Фактор

Партискиот лидер Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните предвремени парламентарни избори во изборната единица 1. Партијата денеска конечно ги дефинираше кандидатските листи за пратеници, кои треба да ги достави до Државната изборна комисија најдоцна до ноќеска на полноќ. Во изборната единица 2, носител на листата е Гордана Јанкулоска. Во ИЕ3, листата ја предводи Никола Тодоров. Во четворката, прв на листата ќе биде Зоран Ставрески, а во петката – Антонио Милошоски. Во шестата изборна единица носител ќе биде досегашниот министер за надворешни работи Никола Попоски. Одлуката била донесена од Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Уште нема информации кои се кандидатите на оваа партија за изборните единици во дијаспората.
сите 85 | | | веќе видена

На полноќ истекува рокот за поднесување на кандидатските листи за пратеници до Државната изборна комисија. До вчера, ниту една партија сéуште ги немаше поднесено листите, па се очекува сите тоа да го направат во последен момент. Комисијата потоа има два дена за да утврди дали листите се согласно изборниот законик, а доколку некаде се јават неправилности, партиите имаат уште два ден за исправки. Редоследот на листите на гласачкото ливче ќе се утврди со ждребување во ДИК на 3 април. Дел од партиите објавија кои ќе бидат носители на листите во одредени изборни единици, додека опозицискиот СДСМ ги објави целите листи онака како што ќе ги поднесе до ДИК. Најмногу тактизира владејачката ВМРО-ДПМНЕ која до денеска не излезе со никакви информации ниту за носителите, ниту за останатите кандидати што ќе се најдат на листите.
сите 28 | | | веќе видена

Албанците ќе ја казнат лошата политика на Демократската унија за интеграција, бидејќи сé што ветија, а не исполнија изминативе неколку години колку што се на власт, порача кандидатот на ДПА за претседател Илијаз Халими на денешниот централен митинг во тетовски Требош. „Време е да се стави крај на оваа лоша политика“, нагласи Халими, според кого бојкотот на претседателските избори што го заговара партијата на Ахмети не е решение. „Затоа ве повикувам сите да излезете на 13 април и да гласате, а јас ви ветувам дека како претседател на државата ќе се ангажирам за унапредување на позицијата на Албанците во Македонија“, рече Халими.
сите 23 | | | веќе видена

Не прифатив и нема да прифатам промена на Уставот со цел промена на уставното име, рече кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за претседател Ѓорге Иванов од централниот митинг во Битола. Сепак, тој нагласи дека во досегашниот мандат како шеф на државата, водел надворешна политика заснована врз принципи за отвореност и соработка. „Македонија е добар сосед, а Битола е најдобар пример за тоа. Моето барање до сите е разликите да не претставуваат пречка за соработка, затоа што вие граѓаните имате потреба од таа соработка“, рече Иванов пред битолчани. Тој нагласи дека ако добие уште еден мандат од граѓаните, приоритет ќе му биде економската дипломатија и привлекувањето странски инвестиции, но и подобрувањето на патната и енергетската инфраструктура на земјата. Притоа, Иванов го истакна отворањето на индустриската зона Жабени во близина на Битола, која веќе започнала да носи нови работни места.
сите 66 | | | веќе видена

На Македонија и требаат нови лица во политиката, порача кандидатот на СДСМ за претседател Стево Пендаровски пред жителите на Гостивар. Тој вели дека се потребни политичари кои ќе работат за доброто на сите граѓани во државата, без разлика на нивната партиска етничка или верска припадност, и ќе ги прекинат поделбите во општеството. „Актуелната власт нé подели на подобни и неподобни. Субвенции па, и места во студенските домови, добиваат тие што имаа партиска книшка. Власта со криминалот не се справува секаде подеднакво – полициски акции има таму каде што ќе одредат само неколку лица од власта“, обвини Пендаровски. Тој звборуваше и за лошата економска состојба во државата, критикувајќи го проектот Скопје 2014 заради огромните трошоци.
сите 3 | | | веќе видена

ДУИ сепак се одлучи да кандидира листа за пратеници и во изборната единица број 4. Четвртата изборна единица го опфаќа југоисточниот регион на Македонија, поточно Струмица, Прилеп, Гевгелија и Кавадарци, а оваа листа партијата на Ахмети ја дефинираше последна. Според информациите на Алсат, листата ќе ја предводи Неџати Јакупи. Според претходно објавеното, во изборната единица 1 листата на ДУИ ја предводи Ермира Мехмети, во двојката – Реџаил Исмаили, во изборната единица 3 – Беџихудин Шехапи, во петката – Муса Џафери и во шестиот изборен регион – лидерот на партијата Али Ахмети. Во финална фаза на изготвување на кандидатските листи е и партијата НДП на Руфи Османи. Извесно е дека лидерот на партијата ќе ја предводи листата во ИЕ6. Во изборната единица 5 носител е Ардиан Демири, а во двојката – Џезаир Шаќири. Во изборната единица 7, која ги опфаќа Европа и Африка, одлучено е НДП да учествува со Енвер Османи. Носителите на листи за претстојните парламентарни избори денеска ги претстави и партијата ГРОМ на ...
сите 12 | | | веќе видена

