Вистина

Социјалдемократите се фатени на дело. Нивните правни ујдурми со кои ги манипулираа граѓаните пред изборите излегоа на површина. Професорката по уставно право на Правниот факултет во Скопје Татјана Каракамишева за Сител вели дека опозицијата сама се заплетка во своите правни ујдурми. Наместо да го трошат времето за правни игри и правни ујдурми подобро би било да се сконцентрираат на прашања врзани со развојот на државата и со стратегии за тоа како Македонија треба да изгледа во наредниот период врзано од нивниот аспект, како СДСМ да понуди одредени концепти кои што би биле конкурентни на власта, наместо да се занимаваат со вакви игри и играрии“ – вели Каркамишева за Сител. Таа додава дека кндидатите за пратеници се жртви на партиските политики бидејќи со верификацијата на мандатото во Собранието, согласно законот тие ги губат своите работни места кои претходно ги имале. Според Каракамишева, одлуките за враќање на мандатите самопокажуваат дека СДСМ во предизборието ги манипулираше своите гласачи. „Фатени се ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година. Извор: МИА
сите 92 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не ги признава резултатите на предвремените парламентарни и претседателски избори и покрај позитивната оценка од сите релевантни фактори, како САД и ЕУ, дека изборниот ден поминал мирно и без никакви поголеми нерегуларности. Наспроти ова, претседателските избори во 2004 година кога имаше низа нерегуларности се фер и демократски за СДСМ. Полнење кутии, заплашување, тензии, вишок на гласачи се дел од забелешките на ОБСЕ за изборите во 2004 кои ги призна СДСМ за демократски и фер и на кои Бранко Црвенковски беше избран за шеф на државата и покрај бројните евидентирани нерегуларности. За разлика од тогаш, Македонија годинава според сите оценки на меѓународниот фактор и набљудувачите на ОБСЕ имаше мирен изборен ден и ефективно спроведени избори без никакви инциденти. Сепак, кога СДСМ губи, резултатите не се признават. ОБСЕ за изборите во 2004: Полнење кутии, вишок на гласачи, заплашувања… Ова се дел од извадоците кои се составен дел од извештајот на ОБСЕ ОДИХР ...
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски, во својот говор на митингот одржан во Кочани на 24-ти април во пресрет на предвремените парламентарни избори ја коментираше најават на лидерот на СДСМ Зоран Заев, дека немало да си поднесе оставка од функцијата прв човек на најголемата опозициска партија. Груевски тогаш ваквата најава од Заев ја оцени како позитивна вест за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи како што нагласи, и да барале подобар противник од Заев, не можеле да најдат. -Убавата вест во внатрешната политика, барем за нас во ВМРО-ДПМНЕ, незнам дали за сите во Македонија е дека Заев објави дека нема да си дал оставка во недела вечер, ќе останел претседател на СДСМ. Петка. Браво. Што се однесува до ВМРО-ДПМНЕ, тоа е идеално. Не може да биде подобро. Јас му посакувам многу здравје и долг живот, и подолго да е претседател на СДСМ, рече Груевски на митнгот во Кочани на 24-ти април. Зоран Заев остана претседател на СДСМ и покрај дебаклот на предвремените парламентарни и избори. Заев и ...
сите 248 | | | веќе видена

Идниот викенд почнува бесплатното возење за пензионерите во автобусите на ЈСП „Скопје“ секоја недела. Со оглед на тоа што Собранието веќе е конституирано, не постојат пречки за одлуката да почне да се применува. Пензионерите досега во автобусите на градскиот превоз во Скопје се возеа бесплатно во вторник, петок и во сабота. Одлуката за „бесплатна недела“ беше донесена уште пред изборите, но не можеше да се применува заради одредбите во Изборниот законик. Во предизборната програма ВМРО-ДПМНЕ вети и бесплатен градски превоз за студентите во четврток, но ова сѐ уште не поминало во Советот на Град Скопје. извор:Република
сите 13 | | | веќе видена

