Република

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел истакна дека непроменетата ситуација во однос на македонските евроинтеграции фрустрира и побара Македонија да добие датум за преговори на претстојниот самит на Европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. Иванов укажал дека предолгото чекање за следниот исчекор во евроатлантските интеграции не помага во забрзувањето на реформите и надминувањето на забелешките од последниот прогрес-извештај за нашата земја на Европската комисија. - Непроменетата состојба создава фрустрации во нашето општество. Таа не е добра како за Македонија, така и за регионот, но и за кредибилитетот на проширувањето. Македонија бара на претстојниот самит на Европскиот совет и за земјата да биде применет позитивниот пример на паралелно движење во интеграцијата и надминувањето на билатералниот спор – му рекол Иванов на комесарот за проширување. Филе му го честитал вториот мандат на Иванов ...
сите 56 | | | веќе видена

Зоран Заев, според познавачите, си ја одигра улогата што му беше доделена при повлекувањето на Бранко Црвенковски од лидерската позиција од СДСМ. Им „покажаа“ на тие што сметаа дека треба институционално да се надминуваат проблемите во земјава, таканаречените „противници на отпорот“, ги поминаа сите институционални чекори за да дојдат до овие избори на кои покажаа дека без отпор се освојуваат помалку гласови од тие што му обезбедија 42 пратенички места на Црвенковски. Со тоа и „борбата“ меѓу „заевистите“ и „бранковистите“ се покажа како голема лага на која наседнаа малкумина, но која требаше да ги извади на површина тие што сѐ уште сметаат дека на СДСМ му е потребна свежина. Пророкот се јави: „Ниту јас ниту Заев“ Иако далеку од очите на јавноста, тој преку странска агенција прати порака до делегатите на претстојниот конгрес: „Ниту јас ниту Заев не сме решение за СДСМ“. Црвенковски со тоа ја одигра ролјата од која се плашеа и која како најцрно сценарио ја посочуваа и политиколозите и блиските до СДСМ. Се ...
сите 10 | | | веќе видена

Изминатиот период кои важат за блиски до најголемата опозициска партија отворено го нападнаа раководството на СДСМ по дебаклот на предвремените парламентарни избори. Меѓу нив и Ивор Мицковски, кој денеска пишува за „ Погребот на СДСМ “. П0крај него, распалија и Васко Ефтов, Александар Чомовски… -Во оној момент кога Заев не се стави на листите, тој прати политичка порака за тоа што очекува од овие избори. По малку некоректно, вие својата функција во Струмица , да ја правите цела партија заложник на таа функција. Бидејќи Заев два пати ја пушта низ вода својата партија. Лани кога ја уценува партијата да се оди на избори и да се прекине бојкотот и сега, смета новинарот Васко Ефтов. Меѓу оние кои испратија жестоки критики кон раководството на СДСМ беше и Александар Чомовски, кој праша за каква храброст зборуваат во СДСМ ако не можат да се соочат со граѓаните и да влезат во избирачкото тело, да го мотивираат. -Оваа дефиниција на системска кражба на гласови е континуитет на СДСМ и додека не излезат од таа матрица ...
сите 9 | | | веќе видена

продолжение на текстот со наслов Како СДСМ за 10 години целосно ги промени изборните стандарди? Еве што за СДСМ се демократски избори- Физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, фалсификување Ова се нови детали од извештајот на ОБСЕ за изборите во 2004 кога Црвенковски победи и кои СДСМ ги призна за демократски Постојат извештаи за вооружени лица во регионот околу Скопје, а беа пријавени и физички пресметки на три избирачки места. Меѓународните набљудувачи беа спречени да набљудуваат на неколку избирачки места Постоеја инциденти на гласање за други лица на 26 гласачки места, а биле увидени и силни индикации на полнење на гласачки кутии на 11 гласачки места . На две гласачки места набљудувачите директно биле сведоци на чин кога член на Избирачкиот одбор фалсификувал потписи во извадокот од Гласачкиот список . Треба да се истакне дека во 6% од набљудуваните галсачки места, гласачите ниту се потпишувале ниту оставиле отисок во Гласачкиот список. Исто така беше забележано и групно ...
сите 8 | | | веќе видена