Нимиц само го одржува дијалогот, но без ангажман на САД, ЕУ, Франција и Германија нема решение за спорот. Украинската криза е шанса за проширување на НАТО и со Македонија. Нашето членство не ги загрозува стартегиските интереси на Русија. Ова во интервју за Фактор го истакнува екс-министерот за надворешни и иден амбасадор во Хрватска. Антонио Милошоски оценува дека кампањата на Иванов не е двосмислена и демагошка -НЕ за промена на уставното име, ДА за натамошен дијалог со Атина. На Македонија не и треба институционална криза ако е приритет ЕУ и НАТО и затоа е нелогично постапувањето на ДУИ. Тие бараат конзенсуален Претседател, но никој не им ги оспорува неконсензуалните градоначалници во Чаир, Тетово, Гостивар… Фактор: Во ек на изборна кампања медијаторот во макдонско-грчкиот спор за името ги повика на средба преговарачите Јолевски и Василакис. Што е толку ургентно и дали воопшто овие разговори се некаква порака до Скопје и Атина или алиби за властите во двете земји за натамошно одоговлекување на проблемот ...
сите 7 | | | веќе видена

Изминува првата работна недела од претседателската кампања, кандидатите и нивните карвани веќе се “залауфаа“ во крстосувањето низ Македонија и посета на што е можно повеќе населени места. Навечер митинзи, но преку ден промоции, средби со граѓани, по некоја партија шах, посета на пазар и неврзан разговор со пазарџии и купувачи. Сето тоа е дел од вообичаената слика што ја имаме видено и претходно кога требало да се бараат гласовите на обичниот “плебс“. Но, што е она што може да направи разлика меѓу секој од четворицата кандидати – Ѓорѓе Иванов, Стево Пендаровски, Зоран Поповски и Илијаз Халими . Кои се предностите на секој од нив спореден со другите поединечно или во целина, а кои евентуалните слабости – кои на крајот – кога сè ќе се собере или одземе, може да се покажат како клучни во конечната одлука на неговото величество – гласачот, чие име да заокружи на ливчето. Мнозинството од оние што сметаат дека ги познаваат политичките состојби кај нас, на прва ќе одговорат дека – Иванов е фаворит на овие избори. ...
сите 4 | | | веќе видена

И на третиот ден од изборната кампања за претстојните претседателски избори, кандидатите во своите претставувања пред граѓаните главно зборуваа за економијата, невработеноста и инвестициите. Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов во Свети Николе најави дека економскиот развој ќе биде приоритет за него доколку добие втор мандат. „Сакаме и помалите градови, помалите населени места бргу да се развиваат. Се враќаат оптимизмот и вербата дека може да се биде успешен не само во Скопје, туку и во Свети Николе. Кој сега сака да дојде во вашиот град, мора да оди преку Куманово или преку Велес. Но, тоа ќе се промени. Кога ќе се заврши патот Миладиновци – Штип, светиниколци ќе можат да патуваат во Скопје за само половина час. И тоа по 28 километри пократок пат, нов автопат“, потенцира Иванов. Кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски денеска имаше средби со граѓани во Неготино, Градско и во околните места, на кои им вети дека директно ќе се заложи за решавање на нивните проблеми, ако дојде напретседателската ...
сите 29 | | | веќе видена

ВМРО – Народна партија ги објави носителите на листи за претстојните вонредни парламентарни избори во Македонија. Лидерот на партијата Љубчо Георгиевски за првпат ќе се кандидира за пратеник како носител во 3-тата изборна единица. Носител во првата изборна едница ќе биде Слободан Близнаковски, поранешен градоначалник на општина Чаир и поранешен советник од ВМРО-НП во советот на град Скопје. За носител во втората изборна единица е Љупчо Балкоски, генерален секретар на партијата и поранешен министер за транспорт и врски. Носител во изборната единица бр.4 ќе биде Ристо Пецев, правник од Струмица и член на ИК на партијата. Во изборната единица бр.5 носител ќе биде Ванчо Костоски, актуелен претседател на општинскиот комитет во Охрид. Носител во шестата изборна единица ќе биде Горан Лотески, актуелен претседател на општинскиот комитет во Гостивар. Георгиевски објави дека очекува неговата партија, која немаше пратеници во досегашниот состав на Парламентот, сега да добие 10 пратенички места.
сите 30 | | | веќе видена