Think

Премиерот никола Груевски ќе ја води првата изборна единица. ВМРО-ДПМНЕ на централниот комитет на партијата ги состави листите со кандидати за пратеници на престојните парламентарни избори. Гордана Јанкуловска по трет пат ќе оди на победа во двојката додека од шестката на овие избори во тројка се сели Никола Тодоров. Четвртата изборна единица повторно ќе ја предводи Зоран Ставрески додека во петката по трет пат во изборната трка ќе влезе Антонио Милошоски. Шестката на овие избори е резервирана за Никола Попоски. Листа ИЕ-5: 1. Антонио Милошоски 2. Зоран Илиевски (Битола) 3. Лилјана Затуроска (Струга) 4. Сашо Василевски (Охрид) 5. Благоја Деспотовски (Кичево) 6. Лилјана Кузмановска (Битола) 7. Нола Исмаилоска (Струга) 8. Крсто Муковски (Вевчани) 9. Александар Николовски (Охрид) 10. Момчило Аврамовски (Струга) 11. Соња Талевска (Д.Хисар) 12. Нико Чонески (Крушево) 13. Анастас Џуровски (Ресен) 14. Ѓоргија Сајкоски (Кичево) 15. Силвана Ангелевска (Битола) 16. Љубен Арнаудов (Охрид) 17. Мазлум Хасан (Центар Жупа) ...
сите 66 | | | веќе видена

Коза Ностра Фотограф на новинската агенција “Франс прес” го улови моментот кога на Жак Ширак му беше соопштено дека не е Французин како што си мислел досега, туку Американец. Поранешниот претседател на САД за кого многумина во светот беа убедени дека е поранешен шеф на Француската република прво беше шокиран, а потоа заблудата дека е Французин ја припиша на сенилноста поради поодминатата старост. - Му благодарам на претседателот Хорхе. Да не беше тој, ќе си заминев од овој живот како Французин. Лудило – изјави Ширак за “Франс прес”. Како што е познато, откритието за потеклото на Ширак пред светската јавност го изнесе македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во емисија на Сител 3. Коза Ностра
сите 3 | | | веќе видена

Пратениците што по претстојните парламентарни избори, кои ќе се одржат на крајот на април, ќе влезат во Собранието ќе мора да го почитуваат етичкиот кодекс, кој е предвидено да се донесе до крајот на јуни. Кодексот треба да биде база за демонстрирање политичка култура во парламентот Новиот пратенички состав ќе добие нов етички кодекс Новите народни избраници нема да имаа „луксуз“ како нивните колеги што си заминаа од Собранието, да тропаат по масите, да се туркаат, навредуваат и да фрлаат документи низ собраниската сала. Пратениците што по претстојните парламентарни избори на 27 април ќе влезат во Собранието ќе мора да го почитуваат етичкиот кодекс, кој е предвидено да се донесе до крајот на јуни. Во матрицата на цели и активности на Секретаријатот за европски прашања, како дел од политичките критериуми што Македонија треба да ги исполни, стои дека почнувајќи од јануари оваа година до 30 јуни треба да се усвои етичкиот кодекс за пратениците. Усвојувањето на овој документ е предвидено и со мартовскиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ ја ветил својата оставка доколку неговата партија ги загуби изборите, пишува Дневник во утрешниот број. Одлуката на раководството да побегне од соочувањето со граѓаните ги револтирало членовите на Централниот одбор на СДСМ. Повеќемина од нив, како што пишува Дневник, сметале дека таквиот концепт е еднаков на самоубиство, поради што, Заев видно налутен заминал од состанокот за набргу да се врати и да ја смири атмосферата нудејќи ја својата оставка доколку неговата партија ги загуби изборите. Токму поради ова доцнеше и стартот на Конгресот. Иако беше закажан во 14 часот, Конгресот почна скоро два часа подоцна.
сите 31 | | | веќе видена

„Охрид од секогаш бил симбол за Македонскиот непокор. Тука била најстарата православна црква. Бил и тврдина на самоиловото царство. Нека биде така и утре нека звонат камбани на Македонските Православни Цркви утре ке биде црвен Охрит црвен од синови на Македонија од синови на исконското ВМРО. Ги повикувам сите на големиот митинг на ВМРО-ДПМНЕ. Изборот е Македонија, Македонија на Македонците.“ – напиша Александар на својот профил.
| | веќе видена

Стартот на Конгресот на СДСМ доцни веќе еден час поради како што дознаваме од високи извори во партијата, скандалот кој се случува на централниот одбор. Членови на Централниот одбор за Пресс24 велат дека Заев е “линчуван” од своите сопартијци поради составот на кандидатските листи и неговата одлука тој да не биде носител. Дел од членовите на ова високо партиско тело побарале тој веднаш да си поднесе неотповиклива оставка и тоа не само од претседател на партијата туку и од градоначалник на Струмица, со оглед на тоа што се одлучил да избега од соочување со граѓаните. во моментот и дел од членовите на централниот одбор кои се номинирани на кандидатските листи за пратеници, му соопштиле дека бараат веднаш да бидат избришани бидејќи не ја прифаќаат кандидатурата. Стартот на Конгресот останува неизвесен.
сите 78 | | | веќе видена

