Лидер

Во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, денеска ќе бидат промовирани деветте тома со пишаната оставина и документи на македонскиот револуционер, национален деец и државник Павел Шатев, кои ги објавија Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ и Државниот архив на Република Македонија. За делата на Шатев ќе зборуваат проф. д-р Зоран Тодоровски, Предраг Димитровски, Нове Цветаноски и м-р Васко Шутаров. Деветте тома се насловени: „Историја на Македонија“, „Борис Сарафов – биографија“, „Спомени“, „Полициско досие (досие УДБА)“, „Записи за нацијата и државата“, „Македонија и балканскиот проблем“, „Македонија под ропство“, „Документи“ и „Заточението во Сахара – Фезан“. Оставината на Павел Шатев (15 јули 1882, Кратово – 29 јануари 1951, Битола) во најголем дел досега воопшто не беше објавена, ниту во Бугарија, ниту во Македонија, со исклучок на неколку брошури пред Втората светска војна или непосредно по неа. Освен неа во деветте тома е вклучен обемен фонд на документи поврзани ...
сите 12 | | | веќе видена

Корисниците од улиците 21, 23, 25, 81 и 98 во село Волково и од населбата Стопански Двор во општина Ѓорче Петров утре од 08:30 до 15:30 часот ќе останат без напојување со електрична енергија Од 10:00 до 13:00 часот струја ќе немаат и дел од корисниците село Долно Лисиче и улицата „Киро Фетак“ во општина Аеродром, а од 9:00 до 15:00 часот корисниците од улиците „Црногорска“ и „6“, во општина Ѓорче Петров, како и дел од корисниците од улицата „Христо Татарчев“ во општина Кисела Вода. Во периодот од 9:00 до 15:30 часот без електрична енергија ќе останат и корисниците од улиците „Христо Батанџиев“ во општина Бутел и „Браќа Чакреви“ во општина Ѓорче Петров, додека од 8:30 до 09:30 часот струја ќе намаат дел од корисниците од улиците „Димо Хаџи Димов“ и „Христо Татарчев“ во општина Кисела Вода. Од 10:00 до 13:00 часот без напојување со електрична енергија ќер бидат и дел од корисниците од улиците „27 Март“ и „Орце Николов“, како и булеварот „ВМРО“ во општина Центар. Како што информира Регионалниот центар за ...
сите 19 | | | веќе видена

Пред четири години Застава 101, Фиќо, Трабант, а денес Рено, Форд, Опел, Мерцедес. Од 2010-та до денес, комплетно е променета сликата на возниот парк во земјава. Со олеснетите правила за увоз на половни автомобили (паднаа царинските давачки и акцизата за увоз), на секое семејство му се пружи шанса, за релативно малку пари да се стекне со солиден автомобил. Граѓаните го дочекаа владиниот потег подготвени. До февруари годинава се увезени повеќе од 180 илјади половни и нови автомобили, бројка што сама по себе говори за оправданоста на мерката која беше донесена. Лидер праша неколку граѓани, дали купиле или размислуваат да купат половен автомобил. “Јас на мојата ќерка и купив половна Опел Корса. Тазе возач е, па и зедов помал автомобил. Го купив за 2.500 евра„ – вели Димитар Р. од Скопје. “Сега има избор. Многу автомобили има по автоплацевите. Мој другар сам замина за Германија, и за околу 4.000 евра си купи Мерцедес. Јас имам нов автомобил, но сега размислувам на жена ми да и купам на старо„ – ни кажа Илија. ...
| | веќе видена

Германска компанија за производство на автомобилски делови и електроника за други индустрии донесе одлука да инвестира во нашата земја, поточно во охридско-струшкиот регион. Ова го истакна премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на митингот за поддршка на претседателскиот кандидат, Ѓорге Иванов, во Струга. „Пред една година во минтингот во Скопје најавив дека крупна германска компанија донела одлука да инвестира во Македонија, но не смеев да откријам за која станува збор, но тогаш укажав дека тоа ќе се објави за неколу месеци и сведоци сте за инвестицијата на „Маркарт“ во Велес со која ќе се вработат 800 луѓе. Една друга германска копманија денеска донесе одлука да изгради фабрика за делови за автомобилската индустрија во Охридско-Струшкиот регион“, најави Груевски од Струга. Тој нагласи дека станува збор за инвестиција која што на почетокот ќе функционира како браунфилд инвестиција додека не изградат нова фабрика. „Како и минатиот пат немам дозвола да го споменам нивното име, но сакав вечерва да ја ...
сите 16 | | | веќе видена

