Спектра

Националната демократска преродба (НДП) ги испратила до Собранието на Република Македонија и до Државната изборна комисија (ДИК) изјавите за откажување од пратеничката функција на сите 20 кандидати за пратеници на листата на партијата за Изборната единица 6, каде партијата освои еден пратенички мандат, известува Привремениот управувачки одбор на НДП. Од одборот велат дека со испраќањето на изјавите, се исполнуваат преземените обврски на Централното Собрание на НДП, порачувајќи дека според нив оваа правна процедура е завршена „и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје, кој се во судир со тековните толкувања во овие ситуации“. Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6, но и порача дека одлучил да прогласи мораториум од 100 дена „во политичката активност на НДП, во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој ...
сите 13 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов со свечената изјава дадена во Собранието на Македонија, без присуство на опозицијата и ДУИ, го започна вториот мандат како Претседател на државата. Ја повика опозицијата да биде разумна како и да се оствари дијалог со кој би се покажала демократската капацитативност на државата. Иванов во делот на надворешната политика рече дека евроатлантските интеграции остануваат како главна заложба. Во говорот потенцираше дека е претседател на сите и дека заложбата на некои партии за консензуален кандидат е противуставна.
сите 41 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, како партии кои ја добија најголемата доверба на граѓаните, одлучија да формираат ново парламентарно мнозинство. Партиите, согласно своите прогрмаски определби и изборни ветувања одлучија главни приоритети на идното владино делување во наредниот период да бидат евроатлантските интеграции, како и економскиот развој на земјата, изразен преку реформи и проекти за подобрување на економската и социјалната состојба, нови работни места и инвестиции. Оттука ќе се формира и заедничка мешовита работна група од двете партии, за помагање, подршка и проценка на работата на владата и ресорните министерства вклучени во евроатлантскиот интегративен процес. Економските ресори во владата, советот и соодветните владини институции ке работат со засилена динамика на зацртаните економски цели. Во периодот кој следи, а согласно програмските и утврдените постулати, особено до самитот на НАТО и Министерскиот совет на ЕУ, претставниците на оваа работна група ќе ги информираат редовно партиите за постигнатите ...
сите 8 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ соопштија дека како партии кои добиле најголема доверба на граѓаните, постигнале согласност за формирање ново парламентарно мнозинство. -Партиите при договарањето на оваа коалиција, пред се ги имаа интересот на граѓаните за овие прашања, како и контекстот на времето и моментот во кој се наоѓа Република Македонија, регионот, но и пошироко. Согласно своите програмски определби и изборни ветувања одлучија главни приоритети на идното владино делување во наредниот период да бидат евроатлантските интеграции, како и економскиот развој на земјата, изразен преку реформи и проекти за подобрување на економската и социјалната состојба, нови работни места и инвестиции, се вели во заедничкото соопштение што го испратија двете партии. Оттаму посочуваат дека за таа цел ќе се формира и заедничка мешовита работна група од двете партии, за помагање, подршка и проценка на работата на владата и ресорните министерства вклучени во евроатлантскиот интегративен процес.
сите 15 | | | веќе видена

Прва дестинација во новиот мандат на претседателот Ѓорге Ивановќе биде седиштето на Европската Унија. Тој, по свечената инаугурација, на 15 мај ќе замине на средби со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, како и со комесарот за проширување Штефан Филе. Ваквиот потег на Иванов, на почетокот на вториот мандат, во Брисел се оценува како исклучително позитивен. Фактот дека македонскиот претседател одлучил првите негови средби во новиот мандат да бидат токму со лидерите на ЕУ, кај пошироката европска јавност сигнализира дека Република Македонија под водство на Иванов останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата, коментираат дипломати во Брисел.
сите 23 | | | веќе видена

Државната изборна комисија денеска треба да ги врачи уверенијата на избраните пратеници, откако вчера ги соопшти официјалните конечни резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 27 април. Опозицијата соопшти дека нема да ги прифати мандатите и оти тоа ќе биде потврдено со заверени нотарски изјави на нивните кандидати за пратеници. Неприфаќање на мандатот најави и Руфи Османи, единствениот пратеник на НДП што доби мандат. На предвремените парламентарни избори од 1.780.128 запишани граѓани уставното право го искористиле 1.120.774 гласачи или 62,96 отсто. Објавувајќи ги официјалните конечни резултати, ДИК информира за освоените мандати на партиите што освоиле доволно гласови да ги пополнат 123 пратенички места. Во идниот состав на Парламентот ќе седнат 61 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, 19 од ДУИ, 7 од ДПА и 1 од ГРОМ. Опозицијата предводена од СДСМ освои 34 мандати, за кои најави дека нема да ги прифати. Конститутивната седница на Собранието се очекува да биде свикана до крајот на неделава, ...
сите 60 | | | веќе видена