Политичка дестабилизација и се заканува на Македонија после ненадејното повлекување на Тито Петковски од листата за кандидати за пратеници на опозициската НСДП. Ваквиот ненадеен потег на Петковски ги начека неподготвени буквално сите, од државниот врв во Македонија до последниот член на СДСМ во Америка. Петковски своето повлекување од листата на пратеници после 23 години години во пратеничките клупи го образложи дека не сака да биде дел од парламентарен состав кој се уште не расчистил со настаните од 24-ти декември, како и дека не му е сеедно за нејаснотиите околу убиството на Џими Хофа, судбината на малезискиот авион и обвинувањата за корупција во врвот на Јувентус. Итна лидерска средба која започна со минута скандирање „Ти-то, ти-то, ти-то!“ и силно ракоплескање на присутните свика премиерот на Република Македонија, а покрај водачите на политичките партии на неа присуствуваа и Претседателот на државата, Претседателот на Собранието на РМ и воениот врв на земјата како и неколку странски експерти од земји кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Пишувал: Никола МЛАДЕНОВ Со него не можат, без него не знаат. Тоа е односот меѓу СДСМ и Бранко Црвенковски во минативе пет години. Прво Бучковски ја загуби битката со Груевски во 2006-та. Уште полошо помина Шекеринска во 2008-та. Сега, во 2011-та, со Бранко на чело, СДСМ прокнижи уште еден пораз, но, со битно намалена разлика. Затоа Б.Ц. го гази принципот, па не дава оставка од лидерската функција. И за тоа добива аплауз од партискиот врв. Очигледно, луѓето си знаат дека СДСМ без Бранко е исто што и СФРЈ без Тито! Немав намера да се занимавам со СДСМ. Мислев дека на тој начин ќе го одвлечам вниманието од протестите на младите и составувањето на новата влада меѓу Груевски и Ахмети. Но, еве, младите ги напуштаат улиците сѐ до инаугурацијата на новата извршна власт, а таа, пак, се крои без некои особени бранувања во јавноста. Значи, нема опасност да добијам „петка“ од Груевци, за вртењето на нишанот кон нивната омилена мета – Бранко Црвенковски! Се разбира, анализирањето на Б.Ц. не ми е никаков предизвик. За ...
сите 26 | | | веќе видена

„Саше Политико на гости на забава во просториите на Офф.нет, во присуство на Трендо и Бетмен. Неверојатно нели?! Богами ептен чудна комбинација се случи вечерва. Присутни беа и Дарко Лешоски и владиката Пимен и уште неколку вработени во офф.нет и другарчиња на Бетмен. Кога ми пиша Бетмен со покана за забавата, првичната реакција ми беше изненадување но не бев заинтересиран да одам затоа што не бев расположен за никаква забава, а особено не со Бетмен и Трендо, но сепак имаше извесна доза на љупопитност кај мене како би можело тоа да пројде. Но кога ми стаса покана и од владиката Пимен е тогаш си реков чекај да видам како би изгледало и таа работа, Саше Политико на иста маса со крвните завојувани непријатели од Офф.нет. Грабнав едно вино што го имавме купено со жената во некој од маркетите, Тиквеш Вранец беше, за подарок за Бетмен за роденденот, и тргнав. Лесно ги најдов, канцеларијата им е баш на ќош, на сечење на две улици во Дебар маало, а и Пимен излезе на терасата да ми каже кој стан се и како се влегува. ...
сите 2 | | | веќе видена

Голем број на полицајци во моментов се во центарот на Скопје на булеварот ВМРО во близина на Кастом Паб, пренесува Пресс 24. Очевидци за порталот велат дека присутни се екипи на Алфите како и поголем број полициски службеници. Според првичните и неофицијални информации за кои се уште нема потврда од полицијата, станува збор за поголема тепачка во која според очевидци имало и повредени. Најмалку едно лице завршило на Урегентен по масовна тепачка која вечера се случила во центарот на Скопје. Тепачката најпрво започнала во Старата чаршија, а потоа продолжила од Камениот мост се до булеварот ВМРО во центарот на Скопје. Се уште нема информации дали во тепачката учествувале две поголеми групи луѓе или пак една група нападнала едно лице. Очевидци велат дека повредениот има убода рана од нож, а видливи биле и траги од крв. Тој почнал да бега по булеварот а една група луѓе го бркала со автомобил. Во тој момент пристигнала полицијата која веднаш интервенирала но групата напаѓачи почнале да бегаат со автомобилот по што ...
сите 54 | | | веќе видена