NewTime

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов, во времето кога бил прв човек на второстепената комисија за жалби по јавни набавки во владата на СДСМ, и овозможил на фирмата ДР Пановски, која инаку важи за спонзор и блиска на СДСМ, да добие тендер, иако не ги исполнувала условите. Ова во сабота на прес конференција го соопшти Сашо Трпески од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека Шилегов и овозможил на оваа фирма на спорен начин да победи на тендерот. „Ова е пример за тоа како Шилегов направил најповолниот понудувач да биде дисквалификуван од постапката. Ова е пример како преку правни игри и процедури се отфрлаат и понудите на останатите понудувачи со цел да добие тендер фирмата ДР Пановски, која инаку важи за спонзор и блиска на СДСМ. Спорен е начинот на кој фирмата го добила тендерот. Ова е пример за тоа како фирма која нуди опрема која не се бара од барателот, опрема која може да се најде по пониска цена, сепак победува на тендер”, рече Трпески. Тој го праша Шилегов дали местото носител на листата на СДСМ е заслуга на неговата ...
сите 31 | | | веќе видена

Кандидатот на СДСМ за претседател Стево Пендаровски во петок вечер ги посети општините Чаир, Бутел и Чучер Сандево, каде што одржа директни средби со граѓаните на овие места. „Да направиме консензус за две- три најважни прашања за Македонија. Апсолутно најважно прашање е Македонија да мрдне во економска смисла… да го задржиме народот тука, да добие шанса, прва шанса за работа да добие тука, а не да бега од својата земја бидејќи е најтешко кога живееш надвор, а си присилен да бегаш од својата земја… Овие што досега беа на власт, имаа доволно време да покажаат што знаат и умеат. Јас мислам дека тие луѓе не знаат поинаку и не знаат подобро… Државата, практично има ставено рака врз се живо и диво. И врз приватно и врз државно. Не постои во светот успешен економски модел во кој државата е главен газда”, изјави кандидатот за претседател Стево Пендаровски, во обраќањето пред присутните во Бутел. Според Пендаровски, еден од основните проблеми на македонската економија е што државата била најголем бизнисмен, наместо ...
сите 4 | | | веќе видена

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Ѓорге Иванов, во петок вечер се обрати пред кавадарчани. „Пред пет години дојдов тука со програма. Со чист образ можам да ви кажам дека програмата е исполнета. Исполнивме и повеќе од ветеното. Ме прави горд што сум единствен претседател што подготвил програма за работа. Единствен што дал отчет за својот мандат. Граѓаните во Македонија заслужуваат ваков пристап. Да дадеш програма со цели и со проекти и да ја оствариш”, рече Иванов. Тој се осврна и на проблемот со името, додавајќи дека токму на овој проблем се троши премногу енергија и време. „Не прифатив и нема да прифатам промена на Уставот со цел промена на уставното име. Нема да прифатам идеи или предлози што би ги загрозиле македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на соживот”, рече Иванов. Според него, посебно се важни и добрососедските односи. „Соседите ни се најважни затоа што ни се најблиску. Отвореноста важи, пред сè, за нив. Може ...
сите 31 | | | веќе видена

Дали во Македонија има демократија, слободни медиуми, дали стандардот е на задоволително ниво? Дали Македонија е дел од НАТО? Има ли политичка сила која може да ги корегира овие општествени аномалии, низ реторичка форма говореше претседателскиот кандидат Зоран Поповски на митингот што во петок вечер го одржа коалицијата ГРОМ во центарот на Пробиштип. Поповски, обраќајќи се до присутните поддржувачи на Граѓанската опција, го насочи фокусот кон економските прашања и приоритети кои треба да бидат клучот за унапредување на животниот стандард на граѓаните. „На Македонија и треба сила која ќе го тргне стравот кој е присутен меѓу народот. ГРОМ е политичката сила која ќе се соочи со оваа негативна појава и сосема очекувано, ќе ги поттикне луѓето, отворено да го кажат својот став. Како партија сакаме да создадеме атмосфера во која ќе се развива демократијата и пред сé, економски и социјални услови за достоинствен живот”, посочи Зоран Поповски. На митингот присуствуваше и лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски. „Нема ...
сите 22 | | | веќе видена

Пред две години во Крушево, на Илинден реков дека да се биде Македонец значи почитување на сограѓанинот и вклучување во заедничкиот живот на најдоброто од вредносниот систем на другиот, рече во четвртокот во актуелниот претседател Ѓорге Иванов и кандидат на коалицијата предводена од владејачката ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори. „Тоа е моќта на оваа наша земја и на оваа наша национална кауза. Да се биде Македонец и граѓанин на Република Македонија значи да се биде толерантен и да се почитуваат културата и обичаите на другиот”, истакна Иванов. Осврнувајќи се на историското значење на градот Крушево и околината од периодот на востанието од 1903 година проти османлиските власти, Иванов, исто така, потсети дека годинава се одбележува на истиот датум 2-ри август се одбележува и 70 години од прогласувањето на АСНОМ-ска Македонија и притоа потцрта дека продолжува борбата, како што рече, за „наша и економски просперитетна Македонија”. Иванов пред крушевчани барајќи го вториот мандат рече дека ...
сите 62 | | | веќе видена

