Спорт 365

Ракометарките на македонскиот шампион во женска конкуренција на прием кај претседателот на Република Македонија. По големиот успех што го забележаа ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ на меѓународен план, поточно во Лигата на Шампионите, стигајќи до третото место на завршницата од турнирот уште во својот дебитантски настап, ракометарките на македонскиот шампион денеска беа свечено примени од страна на претседателот на Република Македонија, г-динот Ѓорѓе Иванов. „Многу сме горди на вас. Направивте навистина многу за македонскиот ракомет претстатувајќи ја нашата држава. Со врвните резултати кои константно ги бележите, а особено со освоеното трето место во годинашното издание на Лигата на Шампионите вие покажавте дека кога човек е посветен на некоја работа секогаш постигнува успех“ истакна пред ракометарките, претседателот на Република Македонија, г-динот Ѓорѓе Иванов. Како што стои на официјалниот клубски сајт на ЖРК Вардар СЦБТ, претседателот на Република Македонија за време на приемот им доделил на ...
сите 21 | | | веќе видена

ВМФЛ: Смоковски ги „сруши“ плановите на Миравци во „Автокоманда“ Скопје – Миравци 3:0 (ФОТОГАЛЕРИЈА) Сите страници Страница 1 од 2 Убедлив триумф на Скопје над Миравци во „мини дербито“ во 23-тото коло во Втората Македонска Фудбалска Лига. Фудбалерите на Скопје не дозволија изненадување на стадионот во „Автокоманда“ и со целосна доминација на играта ги совладаа гостите од Гевгелија со 3:0. Најзаслужен за триумфот на домаќинот беше Милорад Смоковски, кој на двапати успешно го „матираше“ голманот на Миравци. Во 13. минута по високо нафрлената топка од десната страна Смоковски се најде на вистинското место во петерецот на гостите и со лев волеј ја смести топката во небранетиот долен агол на гостинскиот голман. Фудбалерите на Скопје продолжија со акции и закани кои ветуваат и веќе во 27. минута повторно Смоковски најдобро се снајде меѓу гужвата во шеснаесетникот на гевгеличани и по втор пат ја затресе мрежата на Трајче Ников. Гостите без посериозни шанси и удари кон голот на Скопје го завршија првото полувреме. ...
сите 42 | | | веќе видена

Јуниорите го одииграа вториот натпревар во квалификацискиот циклус за пласман на Европскиот шампионат. Македонската ракометна репрезентација за играчи до 20-годишна возраст денес го одигра вториот натпревар во квалификациската група „7“ за пласман на Европското Првенство во ракомет годинава кое се одржува во Австрија. Нашите млади ракометари забележаа победа од 22:30, во натпревар каде конечниот исход по првите 30 минути игра гласеше 11:16 за нашата селекција. Македонската млада репрезентација започна добро, па уште на стартот доминираше, во 10-тата минута имаше +2 водство над противникот, односно резултатот гласеше 4-6 во наша корист. Во продолжение нашите јуниори и натаму го диктираа темпото на теренот со што стигнаа и до водство од 6-10 во 16-тата минута. Еден од клучните репрезентативци, Мартин Манасков заработи 2 минути исклучување во 18-тата минута, но тоа не беше пречка за нашите јуниори да не ја полнат мрежата на противникот, па зголемија на 7-12 во 20-тата минута со што дојдоа до максимални +5 ...
сите 15 | | | веќе видена

Комплетирано 18-тото коло во домашниот фудбалски шампионат во второлигашка конкуренција. Денес на програмата во Втората Македонска Фудбалска Лига беше еден натпревар, вчера се одиграа сите останати. Скопје на домашен терен славеше со 3-0 над екипата на Борец. Резултатот го отвори Тасевски Зоран во 44-тата минута од натпреварот. На 2-0 зголеми Поповски Александар во второто полувреме, поточно во 56-тата минута, додека пак конечните 3-0 беа дело на Даневски Мартин кој со својот погодок во 59-тата минута стави точка на овој натпревар. Фото-графички-приказ: www.ffm-mk.com (FFM Live Scores - PrtSc) Целосен распоред и табела од Втората Македонска Фудбалска Лига проследете ТУКА Tweet ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: ПМФЛ: Големото дерби во Тетово без голови, но со полни трибини (ФОТО/ВИДЕО) Шиле погоди за Ланкаран! И натпреварот во Боговиње мина во знакот на Пеце – „Почивај во мир“ (ФОТО) Марио погоди, а потоа прослави во „свој стил“ (ВИДЕО) Шкендија без Усеини и Жуниор на дербито со Ренова ВМФЛ: Силекс продолжува со победите, ...
сите 12 | | | веќе видена