Опозициските пратеници да ги прифатат освоените пратенички мандати, наместо да бојкотираат конструктивно во Собранието да покажат дека ја разбираат демократијата, вели европратеничката Дорис Пак за Канал 5. Долгогодишната дипломатка вели дека е неприфатливо однесувањето на македонската опозиција, од СДСМ бара да го прифати изборниот резултат, за да не се турка земјата во нова политичка криза -Мислам дека тие треба да ги прифатат иборите и да работат како добра опозиција. На демократијата и треба опозиција и мнозинство, па се надевам дека ќе сфатат дека тоа не однесување на демократска партија. Ако изборите беа ок, односно дури и ако имаше помалку важни неправилности, а ОБСЕ рече дека беше ок, мислам ова е резултатот, а не тоа што некој го мисли ако партијата изгубила. Мислам дека тоа не е фер, вели Пак за Канал 5. Пак е категорична дека сега не е време, ниту пак има потреба од нови избори. Од друга страна нема дилема дека однесувањето на опозицијата воопшто не придонесува за демократскиот дух, за слободната ...
сите 6 | | | веќе видена

Уставот врз кој се заколнав ме обврзува да го бранам уставното име на нашата држава. Затоа нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име – Република Македонија, нагласи претседателот Ѓорѓе Иванов во обраќањето по дадената свечена изјава во Собранието. Тој истакна дека нема да прифати идеи или предлози кои би ги загрозиле македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на соживот. -Нашата заедничка визија се темели врз доверба меѓу државата и секој нејзин граѓанин. Верба дека државата ќе ги штити и унапредува интересите на граѓаните, нивните права и слободи. Верба дека Македонија може да успее и дека во Македонија може да се успее, нагласи Иванов. Шефот на државата посочи дека кога станува збор за државните интереси, неопходно е Македонија да настапува со еден глас и јасен став, за да биде препознаена како стабилна држава и почитувана како одговорен партнер и сојузник. Во однос на надворешната политика, Иванов потенцираше дека ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев при гостувањето во емисијата „Вин Вин“ кај Оливера Трајковска на телевизијата 24 Вести, признава дека социјалдемократите би ги изгубиле предвремените парламентарни избори и доколку тие биле фер и демократски. На прашањето на Трајковска, „Да беше се фер и коректно на изборите, кој резултат ќе го изборевте?“, Заев вели дека ќе освоеле 20-30 илјади гласа помалку од ВМРО-ДПМНЕ. -Четиристотини илјади на 420-430 за Груевски и владејачката партија. Тоа е вистинскиот резултат, тоа го кажувам многу често, не победа, заради тоа што имаме свои слабости, вели Заев. Заев вчера ја доби довербата на Конгресот на најголемата опозициска партија. Поддршка за Заев дале 413 делегати, додека против гласале 176. И покрај катастрофалниот пораз на предвремените парламентарни избори со 200.000 гласа разлика, што е втор во историјата бидејќи потежок пораз има доживеано само Шекеринска во 2008 година, двоецот на СДСМ остана на чело на партијата. извор:Курир
сите 245 | | | веќе видена

Бесплатното возење на старите лица во недела ќе почне да се применува откако ќе се конституира Собранието, информира директор на ЈСП, Мишо Николов. - Изборниот закон тоа го налагаат. Штом ќе се исполнат условите, ќе почне да се применува одлуката за бесплатен превоз и во недела. Доколку во наредната седмица се конституира парламентот, тогаш и од наредната недела и ќе почне да се применува оваа одлука што ја донесе Советот на Град Скопје – потенцира Николов. Во врска со бесплатниот превоз за студентите секој четврток, што беше дел од програмата на ВМРО-ДМНЕ за овие парламентарни избори, Николов рече дека одлука за тоа прво треба да донесе Советот на Град Скопје. Извор: mk news
сите 22 | | | веќе видена

Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски реагира на изјавата на Шеќеринска, дека Заев можел да стане како Стевче. Тој во соопштение испратено до медиумите наведува дека Заев се јавувал кај премиерот Груевски, дека Заев не може да биде како Стевче затоа што градоначалникот на Карпош беше храбар, излезе сам на избори и победи. -Не госпоѓо Шеќеринска, Заев не можеше да биде Стевче, ни случајно. Вие добро го знаете тоа, но немате доблест да го признаете. Или свесно сте заборавиле или и натаму им слугувате на дворските игри што го влечат СДСМ удолу. За секој случај ќе ве потсетам: На 16 февруари 2013 година, примив две пораки. Едната од Бранко Црвенковски, другата од Зоран Заев. За Шеќеринска е многу поинтересна онаа што ми ја напиша Заев и која уште можам да и ја покажам. А таа гласи вака: „Се гордеам што имам таков другар во партија“. Епа сега нека се договорат, ќе се гордеат со мене или ќе се срамат?! Патем, јас кај Груевски не се јавував по телефони. Одлучив и отидов на избори. Нека го праша Шеќеринска Заев колку ...
сите 160 | | | веќе видена