Јавни личности, пејачи,директори, актери , доктори стиденти, пензионери се само дел од Тимот “Македонија“ кој застанаа со силна поддршка за утре еден мандат на кандидатот за претседател Ѓорѓе Иванов. Доктор Аспазија Софијанова ги претстави останатите членови на тимот за поддршка: Александар Шиколе, Дејан Недев, Татјана Баевска Вучковиќ, Борче Ѓорѓиевски, Далибор Јовановски, Рубенс Муратовски, Мики Јованосвки-Џафер, најуспешните студенти од ВМРО-ДПМНЕ, пензионер Љупка Ципушева, Душко Богдановски, Југе Трпевски, Наум Петревски, Рамиз Дураковиќ, Денко Скаловски, Ана Пејковска и многу други. Иванов покажа дека Македонија може да има претседател кој е пред се човек кој се грижи за сите граѓани. Иницијативата ја покренавме за да дадеме признание за она што Иванов го направи за својот народ изминативе 5 години. Сега, како што тој се залагаше за својата земја, ние се залагаме за него. Народот го препозна тоа и му покажува дека цврсто ќе застане зад него, рече Софијанова.Иницијативата за поддршка на Иванов, ...
сите 12 | | | веќе видена

Денеска во 12:00 часот, во хотел Александар Палас, ќе се одржи промоција на програмата на кандидатот за Претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, г. Ѓорге Иванов
сите 67 | | | веќе видена

Нашиот скромен и неверојатно талентиран натпреварувач од Икс-Фактор, Даниел Кајмакоски, доби голема поддршка за супер-финалето кое ќе го проследиме утре од голем број колеги од естрадата и лица од јавниот живот, а меѓу нив се најде и синот на актуелниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов. Иван Иванов пред објективот на Вистина.мк ја даде поддршката за Даниел Кајмакоски.
сите 201 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски заедно со своето семејство – сопругата Боркица и ќерките Анастасија и Софија вечерва ги бодрше ракометарите на Вардар на осминафиналниот меч од ЛШ. Семејството Груевски беше на трибините во салата „Борис Трајковски“ каде вардарци се соочија со тимот на Хамбург, меч кој заврши со нерешен резултат. Покрај Груевски на трибините во спорската арена беа и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, претседателот Ѓорге Иванов со синот, вицепремиерот Зоран Ставревски, министерката Гордана Јанкуловска,собранискиот спикер Трајко Вељановски, градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски…
сите 16 | | | веќе видена

Јавното обвинителство на Словенија побараа отпочнување истрага за корупција против поранешниот словенечки премиер Јанез Јанша, јави ДПА. Јанша (55) е осомничен дека во 2005 година склучил сомнителни зделки со имоти, за време на неговиот прв мандат како премиер, што траеше од 2004 до 2008 година. Обвинителите истражуваат дали тој во тоа време продал земја за 130.000 евра, 10 пати над нејзината пазарна вредност, и на градежни претприемачи им дозволил приватно да го финансираат купувањето на неговиот дом за 100.000 евра. Овие зделки се наоѓаат во државниот антикорупциски извештај, чие објавување пред 13 месеци резултирапе со крај на вториот мандат на Јанша, само една година откако тој застана на чело на Владата. Јанша негира дека направил злоупотреби и одби да поднесе оставка, оставајќи ги неговите коалициски партнери да ја исфрлат неговата конзервативна Словенечка демократска партија (СДС) од Владата и да формираат нова коалиција на левиот центар, на чело со Аленка Братушек од левоцентристичката партија ...
сите 7 | | | веќе видена

Кредитната агенција Фич го потврди кредитниот рејтинг на Република Македонија на ББ+ стабилен. Ова е големо признание за економските политики и политиките воопшто кои се спроведуваат во земјава. Потврдата на стабилниот кредитен рејтинг на Македонија доаѓа во време кога се намалува рејтингот на силни економии како Русија, Турција, Србија, Хрватска… Фич во својот извештај го нотира умерениот буџетски дефицит, како и нискиот државен долг. Како што истакнува агенцијата државниот долг на Македонија ќе се задржи на умерено ниво од 36 до 37 отсто до 2015 година. Фич забележува дека Владата продолжува со капиталните инвестиции, дека странските инвестиции растат и значително придонесуваат за раст на извозот, што води до потврда на проекцијата на Владата за раст од 3,5 отсто на економијата за 2015. Како што понатаму забележува Фич во однос на бизнис климата во земјава, Македонија се истакнува во условите кои ги нуди за водење на бизнис. За банкарскиот сектор кредитната агенција оценува дека е добро капитализиран, ...
сите 45 | | | веќе видена