Вест

НДП РАСКРСТИ СО СОБРАНИЕТО Руфи Османи, лидерот на Националната демократска преродба, како и преостанатите 19-мина кандидати на листата за пратеници од оваа партија, до Собранието поднесоа оставка, т.е. изјави за откажување од пратеничката функција. Османи беше носител на листата во шестата изборна единица и единствено тој од НДП освои пратеничко место. "На овој начин се завршува правната процедура и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје, кои се во судир со тековните толкувања во овие ситуации", изјавија вчера од привремениот одбор на НДП, кој раководи со партијата, по оставката на Османи од лидерската позиција. Одборот им се заблагодари на сите кандидати за пратеници од 6-тата изборна единица кои се откажаа од освоениот мандат по одлука на партијата. НДП одлучи да прогласи и мораториум од 100 дена на целокупната своја политичка активност, во функција, како што се вели во партиското соопштение, на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните ...
сите 11 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рече дека за одлука има време нема рокови... (Г.Т.) За целиот текст кликнете тука
сите 6 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рече дека за одлука има време нема рокови. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски вчера рече дека јавно во секоја прилика ќе ги повикува пратениците од опозицијата да се вратат во Собрание. "Искрено очекувам и посакувам да се вратат во Собранието и се што е во моја надлежност ќе направам. Не е убаво во Собранието да нема опозиција, не сакам да бидат претседател како во времето на Тито Петковски, изјави Вељаноски, на вчерашниот брифинг со новинарите, по неговиот повторен избор за претседател. Спикерот Вељаноски следната седница на Собранието ја најави за крајот на следната или почетокот на последната недела од јуни на која ...
сите 41 | | | веќе видена

СРЕДБА НА ЛИДЕРОТ НА ДУИ СО АМБАСАДОРОТ РАЛФ БРЕТ Парламентарните и претседателските избори, евроатлантската интеграција, но и судскиот процес за случајот "Смилковско Езеро", се темите на кои вчера, во седиштето на ДУИ во Тетово, разговарале амбасадорот на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Ахмети, се наведува во соопштението на ДУИ, побарал од Мисијата на ОБСЕ да продолжи да го следи судењето на случајот "Монструм", со цел сите страни да се осигурат во еден фер и праведен процес, базирани врз факти. Амбасадорот Брет го убедил Ахмети дека ОБСЕ внимателно го следи судењето. Како што соопштуваат од ДУИ, на средбата, амбасадорот Брет му ја честитал победата на Ахмети на изборите од 27 април и навел дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети, во однос на одлуката на ДУИ, да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, потенцирал дека партијата одлучила да се фокусира во изнаоѓањето напредок ...
сите 18 | | | веќе видена

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ДАДЕ СВЕЧЕНА ЗАКЛЕТВА ВО ПАРЛАМЕНТОТ "Оние што ја бојкотираат институцијата претседател, всушност, ги бојкотираат граѓаните кои гласаа на претседателските избори", рече во инаугуративниот говор во Парламентот претседателот Ѓорге Иванов. "Ја повикувам опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Демократијата функционира кога се почитуваат правилата на играта, кога се почитуваат Уставот и законите, кога се почитува слободно изразената волја на избирачите на изборите", додаде Иванов на оваа тема, нагласувајќи дека бојкотот на институциите значи и бојкот на државата. Неговата инаугурација ја бојкотираа СДСМ и владиниот коалициски партнер ДУИ. Тој ја повика опозицијата да се врати во Собранието и да ги прифати пратеничките мандати. Претседателот Иванов во својот говор ги повтори своите тези за надворешната политика на Македонија. За спорот со името, рече дека нема да дозволи промена на Уставот со цел промена на уставното име, како и дека нема да прифати идеи или ...
сите 14 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде ...
сите 93 | | | веќе видена

