваков пристап. Да дадеш програма со цели и со проекти и да ја оствариш”, рече Иванов. Тој се осврна и на проблемот со името, додавајќи дека токму на овој проблем се троши премногу енергија и време. „Не прифатив и нема да прифатам промена на Уставот со цел промена на уставното име. Нема да прифатам идеи или предлози што би ги загрозиле македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на соживот”, рече Иванов.
сите 30 | | | веќе видена

Сигурен сум дека Албанците сепак ќе гласаат за мене, за единствениот кандидат Албанец за претседател и никој нема да ги запре во оваа мисија, порача вечерва пред дебрани Илјаз Халими, кандидат за претседател од ДПА. - Доколку ја добијам вашата подршка јас ќе бидам претседател на сите граѓани во Македонија и максимално ќе се ангажирам за подобрување на меѓутничките односи, за деблокирање на евроинтегративните процеси, за еднаквост на граѓаните на сите полиња, без разлика на политичка, економска или друга припадност – рече тој. Халими вети дека ќе биде против секој проект кој е на штета на граѓаните и на природата, нагласувајќи го посебно проектот „Луково Поле“. Претседателот на ДПА, Мендух Тачи изрази увереност дека кандидатот на ДПА ќе го добие потребниот број гласови и побара гласачите, како што рече, да не наседнуваат на лагите и заплашувањата на ДУИ кон вработените во администрацијата и полицијата дека ќе бидат избркани од работа. - Не, ние не сме такви. Ние никогаш не би му го зеле лебот на еден Албанец ...
сите 16 | | | веќе видена

Еснафите во Старата скопска чаршија и на Битпазар денеска при средбите со претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, се пожалија на тешка живеачка. - Сè помалку се заработува. Сè потешко броиме – коментираше еден дуќанџија додека го пребројуваше дневниот промет, за кој вели дека не стигнува ни да го помине денот. Претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски говореше за неговата визија за Македонија. Им рече дека во оваа земја може да се живее подобро. - Решен сум да ги искористам сите надлежности на претседателот на државата, за да ги заштитам интересите на граѓаните на Република Македонија, на сите граѓани на оваа земја, без разлика на политичката, националната, верската или друга припадност – им порача тој. Пазарџиите не ја криеја поддршката за Пендаровски, кој беше пречекан со бројна присутност. - Вие имате сила да работите за Македонија, ние сме горди што имаме ваков претседателски кандидат -коментираа граѓаните. Тие зборуваа и за нивната најголема мака, заминувањето на нивните деца од ...
сите 53 | | | веќе видена