Во врска со последните превирања на политичката сцена во Република Македонија и меѓусебните обвинувања на лидерот на ДПА Мендух Тачи, градоначачлникот на Општина Струга, Зиадин Села со став дека ќе настојува сепак да се одржи Конгресот на партијата. - Тоа според мене значи да бидеш транспарентен пред гласачита и своите активисти. Ако некој се плаши од Конгрес немам што друго да коментирам. Нека завршат моменталните преговори за коалицирања и ќе има конкретни чекори во реформирање на ДПА. Во иднина треба многу поправилна, потранспарентна и и ќе биде победничка политичка опција, рече градоначалникот на Општина Струга Зиадин Села. Пред неколку дена лидерот на ДПА Мендух Тачи до струшкиот градоначалник Села упати порака во која му посака добро здравје, но и уште еднаш напомена дека нема намера да го напушти кормилото на партијата. Извор:Супер радио
сите 7 | | | веќе видена

Општинските власти во Струга го усогласија работното време на занаетчиските дејности на подрачјето на Општината. Одлуката е донесена по претходна согласност со струшките занаетчии, откако првиот предлог не беше прифатен од страна на Советот на општината од причини што не биле земени предвид специфичностите на овој регион посебно во летниот период кога градот е полн со туристи. - Првиот предлог имаше многу нелогичности,посебно во делот на оние дејности кои се однесуваат на продажба на сувенири, филиграни слично. Според искуствата на носителите на овие дејности посебно е значајно да биде усогласено работното време за време на туристичката сезона во градот кога и најмногу се посетувани, но има и зголемување на продажбата. Од тие причини побаравме измени на првичниот предлог со претходни консултации со занаетчиите во Струга, вели координаторката на советничката група на СДСМ, Николина Велкоска. На првиот предлог реагираа и дел од остантите советнички групи кои сметаа дека истиот е повеќе е прифатлив за општини ...
| | веќе видена

По обвинувањата од Мендух Тачи за предавство, реагираше Зијадин Села на Фејсбук, јавува телевизијата „Алсат М“'. Села пишува дека предавници се тие што подготвуваат стратегии во „Сушико„ и немаат проблем да кокетираат, пред, за време и по изборите со луѓе кои не им посакуваат добро на Албанците и на ДПА. Села го обвини Тачи за предавство со гласањето за Иванов на последните избори. Во реакцијата, Села ја објаснува и смислата на предавството како поим, велејќи дека предавство е безусловната поддршка на владата на ВМРО-ДПМНЕ, да кажеш дека ќе бидеш дел од владата и дека ќе станеш министер, а од друга страна, да не го спомнеш новиот политички договор на кој претендира ДПА, дводомниот парламент, официјализацијата на албански јазик во целата држава, праведната и пропорционална поделба на буџетот, итн. Националното прашање не е фризура, ниту брада, па ни 3 илјади тона врз плеќи, туку е совест што те убива кога свесно ги носиш активистите да изгубат, кога ги тераш да гласаат за Иванов, вели Села. Во пост скриптум, ...
сите 14 | | | веќе видена

Во изјава дадена по денешната средба со американскиот амбасадор Пол Волерс, лидерот на ДПА Мендух Тачи изјави дека оставка нема да даде доколку тоа е барање на предавници и непријатели на ДПА, туку единствено ако тоа е по барање на членовите на ДПА. Меѓу непријателите на ДПА, Тачи го наведе и струшкиот градоначалник Зијадин Села кој пред два дена, во име на огранокот на партијата во Струга, од него побара да си замине од функцијата претседател на Демократската партија на албанците – ДПА, бидејќи како што рече Села, очигледно било дека Тачи не може да и донесе изборна победа на партијата. Во својата денешна изјава Тачи на струшкиот градоначалник, меѓу другото, му посака ментално здравје. извор:OhridNews
сите 18 | | | веќе видена