За Се

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, заедно со својот тим ја започна изборната кампања низ градовите на Македонија, превозувајќи се со автобус. Со ова е сменета досегашната пракса кај останатите кандидати со автомобили да се превезуваат на митинзите. Доктори, директори, спортисти, студенти, пензионери, музичари се дел од „Тим Македонија“ за поддршка на Иванов. Замислата е изборниот караван во едно превозно средство да ја обиколи државата за време на изборната кампања. „Тим Македонија“ работи на промоцијата и поддршката на Иванов, зад кого веќе застанаа многумина јавни личности, но и поголем дел од народот. Во него членуваат фолклорниот уметник Наум Петревски, каратистот Дејан Недев, актерот Рубенс Муратовски, пејачот Мики Јовановски-Џафер, специјалист д-р Борче Ѓоргиевски, доктор Аспазија Стефановска, пензионерката Љупка Ципушевска, стоте успешни студенти од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Шиколе, Татјана Баевска Вучковиќ, Далибор Јовановски, Душко Богдановски, Југе Трпевски, Рамиз Дураковиќ, Денко ...
сите 7 | | | веќе видена

Билјана Ванковска, која не ги собра потребните 10.000 потписи за да влезе во претседателската трка, се огласи на својот Фејсбук профил откако СДСМ денеска ги претстави кандидатските листи. Откако раководството на СДСМ одлучи да избега од директно соочување со политичките ривали и за носители на кандидатските листи да стави лица кои не се од самиот врв на партијата, Ванковска оценува дека Македонија ја очекуваат избори како во Србија. -Богами, по вестите за изборните листи се’ ми се чини дека и кај нас ќе настапи „српскиот момент“ – ќе си останеме и без она малку опозиција која ја имавме…, смета Ванковска. На парламентарните избори одржани во Србија минатиот викенд, Српската напредна партија (СНС) на актуелниот прв вицепремиер Александар Вучиќ освои 158 пратенички места во 250-членото Народно собрание на Србија и освои апсолутно мнозинство.
| | веќе видена

Ниту денар не исплатила Владата на фирмата СМР Аутомотивес системс. Наводите се неточни и невистинити и уште еден обид да се дезинформира јавноста. Од Илинденска денеска со остар демант на вчерашното тврдење на опозициската СДСМ за наводен скандал и потрошени над два милиони евра, државни пари кон оваа компанија, објави Канал 5. -Тезите истакнати од СДСМ дека Владата наводно исплатила 3 милиони евра на странска компанија се апслутно неточни и ги демантираме во целост. Не 3 милиони евра, еден денар Владата нема префрлено на компанијата која СДСМ ја посочи. Јас не знам дали нивната тактика со пласирањето или со повеќекратното повторување на вакви лажни тези да се обидат да создадат впечаток на вистинитост. Во секој случај тие нивни тези не се точни и не добро за квалитетот на политичката борба, вели Ѓорѓиев, за телевизијата. Обични лаги на СДСМ во предизборие – Ѓорѓиев вели дека опозициската партија објавува случаи за кои нема соодветни докази, за што јавноста е свесна. Лидија Димова од оваа партија вчера ...
сите 13 | | | веќе видена

Поради преземање на технички зафат за санирање на дефект на водоводна мрежа профил ф-400 милиметри на улица Сава Ковачевиќ на последна автобуска 24-а без водоснабдување ќе останат корисниците од високата зона односно од зградите во населбите Аеродром и Ново Лисиче од 09:00 часот па се до санирање на дефектот. Поради дефект на водоводна мрежа на булеварот ВМРО пред зградата на Агромеханика, без водоснабдување ќе останат корисниците од зградата на Агромеханика од 09:40 часот па се до санирање на дефектот. Поради дефект на шибер затварач на улица Павле Илиќ број 23, без водоснабдување ќе останат корисниците од улиците Павле Илиќ и Крсте Арсенов од 10:30 часот па се до санирање на дефектот.
сите 3 | | | веќе видена

Тито Петковски нема да се кандидира за нов пратенички мандат во Собранието. Тој ова го потврди во изјава за „Утрински весник“. - Мојата приказна со Собранието заврши на 24 декември 2012 година кога беше погазена демократијата и достоинството на пратениците. Оттогаш не се ни појавувам на седниците – вели Петковски во изјавата за весникот. Петковски е лидер на партијата НСДП, која имаше четири пратенички мандати во последниот состав на Собранието. Како што пишува весникот, Петковски не може да очекува повеќе од две места. Останатите тројца негови пратеници, Горан Мисовски, Соња Мираковска и Николче Ацевски имаат пратенички амбиции. На нивно место се очекува да се сместат пратениците на ЛДП, кои барале 3 пратенички столчиња, но според последните информации, максимумот до кој мож да дојдат се две пратенички позиции. Анкетите покажуваат дека престојните парламентарни избори лесно може да го намалат бројот на пратеници на СДСМ, па оттука сосема е јасно зошто се вжештва борбата на Бихаќка за место погоре на ...
сите 4 | | | веќе видена

Биоинформатичарот Петар Стојанов со научна кариера во САД, вработен на факултетот по Медицина на Харвард, е годинешниот добитник на признанието „Најдобар млад научник“ за 2013 година што го доделува претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Младиот научник Стојанов изразувајќи благодарност истакна дека наградата е од големо значење за промовирање на науката и поттикнување на младите научни умови во земјава, а за него е и мотив повеќе да придонесе за напредок на науката и образованието во Македонија. - Учеството во научниот процес на светско ниво е прекрасна дејност, исполнета со интердисциплинарна соработка, елегантна методдологија, продлабочено знаење, компетитивност, и што е најважно – возбудливи пронајдоциод огромно потенцијално значење за општеството. Иако сум само во почетните фази од моето научно искуство, пресреќен сум што имав можност да придонесам за унапредување на моето поле на интерес, рече Стојанов. Петар Стојанов по средното училиште РЈ Корчагин во Скопје, образованието го продолжил и ...
сите 2 | | | веќе видена

Полициската служба ќе се грижи за безбедноста и на митинзите, на средбите со граѓани и партиските состаноци. Иванов го потврдил користењето на своето обебзедување и во изборната кампања, а од МВР обезбедување официјално побарал кандидатот на ГРОМ Зоран Поповски. За бебзбедноста на Пендаровски и Халими, се интересирале од партиските штабови. Колку лица ќе има кандидатот ќе зависи од порценката на МВР. - Нашите очекувања се дека ќе нема потреба од вонредни обезбедувања или дополнителни ангажмани. Во рамки на редовното работење ќе можеме да одговориме на сите задачи кои стојат пред нас во кампањата за претседателските избори, изјави Јанкулоска. Полицијата покрај личното обезбедување на кандидатите, како и во претходните изборни кампањи ќе ги ангажира своите вработени и во обезбедување на партиските митинзи ширум државата. Партиите пак кои ќе одлучат да користат приватно обезбедување ќе мора да ја информираат полицијата за да се воспостави потребната комуникација со службите во МВР.
сите 9 | | | веќе видена