„Шилегов е вплеткан во сериозен сомнеж за организирано местење на тендери во Владата на СДСМ. Тој, спротивно на законот како претседател на второстепената комисија за жалби по јавни набавки одлучил да овозможи тендер на две фирми блиски до СДСМ“, истакна на прес – конференција Сашо Трпески од ВМРО – ДПМНЕ. Според информациите кои Трпевски во четвртокот и ги соопшти на јавноста, Шилегов местел тендери за две фирми блиски на СДСМ, „Семос” во која сопственички удел имала сопругата на Бранко Црвенковски, Јасна Црвенковска, и фирмата „Брилијант” чиј сопственик е Мите Николов, спонзор на СДСМ. Во првиот случај, како што истакна Трпески, Шилегов ја одобрил жалбата на Семос , по одлуката на Комисијата на Централниот регистар да го одбие барањето на компанијата која како понудувач, иако според тогашниот закон за јавни набавки била обврзана, не доставила Модел на договор кој требало да биде дел од тендерската документација. Според Трпески иако согласно закон немало основ да се прифати приговорот, сепак фирмата „Семос” ...
сите 22 | | | веќе видена

Соживотот во Дебар кој е присутен со векови меѓу граѓаните од различна етничка и верска припадност, треба да биде пример за сите градови во Македонија, порачал претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, по средбите со граѓаните на Дебар и Жупа. Во Македонија треба сите да бидат рамноправни, без разлика дали се тоа Македонци, Албанци, Турци, Роми и други етнички заедници, потенцирал Пендаровски. „Треба да престане кочењето на процесите на интеграција на земјата во НАТО и ЕУ, бидејки на Македонија местото и е во Европа. Конечно треба да престане миграцијата на граѓаните бидејки се е празно ако имаме држава а немаме во неа граѓани. Во Македонија може да се живее мошне убаво но треба да се стави крај на делбите. Имаме убава држава со убави предели како што е овој дебарскиот, заради тоа треба да се почитуваме и сите заедно да работиме за доброто на државата”, нагласил Пендаровски.
сите 6 | | | веќе видена

Актуелниот претседател и кандидат за иден претседателски мандат, Ѓорѓе Иванов, со својот отчет на 14 март, предвреме ја почнал изборната кампањата поради што Државната изборна комисија ќе покрене иницијатива за прекршочна постапка против него, бидејќи на тој ден била утврдена листата за кандидати за претседател. Ваквата одлука членовите на ДИК ја донесоа со просто мнозинство односно со четири гласа „за” и три гласа „против” со што го прифатија приговорот поднесен од страна на СДСМ. По однос на другата претставка од СДСМ, во која било наведено дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила Изборниот законик и предвреме почна со кампањата, членовите со два гласа „за” и четири „против” се изјаснија дека во овој дел немало прекршувања бидејќи во тој момент немало листи со пратенички кандидати.
сите 35 | | | веќе видена

Актуелниот претседател на Република Македонија и кандидат за иден мандат, Ѓорѓе Иванов, во неделата ја претстави програмата со која ќе настапи на престојните претседателски избори и побара поддршка за нови пет години мандат како шеф и врховен командант на вооружените сили на државата. Пред присутните Иванов истакна дека на врвот на неговата политичка програма е изнаоѓањето решение за спорот со името кое нема да е на штета на македонскиот народ, јазик и култура, евро-атлантските интеграции и почитување на пресудата од Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Тој јасно стави до знаење дека доколку по вторпат ја добие довербата на граѓаните нема да прифати никакви промени на Уставот и промена на името на нашата земја. Како претседател, нема да прифати идеи или предлози кои би ги загрозиле идентитетот, посебноста на нацијата, јазикот и моделот на соживот. „Нема да допушатам Република Македонија и македонските граѓани да бидат обезличени. Македонските граѓани имаат право да одлучуваат за клучните национални прашања, ...
сите 41 | | | веќе видена

Државната изборна комисија(ДИК) во петок попладне го отфрли приговорот на опозициската СДСМ за корекции во Избирачкиот список. СДСМ реагираше со приговор заради појавата на гласачи запишани на една иста адреса, манипулации со починати лица, како и за лица што не се запишани во Избирачкиот список. Во четвртокот ДИК го отфрли и приговорот на ДУИ, кои исто имаа забелешки за Избирачкиот список.
сите 32 | | | веќе видена