Бриф

Националната демократска преродба (НДП) на Руфи Османи во Собранието ги поднесе оставките за пратеничкото место што оваа партија го освои на последните парламентарни избори. Освен Руфи Османи, кој беше носител на листата во шестата изборна единица каде што е освоен мандатот, изјави за откажување поднеле и сите 20 кандидати од листата на оваа партија. Од привремениот одбор, кој раководи со НДП по оставката на Османи од лидерската позиција, велат дека на овој начин се завршува правната процедура „и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје, кој се во судир со тековните толкувања во овие ситуации“. Одборот им се заблагодари на сите кандидати за пратеници од 6-тата изборна единица кои се откажаа од освоениот мандат по одлука на партијата. Истовремено, НДП одлучи да прогласи мораториум од 100 дена на целокупната своја политичка активност „во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој ...
сите 9 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата за весникот Вест. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рекол дека за одлука има време нема рокови.
сите 2 | | | веќе видена

„ДУИ може да го признае легитимитетот на претседателот Ѓорге Иванов ако Македонија стане членка на НАТО во наредните шест месеци“ – вели портпаролот на ДУИ Бујар Османи во изјава за Алсат-М. „Имаме историска можност во септември да станеме членка на НАТО. За нас приоритет е членството на Македонија во НАТО и ги кажавме причините за тоа, бидејќи тоа е основа за унапредување на нашето прашање. За нас приоритетно е Македонија и Албанците во Македонија да бидат таму каде што заслужуваат. Така што сите компромиси во насока на нашите интеграции во НАТО, ние сме спремни да ги направиме“ – изјави Османи. На прашањето дали за ДУИ е прифатливо во владата да влезе и ривалската ДПА Османи одговори дека во заедничкото соопштение на ВМРО и ДУИ од пред некој ден биле одредени рамките на идната влада, а тоа вчера го потврдил и координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски.
сите 18 | | | веќе видена

Притеснет од јавноста дека нема честитки за Ѓорге Иванов, неговиот Кабинет мораше да ги објави добиените, а преку нивната содржина уште покатегорично излезе на виделина ставот на ЕУ, за политичките случувања во земјава по изборниот процес, реагира преку соопштение опозициската СДСМ. Лично претседателот на Европската унија Жозе Мануел Баросо во честитката му потенцира на Иванов дека важни предизвици се на патот на интеграцијата на Македонија во ЕУ, а меѓу нив наведува дека “од суштинско значење е градење доверба меѓу граѓаните во демократските процеси“. На ниво на укажување е честитката и од претседателот на Германија, Јоаким Гаук, кој му посочува на Иванов дека единствениот правилен пат за Македонија кон европските народи е “патот кон правната држава“. Ѓорге Иванов и неговиот ментор Никола Груевски имаат избор да сфатат што им порачува релевантниот меѓународен фактор или ќе продолжат да ја уништуваат Македонија.
сите 14 | | | веќе видена

Корупциската афера за продажбата на „Македонска банка“, која ја обелодени СДСМ, дека премиерот Никола Груевски, наводно земал поткуп од 1,5 милиони евра, во секоја правна држава би резултирала со реакција од надлежните институции и со одлука на посочените лица да ги стават во мирување своите функции до расчистување на скандалот, велат од невладината организација „Транспарентност – Македонија“, во последниот извештај од месец април. Во извештајот се нотирани забелешките и пропустите на државните институции при борбата против криминалот и корупцијата. „Овој мега скандал беше целосно игнориран од т.н. „јавен информативен сервис“ – МРТВ – и низата други провладини медиуми, како уште една илустрација за целосната и беспоговорна контрола врз медиумите од страна на премиерскиот кабинет. Спротивно на јасната законска обврска, јавниот обвинител Марко Зврлевски и обвинителот за организиран криминал Јован Илиевски, затечени неподготвени и уплашени од своите законски обврски, решија да не ги вршат своите функции за кои ...
| | веќе видена

