ТВ Орбис

Опозициските советници кои освоија пратенички мандат на предвремените парламентарни избори, може да останат и без пратеничката и без советничката функција. Откако собраниската Верификациона комисија во саботата им ги верификуваше мандатите на 34 – цата новоизбрани пратеници од опозицискиот табор, нема никаква законска пречка мандатна Комисија за избори и именувања при Општина Битола да им го прогласи за завршен советничкиот ангажман на советниците кои станале пратеници. Од Советот на Општина Битола тоа се Васко Ковачевски и Јулијана Силјановска. Правните дилеми околу мандатите на опозициските новоизбрани пратеници се отворија и во Законодавниот дом и во локалните самоуправи, откако опозицијата порача дека се откажува од пратеничките места освоени на предвремените парламентарни избори. Верификационата комисија во македонскиот паралемент ги верификуваше мандатите на сите новоизбрани пратеници, не земајќи ги во предвид изјавите од опозициските пратеници, потпишани на нотар, во кои тие се откажаа од место во ...
сите 35 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел. Според информациите од неговиот кабинет, Иванов ќе оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, како и со Комесарот за проширување во Европската комисија, Штефан Филе. Ова е прво патување на претседателот Иванов по официјалниот старт на неговиот втор претседателски мандат.
сите 79 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски очекува пратениците на СДСМ да отстапат од бојкотот и да дојдат на своите работни места. На срњедбата со новинарите на самиот старт од својот трет мандат , Вељановски рече дека за него е најважно , столбот на демократијата, законодавниот дом да функционира отворено и транспарентно. Работата на законодавниот дом не смее да трпи поради опозицијата , затоа следната седница ќе биде до крајот на идната недела, или најдоцна на почетокот на следната. Вељановски искрено се надева дека СДСМ ќе присуствува бидејќи за зрела дискусија во Собранието му е потрена и опозицијата. До сега само пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ги известила службите за прифаќање на мандатите. На следната седница ќе се избираат потпретседателите на Собранието и Собраниските тела. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав. Согласно деловникот пратениците од опозицијата претседаваат со дел од собраниските тела. Но, вели Велјановски, ...
сите 128 | | | веќе видена

Со тајно гласање, делегатите му изгласаа доверба на актуелниот претседател на СДСМ Зоран Заев. Според неофицијални информации, Бриф дознава дека резултатот е 2:1 во корист на актуелниот лидер. На Конгресот учество земаа 608 од вкупно 707 делегати на СДСМ. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во своето обраќање, меѓу другото, одговорил на обвинувањата зошто партијата се враќа на политиката на бојкот, која пред една година била напуштена. Тој објаснил дека бојкотот пред една година бил прекинат поради притисок од меѓународната заедница, но најмногу затоа што граѓаните не го поддржале масовно „отпорот“. Тој побарал доверба од делегатите, со образложение дека само 10 месеци е на чело на партијата, а доверба побарал и за заменик-претседателката Радмила Шекеринска и за другите функционери во партиското раководство.
сите 96 | | | веќе видена

Делегатите на Конгресот на СДСМ го усвоија извештајот за резултатите на партијата на последните предвремени парламентарни и претседателски избори. Извештајот беше усвоен едногласно, со поддршка од сите присутни делегати, на јавно гласање. По ова, на тајно гласање, делегатите се изјаснуваат за доверба на актуелното раководство на партијата и за концептот на идно делување по непризнавањето на изборните резултати. Токму на оваа тема се водеа најжестоки дискусии на денешниот клучен Конгрес за опозициската партија. Дел од делегатите, меѓу кои најгласни беа Есад Рахиќ, Гордан Георгиев и Митре Вељановски побарале оставка од лидерот Зоран Заев, како одговорност за изборниот пораз. Заев и потппретседателката Радмила Шеќеринска изјавија дека нема да се повлечат, аргументирајќи дека само 10 месеци се на чело на партијата, време во кое биле преземени многу чекори и разоткриени корупциски скандали на владејачката гарнитура. Со апели за единство и приоритет да биде интересот на партијата, а не личниот, говореа Рената ...
сите 104 | | | веќе видена

Конгресот на СДСМ едногласно го усвои Извештајот за претседателските и парламентарните избори 2014 година. Со одлуката, највисокото тело на СДСМ едногласно ги потврди одлуките на Извршниот и Централниот одбор на СДСМ за непризнавање на изборниот процес и неприфаќање на мандатите за пратеници. Конгресот на СДСМ, застана зад оценката за нерегуларни избори и системски грабеж на изборите од страна на режимската власт на Никола Груевски. Со вечерашната одлука Конгресот поддржа продолжување на активностите на СДСМ кон создавање услови за спроведување фер и демократски избори и функционални институции коишто неселективно ќе се справуваат со криминалот и корупцијата во Македонија, посебно кога доаѓаат директно од врвот на власта. Во тек е тајното изјаснување за доверба на раководството на партијата на чело со лидерот на СДСМ Зоран ЗАев
сите 104 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше дочекан со овации од делегатите на Конгресот. Скандирањето на неговото име не престануваше. Како беше поздравен Заев, погледнете во видеото.
сите 183 | | | веќе видена

СДСМ денеска ќе го одржи 18. конгрес на кој пред делегатите треба да биде поднесен извештај за претседателските и предвремените парламентарни избори. Се очекува да се дебатира за одлуката на партијата да не ги признае изборните резултати, за враќањето на освоените 34 пратенички мандати и за барањето за формирање техничка влада. На конгресот, како што е најавено, треба да се гласа за доверба на актуелното раководство и телата на партијата.
сите 200 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија утре треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 134 | | | веќе видена

Не повеќе од 5 минути му се потребни на СДСМ за да ги врати пратеничките мандати. Доколку опозициската партија вистински решила да не учествува во работата на Собранието, се што треба е во понеделник до собраниската архива да ги достави оставките потпишани од секој од избраните пратеници, како и оние кои би дошле по нив на листата со кандидати. Експертите по уставно право велат дека Собранието на денешната седница немаше друга можност освен да им ги верификува мандатите бидејќи до пратениците од Државната изборна комисија пристигнал список со 123 пратеници, а за него, гласале и претставниците на СДСМ во ДИК, Рилковски и Виолета Дума. -По секој изборен процес кога граѓаните го даваат својот глас за одредени кандидатски листи, тие гласови се сумираат во изборни мандати, односно во мандати. Мандатот доколку нема поднесено никакви приговори и доколку се е во ред во смисла на правната процедура, во тој случај оди на верификација пред верификационта комисија во Собранието каде се случува само потврдување на она ...
сите 18 | | | веќе видена