MKDNews

ВМРО-ДПМНЕ ги утврди листите на кандидати со кои ќе се трка на предвремените парламентарни избори. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски на претстојните предвремени парламентарни избори традиционално ќе биде носител на кандидатската листа на партијата во Првата изборна единица, јави МИА. Носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во Изборната единица 2 е Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров е носител во Третата изборна единица, Зоран Ставрески е повторно носител во Изборната единица 4, во Петтата изборна единица листата ќе ја предводи Антонио Молошоски, додека носител во изборната единица 6 е Никола Попоски. ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува седница на Централниот комитет по што се очекува партијата да ги достави кандидатските листи до Државната изборна комисија за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април. Одлуката е донесена на седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ
сите 62 | | | веќе видена

Борислав Петар Градишки (1916-2014), еден од најголемите борци за македонската национална самостојност почина денеска. Градишки бил идеолог на илегалното македонско национално движење „БУНТ“. Од 1945 до 1957 година бил на робија во затворот Индризово. Фактите за неговиот живот и за позициите на Градишки укажуваат на тоа дека тој е еден од најтешките политички затвореници во Македонија, со доделена затворска казна од дваесет години затвор и одлежани дванаесет, од кои барем половината во изолација, поединечна и групна. Во затворот Градишки е избран за претседател на илегалната влада, формирана од младите ВМРО-вци во затворот Идризово. Тој бил еден од приврзаниците на идејата за македонската национална самостојност. На македонската јавност и е познат како поет и сликар. Автор е на две збирки песни: „Исповед на еден проколнат поет“ (сонетен венец) и „Мртовечки сон“.
сите 4 | | | веќе видена

Денеска дојдов да го споделиме заеднички тоа што го чувствуваме. А сите чувствуваме дека на овие избори победуваме, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во обраќањето пред крушевчани. - На 28 ќе осамне нов понеделник. Нов понеделник во кој Никола Груевски нема веќе да биде премиер на Република Македонија. Ќе дојде ново време за Македонија. Ново време и нов концепт. СДСМ ќе докаже дека е можна среќа и спокој за секој граѓанин и надежна Република Македонија – рече Заев. Крушевчани кои во голем број се собраа да го пречекаат и да го слушнат претседателот на СДСМ се пожалија на тешката економска состојба и условите за живот. Заев порача дека СДСМ има концепт и програма за конечни промени. - Знаеме како да ги промениме работите во Република Македонија. И знаевме од каде да тргнеме. Знаевме дека за да се промени Република Македонија треба најпрво треба да се промени СДСМ. Пред вас излегуваме со нови лица, нова понуда, нов концепт, со еден збор нов СДСМ – рече Заев. Сега знам дека ќе ја добијам честа да ја водам ...
сите 56 | | | веќе видена

-Граѓаните на кртатово и јас лично со големо задоволство ја примивме веста дека почитуваниот Ѓорге Иванов ја прифатил кандидатурата за претседател на Република Македонија. Тоа е одраз на големата желба на македонскиот народ на големиот број интелектиалци, студенти, земјоделци, работници, на граѓаните на Макеоднија, им се обрати вака денес Љубисав Иванов Ѕинго на присутните граѓани на митингот во Кратово. ssingoo500 Од 2006, како што рече Ѕинго, се води политика со која се достигнати големи дострели во развојот на Република Македонија. -Основите на таа политика се поставени и произлегуваат од тогашните програми кои се претворија во проекти кои се претворија во реализација, голема заслуга има Иванов кој даде силна поддршка за спроведувањето на тие програми Не само што беа усвоени, тие програми се и реализирани, а сега имаме можност за еден континуитет на едни нови програми, нови преокти, реализација и остварување, рече Ѕинго. Тој додаде дека е длабоко убеден дека тимот Иванов-Груевски ќе ја направат Македонија ...
сите 10 | | | веќе видена

Не прифатив и нема да прифатам промена на Уставот со цел промена на уставното име, рече кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за претседател Ѓорге Иванов од централниот митинг во Битола. Сепак, тој нагласи дека во досегашниот мандат како шеф на државата, водел надворешна политика заснована врз принципи за отвореност и соработка. „Македонија е добар сосед, а Битола е најдобар пример за тоа. Моето барање до сите е разликите да не претставуваат пречка за соработка, затоа што вие граѓаните имате потреба од таа соработка“, рече Иванов пред битолчани. Тој нагласи дека ако добие уште еден мандат од граѓаните, приоритет ќе му биде економската дипломатија и привлекувањето странски инвестиции, но и подобрувањето на патната и енергетската инфраструктура на земјата. Притоа, Иванов го истакна отворањето на индустриската зона Жабени во близина на Битола, која веќе започнала да носи нови работни места. Нема погледи Нема погледи
сите 59 | | | веќе видена

