Плус Инфо

Еден од најтиражните турски весници „Хуриет“, на 13 мај на своите страница објави анализа за изборните и за постизборните случувања во Македонија, во која истакнува дека тие поминаа во недемократска атмосфера и дека опозицијата не ги прифаќа за легитимни. Меѓу другото, во весникот има разговор со Енес Ибрахим, генерален секретар на Партијата за движење на Турците во Македонија, која е дел од опозициската коалиција предводена од СДСМ. „Предвремените парламентарни и претседателските избори поминаа далеку од демократски услови. Но и покрај сите притисоци и закани, турскиот народ покажа цврстина. Јас бев избран за пратеник од 3. изборна единица. Веќе 15 години од формирањето на нашата партија се бориме да бидеме гласот на Турците во Македонија и да ги решаваме нивните проблеми. Коалицијата во која се наоѓа и Партијата за движење на Турците не го прифаќа изборниот процес и сите 34 пратеници нема да ги подигнат своите пратенички мандати’’ изјавува Ибрахим. Тој за „Хуриет“ истакнува дека и поизборите продолжуваат ...
сите 3 | | | веќе видена

ГРОМ, партијата на Стевчо Јакимовски, најверојатно ќе биде третиот партнер во владата, јави Либертас , повикувајќи се на извори од партијата. Според информациите на порталот, Груевски му ветил на Јакимовски дека вечерва е крајниот рок во кој тој ќе му соопшти дали во Владата ќе има простор за неговата партија. Исто така, пишува Либертас, не е исклучено Министерството за образование да му припадне на ГРОМ, а на негово чело да застане претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски. „До овој момент немало комуникација меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Карпош, иако се претпоставува дека мандатот на Чедомир Саздовски и желбата да Груевски зад себе да има 62 пратеника ќе надвладее над внатрепартиската битка за ресори и распределбата на министерствата со ДУИ“, пишува Либертас.
сите 11 | | | веќе видена

Најдоцна до 26 мај, претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, ќе ја закаже првата пленарна седница, на која пратениците ќе треба да донесат одлука за тоа кои ќе бидат потпретседатели на Собранието, како и одлуки за постојаните работни тела без кои не може да се постапува по законите. Ова на брифинг со новинарите вчера го истакна Вељаноски. Тој рече дека верува дека опозициската партија СДСМ ќе ја смени одлуката да не ги прифати мандатите и очекува дека пратениците што го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. - Искрено очекувам дека пратениците ќе се вратат во Собранието. Јас не сакам да бидам претседател на собрание како што беше на времето Тито Петковски. Сѐ што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за да ги повикам јавно да се вратат во Собранието - рече Вељаноски. Едното потпретседателско место во Собранието треба да му припадне на СДСМ, предвидува Законот за Собрание. Вељаноски објасни дека бројот на потпретседателите го ...
сите 34 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска во Брисел му посочил на претседателот Ѓорге Иванов дека реформскиот процес во земјата мора да продолжи со фокус на надминување на забелешките во извештаите на Еврокомисијата, но и на ОБСЕ/ОДИХР. Како што објави МИА, Иванов на денешната средба со Филе истакнал дека статус-кво ситуацијата во однос на македонските евроинтеграции фрустрира и побарал Македонија да добие датум за преговори на претстојниот Самит на Европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. Филе, меѓу другото, истакнал дека главни предизвици се актуелната политичка состојба во Европа, но и на Балканот и пред се, во Република Македонија. - Статус-кво состојбата создава фрустрации во нашето општество. Таа не е добра како за Македонија, така и за регионот, но и за кредибилитетот на проширувањето. Македонија бара на претстојниот Самит на Европскиот совет и за земјата да биде применет позитивниот пример на паралелно движење во интеграцијата и надминувањето на билатералниот ...
сите 54 | | | веќе видена

Во Македонија лани биле регистрирани 116 инциденти предизвикани од омраза, се наведува во направената анализа за 2013 и 2014 година за инцидентите сторени од омраза, кои вчера Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија ја презентираше на прес-конференција. - Хелсиншкиот комитет е единствената организација којашто ги нотира инцидентите сторени од омраза во соработка со МВР - рече претставничката од Комитетот, Уранија Пировска. Како што информираат од ХК, од минатогодишните 116 инциденти предизвикани од омраза, само три биле пријавени во Хелсиншкиот комитет, додека за сите останати било известено од медиумите. Анализата покажува дека најчести жртви на злосторствата од омраза се малолетниците и припадниците на ЛГБТ-заедницата, а меѓу жртвите од насилство во автобуси подеднакво се застапени и Македонците и Албанците. -Повеќето од автобусите сообраќаат меѓу населени места со Македонци и Албанци, а од сите напади во автобуси дури 66 отсто се случија во автобусите со број 9 и 65, каде што живее етничко ...
сите 9 | | | веќе видена

