Mak Portal

Досетливите твитерџии, отсекогаш знаеле добро да не насмејат, посебно во овие вакви предизборни периоди, кога сето внимание на луѓето е свртено кон политичките пропаганди, митизни и ТВ кампањи. И оваа година, речиси во истиот временски период, се појави ново видео – пародија со премиерот Груевски (како Адолф Хитлер), како и поголем број на јавни личности, новинари и секако кандидатот за нов мандат Претседателот Ѓорѓе Иванов. Минатата година познатата твитерџика под псевдоним @M1ssy постираше слично видео, во кое ги исмејува премиерот Груевски и останатите поради поразот на нивниот кандидат во општина Центар, Владимир Тодоровиќ, кој што беше поразен од актуелниот градоначалник на Центар Андреј Жернвовски. Еве што гледавме лани од предизборните пародии а сега уживајте во пародијата за овие претседателски и парламентарни избори: Видеото е превземено од Рибаро.мк
| | веќе видена

Претседателот на ромите во Македонија, пратеникот Амди Бајрам, на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид малку се залета и каже нешто што не требаше да се каже пред собраните поддржувачи на Иванов. Еве како се изглупира, Амди:
| | веќе видена

Ветеранот во Собранието, пратеникот кој е член на сите парламентарни од осамостојувањето на Република Македонија, му кажува „збогум“ на Законодавниот дом. Во тек се преговори за кроење на парламентарните листи кај опозицијата, а лидерот на НСДП обзнани дека нема да се најде на листите за пратеник. „Мојата приказна со Собранието заврши на 24 декември 2012 година, кога беше погазена демократијата и достоинството на пратениците. Оттогаш не се ни појавувам на седниците“, вели Петковски во изјава за Утрински весник. Петковски беше потпретседател на Македонското собрание во првиот парламентарен состав, пратеник во трите претходни парламентарни состави, а од 6 март 1996 до третите парламентарни избори во 1998 година и претседател на Собранието. На претседателските избори 1999 година беше кандидат за претседател на РМ, предложен од СДСМ. По низата гласања и прегласувања, битката ја загуби од Борис Трајковски. Пред изборите во 2006 ја формираше НСДП, која го направи парламентарното мнозинство со ВМРО-ДПМНЕ. Враќакќи ...
сите 5 | | | веќе видена