Курир

Прес-конференцијата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и на првиот човек на Европскиот совет Херман ван Ромпуј, закажана за 18:15 часот по нивната средба во зградата „Жустус Липсиус“, пред малку беше откажана, јавува дописникот на МИА од Брисел. Според официјалната информација од Советот, причината за откажувањето на средбата со новинарите е смртта на поранешниот прмеиер на Белгија, Жан-Лук Дехен, кој е од Христијанско-демократската партија чиј член е и Ван Ромпуј. Откако заврши нивната 30-минутна средба, двајца претседатели се поздравија на излезот од зградата, а Иванов за неполн час најави изјава за медиумите во Мисијата на Република Македонија при Европската унија. МИА
сите 36 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, истакна дека статус-кво ситуацијата во однос на македонските евроинтеграции фрустрира и побара Македонија да добие датум за преговори на претстојниот Самит на Европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. Како што јавува дописникот на МИА, Филе од своја страна му го честитал вториот мандат на Иванов и неговиот избор, како и при добивањето на првиот мандат, својата прва официјална посета да ја оствари во Брисел, но притоа побарал успешно надминување на забелешките во извештаите на Комисијата и ОБСЕ/ОДИХР за нашата земја. Според информациите од кабинетот на Иванов, комесарот Филе најпрво му го честитал реизборот на местото прв човек на државата, истакнувајќи задоволство од соработката во првиот мандат и подготвеност за успешна и отворена соработка во новиот мандат. Притоа, првиот човек за проширување на Унијата истакнал дека главни предизвици се актуелната ...
сите 32 | | | веќе видена

Физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, фалсификување. Сето ова за СДСМ претставува фер избори, ако се земе во предвид извештајот на ОБСЕ за изборите во 2004 година, кои за СДСМ беа демократски и покрај бројните забележани нерегуларности од страна на меѓународните набљудувачи, кои потоа беа нотирани. Навраќањето на извештајот на меѓународните набљудувачи пред 10 години отвора прашање за издржаноста на одлуката на лидерот на СДСМ Зоран Заев да не признае изборен процес, за кој истиот фактор сега даде позитина оценка, каратеризирајќи го како професионален и ефикасно спроведен, без поголеми нерегуларности. Полнење кутии, заплашување, тензии, вишок на гласачи беа само дел од забелешките на ОБСЕ. Меѓу останатите забелешки од извештајот на ОБСЕ за изборите во 2004 кога Бранко Црвенковски победи и кои СДСМ ги призна за демократски, се и тие за физички премсетки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје. -Постојат извештаи за вооружени лица во регионот околу Скопје, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Колумнистот и отворен поддржувач на политиките на опозицијата, Ивор Мицковски пишува делка во неделата делегатите ги легитимираа двајцата најголеми лузери и двете најголеми зла во историјата на СДСМ. Според Мицковски, Заев е политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, додека Шекеринска е „снобот кој пере пари преку кирии“. Аргументирајќи го своето мислење, Мицковски пишува дека СДСМ и порано имаше проблем со идеологијата, но денес оваа партија нема ништо со левицата и со социјалдемократијата. -Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери, кој нема три чисти со национална политика, ќе ја спаси Македонија од Груевски?! Или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии, метеората која од политичар со европска димензија, се потврди како најголем уништувач и сплеткар на СДСМ, денес, само е рурална марионетка на Заев?! И толку е од СДСМ. Мислите дека некој друг во таа партија има право на збор и став?! Се ...
сите 145 | | | веќе видена

Социјалдемократите се фатени на дело. Нивните правни ујдурми со кои ги манипулираа граѓаните пред изборите излегоа на површина. Професорката по уставно право на Правниот факултет во Скопје Татјана Каракамишева за Сител вели дека опозицијата сама се заплетка во своите правни ујдурми. Наместо да го трошат времето за правни игри и правни ујдурми подобро би било да се сконцентрираат на прашања врзани со развојот на државата и со стратегии за тоа како Македонија треба да изгледа во наредниот период врзано од нивниот аспект, како СДСМ да понуди одредени концепти кои што би биле конкурентни на власта, наместо да се занимаваат со вакви игри и играрии“ - вели Каркамишева за Сител. Таа додава дека кндидатите за пратеници се жртви на партиските политики бидејќи со вериикацијата на мандатото во Собранието, согласно законот тие ги губат своите работни места кои претходно ги имале. Според Каракамишева, одлуките за враќање на мандатите самопокажуваат дека СДСМ во предизборието ги манипулираше своите гласачи. „Фатени се ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година. Извор: МИА
сите 90 | | | веќе видена

