Телеграф

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, истакна дека статус-кво ситуацијата во однос на македонските евроинтеграции фрустрира и побара Македонија да добие датум за преговори на претстојниот Самит на европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. Според информациите од Кабинетот на Иванов, комесарот Филе, најпрво му го честитал реизборот на местото прв човек на државата, истакнувајќи задоволство од соработката во првиот мандат и подготвеност за успешна и отворена соработка во новиот мандат. Притоа, првиот човек за проширување на Унијата истакнал дека главни предизвици се актуелната политичка состојба во Европа, но и на Балканот, и пред сè во Република Македонија. Од кабинетот на македонскиот претседател велат дека на средбата биле разменети мислења и информации во однос на интеграцискиот процес на земјата во Европската унија, состојбата во Македонија по неодамнешните избори, актуелностите во ...
сите 55 | | | веќе видена

Партијата Национална демократска преродба (НДП) на Руфи Османи официјално се откажа од пратеничкиот мандат што го освои на предвремените парламентарни избори. Како што информираат од партијата, таа ги испратила до Собранието на Република Македонија и до Државната изборна комисија (ДИК) изјавите за откажување од пратеничката функција на сите 20 кандидати за пратеници на листата на партијата за Изборната единица 6. Од Привремениот управен одбор велат дека со испраќањето на изјавите, се исполнуваат преземените обврски на Централното собрание на НДП, порачувајќи дека според нив оваа правна процедура е завршена „и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје, кој се во судир со тековните толкувања во овие ситуации“. Одборот вели дека одлучил да прогласи мораториум од сто дена „во политичката активност на НДП, во функција на целосна демаскација на политичките парти што ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој временски период ќе се врати политичката ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во чии рамки ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот од вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратегиските цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 88 | | | веќе видена

За распределба на Министерствата за транспорт и врски, финансии, како и Управата за јавни приходи кршат копјата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ при договорот за формирање влада. Извори во партијата на Али Ахмети за Телеграф.мк брифираат дека работните тела на двете партии кои треба да ги „испеглаат“ разликите за поделба на министерските места, се среќаваат секојдневно. И едната и другата страна е свесна до каде може да одат во барањата во согласност со бројот освоени пратенички места. Шеесет и еден мандат што ги освои ВМРО-ДПМНЕ , наспрема 19 на ДУИ , ѝ даваат комоција да го води главниот збор во разговорите. - За ДУИ, речиси, сигурно се резервирани министерствата за Труд и социјална политика, за екологија, образование, вицепремиерските места за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор, како и министерското место во транспорт и врски. Новина е и тоа што за партијата веќе не е интересно министерството за одбрана. Главната причина што се нафативме да го водиме ова министерство - членството во НАТО, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, и лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска повторно излегоа со меѓусебни обвинувања за тоа дали неговиот потег да излезе од СДСМ и самостојно да оди на локалните избори бил исправен или не. Јакимовски, предизвикан од говорот на Радмила Шекеринска на вчерашниот конгрес дека и Заев можел да го следи неговиот пример за учество на локалните избори, нагласи дека токму лидерот на СДСМ бил тој што му се јавил да му честита за одлуката што ја донел за учество на изборите. Јакимовски тврди дека Заев во пораката напишал дека се гордее дека има таков другар и оти сè уште ја чува пораката во својот телефон. Лидерот на ГРОМ уште и вели дека токму Заев непосредно пред локалните избори постојано му се јавувал на Груевски и го молел да го продолжи рокот за кандидирање за да може во меѓувреме да го убеди Црвенковски да учествуваат на изборите. СДСМ на ова реагираше со соопштение во кое стои дека Јакимовски изнесува целосни невистини. „Коалиционерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина ...
сите 279 | | | веќе видена

Од саботата, кога беше конституиран осмиот по ред нов состав на Собранието на Република Македонија, тече рокот од 30 дена во кој пратениците кои нема да седнат во собраниските клупи имаат право да поднесат барање за апанажа. Едногодишното парично обезбедување за поранешните пратеници изнесува колку нивната плата или 1.000 евра месечно и се исплаќа како законска можност во следната година или 12 илјади евра надоместок за една година. Како што појаснуваат за Телеграф.мк извори од Собранието, право на апанажа има секој пратеник, но доколку тој работел во државна служба, а работното место му било во мирување тогаш нема право да користи уште еден надоместок од државата. - Доколку поранешниот пратеник доаѓа од државна институција каде што работното место му било во мирување, тогаш се враќа во истата институција и на работно место што хиерархиски не смее да биде пониско од она на кое бил пред да замине во пратеници – појаснува нашиот извор. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Сè уште е рано за да се формира листата ...
| | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска одржа седница на која беше инаугуриран новоизбраниот претседател на државата, Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално го почна вториот петгодишен мандат како шеф на државата. - По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност ми е да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани - истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Во собраниската сала беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ, Чедомир Саздовски. Како што најавија, пратениците на ДУИ денеска ја бојкотираа инаугурацијата на Иванов. Старо-новиот шеф на државата им се обрати и ги повика на соработка. - Дел од раководството на една политичка партија инсистираше на некаков си консензуален избор на претседател, категорија која не постои ниту во Уставот ниту се навестува во Охридскиот ...
сите 89 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани, истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието, со што започна неговиот втор мандат како шеф на државата. Иванов во обраќањето пред пратениците и дипломатскиот кор истакна дека кога пред пет години ја презел функцијата, светот се наоѓал во глобална финансиска криза, но сега кризите полека се надминуваат. Во такви сложени услови неопходно е, смета Иванов, Македонија успешно да ги брани своите интереси. Иванов нагласува дека бил и ќе остане претседател на сите граѓани и ја повика опозицијата да биде разумна и да започне со дијалог во институциите на системот. Ѓорге Иванов, гласање за парламентарни 2014 (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) - Денес од ова место повикувам да се надминат теснопартиските интереси. Ја повикувам опозицијата да биде доследна на демократските принципи. Демократијата функционира ...
сите 61 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Во Кабинетот на претседателот на Република Македонија е најавена свечена церемонија по повод инаугурацијата на Иванов. На свеченоста, како што најавија од неговиот кабинет, ќе присуствуваат граѓани, кои по церемонијата, ќе бидат примени од страна на претседателот Иванов. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран за шеф на државата на изборите што се одржаа на 13, односно 27 април. Тој на вториот круг од претседателските избори освои 534.910 гласа, додека неговиот противкандидат од СДСМ, Стево Пендаровски, 398.077 гласа.
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Заев останува претседател на СДСМ. На денешниот конгрес за него гласаа 413 делегати, а недоверба му изгласаа 176 сопартијци. Ова е резултатот од целодневната расправа за доверба. Делегатите добија по 4 ливчиња, на кои требаше да се изјаснат за доверба на Заев, Шекеринска, на Централниот и Надзорниот одбор. (Фото: Телеграф.мк) Очекувањата се дека резултатот ќе биде тесен но дека Заев ќе ја добие довербата од најголем број на делегатите. Во завршното обраќање Заев повика на единство и нагласи дека исцрпните дискусии кои се воделе значат дека партијата е на добар пат. Според него, разликата во ставовите покажува дека во СДСМ има демократија. (Фото: Телеграф.мк) Конгресот на СДСМ едногласно го усвои Извештајот за претседателските и парламентарните избори 2014 година. Со одлуката, највисокото тело на СДСМ едногласно ги потврди одлуките на Извршниот и Централниот одбор на СДСМ за непризнавање на изборниот процес и неприфаќање на мандатите за пратеници. Конгресот на СДСМ, застана зад оценката за нерегуларни ...
сите 94 | | | веќе видена