Бркај Работа

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Град Скопје од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно девет сообраќајни незгоди. Од нив, две се со последица материјална штета и седум се со последица телесна повреда во кои со полесни телесни повреди се здобиле шест возачи на патничко моторно возило и шест сопатници. Според евиденцијата на сообраќајната полиција, случени се уште две незгоди со мала материјална штета во коишто е пополнет Европскиот извештај. Во рамките на сообраќајно воспитните акции денеска Отсекот за превенција при Единицата за безбедност на патниот сообраќај ќе реализира едукативни работилници во ЦОУ „Александар Рутаревски“ кое се наоѓа во населеното место Сандево и во подрачното Основно училиште во населено место Блаце со учениците од второ и трето одделение. За денеска има најава за два вонредни настани. На националната арена „Филип Македонски“ ќе се одржи натпревар помеѓу Вардар и Пелистер од Битола. Со цел непречено и безбедно одвивање на оваа спортска манифестација од ...
сите 15 | | | веќе видена

Во црквите низ Македонија на полноќ верниците ќе ја чекаат објавата на Христовото Воскресение - Велигден. Централното чествување во Скопје, традиционално, ќе биде во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“, каде ќе се одржи Воскресна богослужба со Света Златоустова литургија. Ќе богослужи архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан кој утрово по повод Велика Сабота ќе богослужи и Света Василиева литургија со Вечерна во храмот „Св. Наум Охридски“ во населбата Радишани. Поради големата посетеност на верските објекти, вечер ќе биде засилено присуството на сообраќајната полиција. Од 19 до 2 часот сообраќајот околу Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ ќе биде пренасочен: на булеварот „Партизански одреди“ - на потегот од крстосницата со улицата „Франклин Рузвелт“ кај „Симпо“ до крстосницата со булеварот „ВМРО“ и зградата на Македонска пошта, како и на булеварот „Климент Охридски“ - од крстосницата со булеварот „Илинден“ кај Владата на Република Македонија до крстосницата со улицата „Димитрија Чуповски“ кај ...
сите 52 | | | веќе видена

По повод верскиот празник Велигден од денеска и во наредните четири дена се очекува зголемен пристап на граѓани околу верските објекти поради што ќе биде засилено присуството на сообраќајната полиција. Во оваа насока, на 19 април, сабота, од 19 до 02 часот на 20 април, недела, ќе биде пренасочен сообраќајот околу соборниот храм „Св. Климент Охридски“ и тоа на бул. „Партизански одреди“ на потегот од крстосницата со ул. „Франклин Рузвелт“, кај „Симпо“, се до крстосницата со бул. „ВМРО“ и зградата на Македонски пошти и на бул. „Климент Охридски“ на потегот од крстосницата со бул. „Илинден“, кај Владата на Република Македонија, се до крстосницата со ул. „Димитрие Чуповски“ кај студентскиот дом.
сите 63 | | | веќе видена