Членот на Извршен одбор на СДСМ Рената Дескоска, во изјава за медиумите попладнево оцени дека „верификацијата на мандатите на кандидатите за пратеници од опозицијата, и покрај нивните нотарски заверени изјави е уште еден доказ за самоволието, насилството и ароганцијата на власта“. - Она што важеше за Ивица Коневски, Марјан Ристески и други кандидати за пратеници во 2011 година, кога нивните изјави за неприфаќање на мандатот беа прифатени, очигледно денес не важи за нас како опозиција, рече Дескоска. Според неа, ВМРО-ДПМНЕ со тоа покажува двојни аршини и не ги почитува Уставот и законите. - Откако не им помина обидот да ја разединат опозицијата, пласирајќи лажни информации за премин во други партии, денеска извршија насилна верификација на мандатите. На 24 декември 2012 година на сила ја исфрлија, а сега на сила сакаат да ја внесат опозицијата во овој нелегитимно избран парламент. СДСМ останува на ставот дека овој изборен процес беше недемократски и нефер и ги поткопа институциите, заради што бараме ...
сите 17 | | | веќе видена

Со верификација на мандатите на новизбраните пратеници и избор на претседател беше конститутиран осмиот состав на Собранието на Република Македонија. Од 123 пратеници, колку што вкупно брои Парламентот, на седницата присуствуваа 88. Во работата на првата седница на Собранието, не присуствуваа 34 народни избраници од редовите на СДСМ и коалицијата и еден од НДП, кои не ги прифатија мандатите. Со 87 гласа „за“ и без ниту еден против и воздржан од присустните за претседател на Собранието беше избран Трајко Вељаноски, на кого ова му е трет мандат. Првиот парламентарец во своето обраќање повика на државно единство и побара од пратениците од опозицијата да дејствуваат во рамките на Уставот и на законите, односно да дојдат во Парламентот. Демократијата, според него, не познава друг начин на работа освен аргументирана дебата и меѓусебно уважување. - Изразувам задоволство што на оваа конститутивна седница повеќе од 2/3 од народните избраници ја манифестираа својата почит кон граѓаните што ги гласале и со тоа што ...
сите 17 | | | веќе видена

СДСМ поденсува Кривична пријава против Гордана Јанкулоска, рече Петар Шелегов, портпарол на партијата на прес-конференција. „Постојат сериозни наводи дека Гордана Јанкулоска од позициите секретар на "ВМРО-ДПМНЕ и министрека за внатрешни работи, во 2006-та година, направила две тешки кривични дела: злоупотреба на службената положба и овластување и затајување данок. Постојат сериозни основани сомнежи дека кеш пари во висина од 80.000 евра, или две донации за ВМРО-ДПМНЕ од 30.000 евра и од 50.000 евра, противзаконски завршиле лично кај Гордана Јанкуловска. Очекуваме дека за Марко Зврлевски за овој скандалозен случај сега има повисок степен на сомневање", рече портпаролот на СДСМ, Шелегов . СДСМ бара од јавниот обвинител Марко Зврлевски да отвори истрага за скандалот во којшто е инволвиран владин функционер. Јанкулоска е 8 години министер за внатрешни работи. (Г.Т.)
сите 31 | | | веќе видена

ТАИНСТВЕНИ ПРЕГОВОРИ МЕЃУ ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ ЗА ПОДЕЛБА НА НАЈВАЖНИТЕ РЕСОРИ ВО ДРЖАВАТА ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не кажуваат што толку преговараат и за што не може да се договорат, не кажуваат дали тоа е претседателското место во Собранието, на кое ДУИ изрично инсистира, а ВМРО-ДПМНЕ засега нема шанси да го даде, не кажуваат дали ДУИ ќе дојде на инаугуративната седница на старо-новиот претседател Ѓорге Иванов во понеделник во Собранието. ДУИ само со соопштение кажа дека преговорите со победничката партија се на ниво на пеглање на изборните платформи и дека уште не дошле до точката за распределба на министерските места, за ресорите. "Шпекулациите за тоа кои се ставовите на ДУИ во преговорите и за поделбата на ресорите се неиздржливи и злонамерни. Преговарачките екипи сe уште се во првата фаза од преговорите, онаа на усогласување на изборните платформи на двете политички партии за евентуално заедничко владеење, фаза која претходи на останатите две, а тоа се принципите на заедничко владеење и прашањата за ресори", стои ...
сите 42 | | | веќе видена