Тоа што му тежи на Ѓорге Иванов и од што е загрижен е веројатно неговата совест. Од сопствената совест Иванов не може да сокрие дека е избран со украдени гласови на недемократски избори, велат од СДСМ во писмена реакција. Лицемерно е Ѓорге Иванов да зборува за Устав и закони кога дозволи да биде кандидат на власт, којашто секојдневно насилно ги крши Уставот и законите во Република Македонија. На какви избори се избрани Иванов и неговиот ментор Груевски покажува извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, во којшто ниту еднаш не стојат зборовите “фер“ и “демократски“. - Не, Ѓорге Иванов, вие не сте легален претседател на Република Македонија – истакнуваат од СДСМ.
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ уште еднаш потенцира дека власта на Никола Груевски спроведе класично насилство со верификацијата на мандатите на пратениците на СДСМ. Тоа го докажува предлогот на Министерството за правда за време на преговорите за Изборниот законик, за измена на член 65, за којашто не беше постигната согласност. Со предложената одредба требаше да се спречи откажување на кандидатите за пратеници од мандатот “до денот на верификација на мандатот, доколку кандидатот е избран“. Тоа значи дека во Изборниот законик не постои таква законска одредба и дека останува правото на избраниот пратеник да се откаже од својот мандат. Власта на Груевски незаконски не ги призна изјавите на пратениците од опозицијата, кои на нотар потпишаа дека не ги прифаќаат пратеничките мандати. Со тоа уште еднаш се стави над Уставот и законите во Македонија.
сите 7 | | | веќе видена

Интегрален говор од вчерашното обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по гласањето на делегатите со коешто Конгресот на партијата даде убедлива доверба на претседателот и раководството на СДСМ. Ви благодарам на огромната доверба, чест и обврска којашто вечерва на овој наш 18-ти Конгрес за доверба беше даден на мене како претседател на партијата, на нашиот заменик на партијата, централниот и надзорниот одбор. Дозволете ми да констатирам неколку работи. Ова е можно само во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Да сме среќни и горди заради тоа што сме СДСМ. Вечерва знам дека сите знаете дека нема ниту победници ниту поразени. Победи тоа со коешто сите ние се гордееме, демократијата, дебатата. Ве уверувам уште еднаш дека сите излегуваме многу помудри од тоа што бевме денеска пред 11 часот. Сите уште поорни за заедништво, за единство, за цврстина, за сплотеност, но секако, конечната наша цел се знае која е, ќе бидеме радосни и ќе се веселиме кога Македонија ќе ја подготвиме да спроведе слободни и ...
сите 5 | | | веќе видена

На денешната инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов не присуствуваа опозициската СДСМ, ДУИ и партијата на Руфи Османи. Во собраниската сала се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ Чедомир Саздовски. На почетокот на обраќањето пред пратениците, претседателот Иванов изрази огромна благодарност до граѓаните кои придонеле да се одржат мирни, фер и демократски избори. Иванов во обраќањето пред пратениците и дипломатскиот кор истакна дека кога пред пет години ја презел функцијата светот се наоѓал во глобална финансиска кризи но со тек на време кризите полека се надминуваат. -Во такви сложени услови неопходно е, смета Иванов, Македонија успешно да ги брани своите интереси. Иванов нагласува дека бил и ќе остане претседател на сите граѓани. Иванов изјави дека ДИК ефикасно ги спровела изборите, а им се заблагодари и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ за непристрасноста при следењето на изборниот процес во Македонија за време на изборите.
сите 116 | | | веќе видена

Златната акција на ВМРО-ДПМНЕ наречена Стевче Јакимовски мора постојано да ја докажува својата употребна вредност. Коалиционерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина Карпош, а многу веројатно и во Собранието на РМ, ја лаже македонската јавност дека за време на локалните избори 2013 година, Зоран Заев му се јавувал на Никола Груевски за продолжување на рокот за кандидирање на тие избори. Зоран Заев ниту му се јавил на Никола Груевски, ниту имал мандат од неговата матична партија тоа да го прави, бидејки во тоа време не бил претседател на СДСМ. За ставовите на Зоран Заев при донесувањето на одлуките на органите и телата на СДСМ, говорат записниците во партијата, што недвосмислено потврдуваат дека тој безрезервно стоел и ги поддржувал сите одлуки на раководството пред и за време на локалните избори 2013 година. Видлива е големата нервоза на Никола Груевски, по вчерашниот Конгрес на СДСМ, на којшто претседателот на СДСМ, Зоран Заев доби огромна поддршка да ја води партијата. Груевски знае дека лидерот ...
сите 237 | | | веќе видена