Тргнувајќи од начинот на кој бeше обмислен, од хипокризијата и лажноста што го карактеризираа, од внатрепартиските судири и пресметки кои излегоа на површина, подемот на Зоран Заев како лидер на СДСМ наликува на некогашните промени на номенклатурите во болшевички Кремљ. Конгресот во неделата беше само последниот чин на еден процес кој трае подолго време, неколку години, процес кој не е стрикно партиски, туку е и општествен и антрополошки. Многу работи требаше да се сменат и се сменија во нашето општество, за човек како Заев да стане лидерот на една опустошена, безидејна, на умирачка постела, опозиција. Во неделата го видовме само погребот на СДСМ. Да, СДСМ повеќе не постои, затоа што не е доволно да постои макар и една упропастена структура, ако таа ги погазила и се откажала од својот идентитет и политика, таа повеќе не е партијата што била. СДСМ денес е претворен во симболична политичка и културолошка супструктура на партијата на власт и на режимот. СДСМ денес е само уште еден жлеб, уште едно шрафче во ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратегиските цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 83 | | | веќе видена

За само десет години опозицискиот СДСМ комплетно ги промени своите стандарди за изборниот процес. Иако странските набљудувачи никаде по последните избори не споменаа големи нерегуларности социјалдемократите не ги признаваат резултатите според кои тие го доживеаа еден од своите најголеми порази досега. За разлика од сега 2004та година СДСМ прифати криминални избори во кои имаше сериозни прекршувања на законите а истите беа прецизно нотирани во извештајот на ОБСЕ. Генералнта оценка на ОБСЕ/ОДИХР по овие избори е дека Избирачките одбори демонстрирале добро познавање на процедурите за гласање, а кандидатите имале можност непречено да ја водат изборната кампања, додека слободите на собирање и здржување биле почитувани. Споредбата на изборите кога претседател стана Бранко Црвенковски покажува дека Македонија за 10 години остварила значителен демократски напредок Тогаш и покрај извештаите на странските набљудувачи за полнење кутии, заплашување, тензии, вишок на гласачи не беа пречка СДСМ да ги признае за ...
сите 20 | | | веќе видена

Останувањето на Зоран Заев на лидерската позиција на СДСМ е идеална комбинација за владејачката партија. Ваква оценка даде и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, уште пред изборите, во својот говор на митингот одржан во Кочани на 24-ти април. Тогаш Груевски, најавата на лидерот на СДСМ Зоран Заев, дека немало да си поднесе оставка од функцијата прв човек на најголемата опозициска партија ја оцени како позитивна вест за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи како што нагласи, и да барале подобар противник од Заев, не можеле да најдат. -Убавата вест во внатрешната политика, барем за нас во ВМРО-ДПМНЕ, незнам дали за сите во Македонија е дека Заев објави дека нема да си дал оставка во недела вечер, ќе останел претседател на СДСМ. Петка. Браво. Што се однесува до ВМРО-ДПМНЕ, тоа е идеално. Не може да биде подобро. Јас му посакувам многу здравје и долг живот, и подолго да е претседател на СДСМ, рече Груевски на митнгот во Кочани на 24-ти април. Зоран Заев остана претседател на СДСМ и покрај дебаклот на предвремените парламентарни ...
сите 139 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов првиот работен ден од вториот мандат го започна со честитки од голем број шефови на држави, кои му ја честитаа победата на претседателските избори и резиборот на чело на државата. -Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси, стои меѓудругото во честитката која до Иванов ја упати Претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо. Честитки до Иванов пристигнаа и од неговиот руски колега Владимир Путин. Резултатите од гласањето го потврдуваат Вашиот голем политички авторитет и доверба на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и за заемно корисната соработка меѓу Русија и Македонија, стои во писмото упатено од рускиот претседател. Успех во новиот мандат на Иванов му посака и германскиот претседател Јоахим Гаук порачувајќи му на својот ...
сите 16 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на д-р Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки до претседателот Иванов. - Резултатите од гласањето потврдуваат ваш голем политички авторитет и доверба на граѓаните. Вие давате значаен придонес за зацврстување на пријателските односи и за заемно корисната соработка меѓу Русија и Македонија – стои во писмото упатено од претседателот Путин. Честитки до претседателот Иванов упати претседателот на Сојузна Република Германија, г. Јоахим Гаук. - Цврсто сум убеден дека патот кон правната држава во земјата и балансираниот однос кон соседните земји е единствениот правилен пат, кој на вашата земја и овозможува добра иднина во кругот на европските народи. Германија и понатаму ќе ве придружува на овој пат – стои во честитката од претседателот Гаук. Честитки до претседателот Иванов во лично име и во име на турскиот народ упати и претседателот на Република Турција, г. Абдула Ѓул и претседателот на ...
сите 63 | | | веќе видена