Дали врвот на СДСМ е во сериозна кавга, по намерите на Шеќеринска да го заземе премиерското место на Заев, чиј рејтинг тоне, особено по скандалозните пораки до Тачи, анализраат експертите. И пред тоа, анкетите покажуваа три пати помал рејтинг на Заев во однос на Груевски. Не лидерот Зоран Заев, туку неговата заменичка Радмила Шеќеринска најверојатно ќе биде кандидат за премиер од опозицискиот СДСМ, тврдат членови на партијата. Според последните информации, на ваков потег раководството се одлучило поради исклучително нискиот рејтинг на актуелниот претседател на партијата Заев, но и се поочигледниот исход од престојните избори на кој според сите сондажи, актуелната партија ќе ја задржи власта. Во таков случај како губитник, Заев бил свесен оти ВМРО-ДПМНЕ ќе му бара избори и во градот каде е градоначалник, Струмица, па паднала одлуката Шеќеринска да биде изборот, таа да биде претставена како кандидат на СДСМ за претседател на влада. Овие информации ги потврдуваат повеќемина членови од партијата, но засега ...
сите 28 | | | веќе видена

Овде во Чашка ќе покажеме дека навистина ова е срцето на Македонија. Ќе покажеме дека Чашка, Богомила, Извор, Мелница, Теово, Оморани и сите останати места во оваа прекрасна општина знаат да одлучат кој треба да ја води нашата Македонија, рече пратеникот Илија Димовски на митингот во Чашка. -Се наоѓаме на прагот на оддржување на претседателските избори. Тие избори секогаш даваат суштински правец каде ќе се движи Република Македонија во следните пет години. Не се небитни, како што некои сакаат да кажат и да омаловажат. Напротив, овие избори се многу значајни. Со овие избори ние ќе покажеме дека знаеме да си ја почитувама државата и знаеме да си ги почитуваме институциите на државата. На овие избори, со масовен одзив, како на референдум, и со огромна поддршка за нашиот кандидат за Претседател, господинот Ѓорге Иванов, ќе покажеме дека си ја сакаме Македонија, рече Димовски. Тој нагласи дека функцијата Претседател на Република Македонија има огромно значење. Претседателот на државата треба да е гарант на ...
сите 17 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски денеска се сретна со жителите на Тиквешијата, а вечер ќе се обрати на митинг во Кавадарци. На средбите со граѓаните во Росоман и Кавадарци, Пендаровски истакна дека ќе се залага за слободна Македонија, за подобрување на економската состојба со отворање на нови работни места, како и за запирање на процесот на иселување на македонските граѓани. Тој најави дека ќе ги искористи можностите што му ги дава претседателската функција за да се надминат проблемите со кои се соочуваат граѓаните. - Како претседател ќе бидам активно вклучен во решавањето на проблемите на граѓаните. Претседателот на државата со својот авторитет може да учествува во промена на состојбите во државата на подобро, да поттикнува нивно решавање и јас тоа ќе го правам, рече Пендаровски во Росоман. Ги повика граѓаните да му дадат поддршка за, како што рече, заеднички да ги променат работите. – Без вас не може да се смени. Можеме заедно да ги смениме работите. Јас сум тука да ви ветам дека дадам ...
сите 23 | | | веќе видена

ВМРО-НП денеска ги претстави носителите на шесте изборни единици во земјата за претстојните предвремени парламентарни избори. Претседателот на партијата Љубчо Георгиевски соопшти дека носител на Изборната единица 1 е Слободан Близнаковски, на втората изборна единица Љупчо Балковски, носител на третата изборна единица е тој, на четвртата Ристо Пецев, на петтата Ванчо Костов и носител на ВМРО-НП во шестата изборна единица е Горан Лотевски. Георгиевски рече дека нивните листи се подготвени уште од понеделникот и оти наскоро ќе ги предадат во ДИК. Најави изборна конвенција на партијата на 6 април во Охрид. - Нема да правиме многу митинзи, но ќе ја прошетаме цела Македонија. Ги прифаќаме сите медиумски дебати и ќе одговараме на сите прашања за нашата програма и за нашата идеологија, рече Георгиевски. Во однос на поддршката на некој од претседателските кандидати, тој рече дека нема да агитираат, но на членството ќе му препорача да гласа за Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ. - Наша изборна цел се 10 пратеници, ...
сите 31 | | | веќе видена

„Ја барам вашата поддршка за да продолжиме да работиме на развој на инфраструктурата, културниот живот, туризмот. За да може цела Македонија да се гордее со Вевчани!“, порача претседателот Иванов на денешниот митинг во Вевчани. Предизборната кампања ВМРО-ДПМНЕ ја започна вчера во Охрид пред над 50.000 граѓани, а предизборниот караван на владејачката ВМРО- ДПМНЕ продолжи во градот на поезијата Струга. Ве очекувам за заедно да извојуваме уште една голема, двојна победа за Македонија! Државата пред сè! Македонија пред сè!
сите 9 | | | веќе видена