Националната демократска преродба (НДП) ги испратила до Собранието на Република Македонија и до Државната изборна комисија (ДИК) изјавите за откажување од пратеничката функција на сите 20 кандидати за пратеници на листата на партијата за Изборната единица 6, каде партијата освои еден пратенички мандат, известува Привремениот управувачки одбор на НДП. Од одборот велат дека со испраќањето на изјавите, се исполнуваат преземените обврски на Централното Собрание на НДП, порачувајќи дека според нив оваа правна процедура е завршена „и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје, кој се во судир со тековните толкувања во овие ситуации“. Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6, но и порача дека одлучил да прогласи мораториум од 100 дена „во политичката активност на НДП, во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој ...
сите 17 | | | веќе видена

Изложба на мозаици од штоф на Велко Николов ќе се отвори утре на пладне во изложбените сали на Музејот на Македонија, по повод Светскиот ден на музеите. Автор на изложбата и на каталогот е Јасемин Назим, кустос во Музејот на Македонија. На изложбата ќе бидат презентирани два големи килими – мозаици, изработени од парчиња штоф во техниката пачворк, како и една женска чанта и една ловечка торба направени во истата техника. Овие необични и исклучителни предмети се дел од колекцијата на Музејот на Македонија во Скопје. Мозаиците од штоф ги изработил Велко Николов (1867 -1930), кројач, во првите децении на дваесеттиот век. Велко Николов е роден во селото Белушино. Кројачкиот занает го изучува и работи и живее во Крушево Во 1896 година се приклучува на револуционерните групи на ВМРО во Крушево и учествува во нивните активности. Во 1903 година со семејството се сели во Битола каде што отвора кројачка работилница. Започнал да работи со една машина за шиење и полека напредувал. Шиел и продавал готови алишта. ...
сите 2 | | | веќе видена

Преседан и скандалозно е да се прекрши уставот и законот, е коментарот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за одлуката за верификување на мандатите на кандидатите за пратеници на СДСМ, откако тие на нотар се откажаа од освоените мандати, јави Дума. - Зоран Заев е човек кому во 2008 и 2011 година му беше верификуван мандатот со писмена изјава на нотар, зошто се губи градоначалничката функција ако не се стори ова. Дел од нашите пратеници се професори и доктори на науки, или пак се советници во совет. Со тоа се јавува неспоивост на функциите бидејќи пратеничката функција не е споива со ниту една друга. Не може да се биде член на управен одбор, не може да се биде во работен однос ниту пак сопственик на фирма. За тоа уставно загарантираните права се загрозени на овие 34. кандидати за пратеници и не е почитувано нивното уставно право, затоа што секој граѓанин има право на избор. Забеганоста на системот навистина нема крај, нема ниту владеење на правото и не се почитуваат уставот и законите - рече Заев денеска во ...
сите 40 | | | веќе видена

Албанската опозиција утре во десет часот ќе зaпочне со антивладини протести, кои како што најави, ќе траат се до соборување на премиерот Еди Рама. Покрај незадоволството од економската состојба и правата на граѓаните, сега опозицијата како главен адут го истакнува случајот „Дивјак“, поточно неуспешниот обид на италијански пилот со авион „Пајпер“ да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што, според опозиционерите, е доказ за нејзините тврдења дека власта е вмешана во шверц на дрога. - Ве повикувам масовно да излеземе на протести и да се спасиме од Владата на дрога, која земјата ја претвори во Колумбија на Балканот. Рама оди си!, напиша на својата фејсбук страница поранешниот албански премиер и екс-лидер на опозициската Демократска партија, Сали Бериша. Претседателот на Демократската партија, Љуљзим Баша, обвинувајќи го Рама за директна вмешаност во скандалот со шверц на дрога, му порача што побрзо да си замине од власта. - Бараме оставка од Рама и на неговата Влада. Албанскиот народ не прифаќа Влада ...
сите 20 | | | веќе видена

Социјалдемократите, кои на парламентарните избори добија пратенички мандати, ќе си поднесат оставки од овие функции, откако Собранието им ги верификуваше мандатите, иако тие претходно до Државната изборна комисија поднесоа изјави со кои јасно кажаа дека не ги прифаќаат. Собраниската комисија за верификација во саботата им ги потврди добиени мандати, а како што неофицијално дознаваме, оставките ќе бидат поднесени деновите. Но и после ова, сѐ уште виси прашањето како и дали воопшто ќе се пополнат овие 34 празни пратенички столчиња, бидејќи иако Изборниот законик предвидува дополнителни избори како можност, сепак не е прецизирано како тие би се организирале. Во СДСМ неофицијално објаснуваат дека се решиле да поднесат оставки за да докажат дека навистина немаат намера да станат пратеници. Во ова се гледа решение и за оние од пратеничката листа што работат во јавна институција. Проблемот се јавува бидејќи со верификација на пратеничкиот мандат, им престанува другиот работен однос. Официјалниот партиски став е ...
сите 24 | | | веќе видена