Агенцијата за иселеништво на Република Македонија во соработка со пратениците од дијаспората во рамки на проектот „Македонија памти“ објавува јавен повик до македонските иселеници да достават иницијативи за доделување одликувања и признанија за особени заслуги и достигнувања на физички и правни лица од дијаспората. Како што соопштија од Агенцијата за иселеништво, иницијативите (пополнети апликации) треба да се достават до Агенцијата на адреса улица Македонија бр. 19 или на Интернет адресата Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите , заклучно до 14 јуни 2014 година. Апликациите ќе бидат проследени до Комисијата за одликување на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Образецот за пополнување на апликациите е достапен на интернет страницата www.emigration.gov.mk МИА
сите 2 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не ги признава резултатите на предвремените парламентарни и претседателски избори и покрај позитивната оценка од сите релевантни фактори, како САД и ЕУ, дека изборниот ден поминал мирно и без никакви поголеми нерегуларности. Наспроти ова, претседателските избори во 2004 година кога имаше низа нерегуларности се фер и демократски за СДСМ. Полнење кутии, заплашување, тензии, вишок на гласачи се дел од забелешките на ОБСЕ за изборите во 2004 кои ги призна СДСМ за демократски и фер и на кои Бранко Црвенковски беше избран за шеф на државата и покрај бројните евидентирани нерегуларности. За разлика од тогаш, Македонија годинава според сите оценки на меѓународниот фактор и набљудувачите на ОБСЕ имаше мирен изборен ден и ефективно спроведени избори без никакви инциденти. Сепак, кога СДСМ губи, резултатите не се признават. ОБСЕ за изборите во 2004: Полнење кутии, вишок на гласачи, заплашувања... Ова се дел од извадоците кои се составен дел од извештајот на ОБСЕ ОДИХР ...
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски, во својот говор на митингот одржан во Кочани на 24-ти април во пресрет на предвремените парламентарни избори ја коментираше најават на лидерот на СДСМ Зоран Заев, дека немало да си поднесе оставка од функцијата прв човек на најголемата опозициска партија. Груевски тогаш ваквата најава од Заев ја оцени како позитивна вест за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи како што нагласи, и да барале подобар противник од Заев, не можеле да најдат. -Убавата вест во внатрешната политика, барем за нас во ВМРО-ДПМНЕ, незнам дали за сите во Македонија е дека Заев објави дека нема да си дал оставка во недела вечер, ќе останел претседател на СДСМ. Петка. Браво. Што се однесува до ВМРО-ДПМНЕ, тоа е идеално. Не може да биде подобро. Јас му посакувам многу здравје и долг живот, и подолго да е претседател на СДСМ, рече Груевски на митнгот во Кочани на 24-ти април. Зоран Заев остана претседател на СДСМ и покрај дебаклот на предвремените парламентарни и избори. Заев и ...
сите 248 | | | веќе видена

Над 30.000 граѓани од етничката заедница на Египќаните во Македонија, му ја честитаат инагурацијата на Ѓорге Иванов и му посакуваат многу здравје, среќа и успешно извршување на функцијата Претседател на Република Македонија. -Вториот мандат на Иванов е добиен крајно легално, легитимно и со над 500.000 гласови. Факт кој што сам по себе говори, дека Претседателот Иванов, ја има подршката од огромното мнозинство граѓани на Македонија. Поради тоа, сметаме дека не е корекно да се бојкотира неговата инагурација од одредени политички субјекти, бидејки тој тоа едноставно не го заслужува, истакна Демир Далип, овластен преставник на Египќаните за надворешна соработка. Самиот бојкот, вели Далип, е лош и деконструктивен политички потег, кој во најмала рака е во спротивност со врвните државни приоритети на Македонија, како една мултиетничка, мултиконфенсионална и мултикултурна држава. -Египќаните се задоволни од повторниот избор, на проф др Иванов, за Претседател на државата, бидејки како што напоменавме и на ...
сите 18 | | | веќе видена