Популарно

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија е најавена свечена церемонија по повод инаугурацијата на Иванов. На свеченоста, како што најавија од неговиот Кабинет, ќе присуствуваат граѓани, кои по церемонијата, ќе бидат примени од страна на претседателот Иванов. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран за шеф на државата на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој на вториот круг од претседателските избори освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 88 | | | веќе видена

Пратениците со 87 гласа „за“ и без ниту еден против и воздржан од присустните, денеска за претседател на Собранието на Република Македонија го избраа Трајко Вељаноски, за кого ова ќе биде трет мандат. Вељаноски беше единствен предложен кандидат за претседател на Собранието од страна на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Првиот парламентарец во своето обраќање пред Собранието повика на државно единство и побара од пратениците од опозицијата да дејствуваат во рамките на Уставот и на законите, односно да дојдат во Парламентот. Демократијата, според него, не познава друг начин на работа освен аргументирана дебата и меѓусебно уважување. - Изразувам задоволство што на оваа конститутивна седница повеќе од 2/3 од народните избраници ја манифестираа својата почит кон граѓаните што ги гласале и со тоа што се тука на своите работни места. Меѓутоа, сакам да ја споделам и мојата длабока разочараност што пратениците од една коалиција, незадоволни од народната поддршка, одлучија да не ја извршуваат ...
сите 14 | | | веќе видена

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука пратеничките мандати да се вратат, а Зоран Заев останува лидер на партијата. Одлуката е донесена едногласно, по повеќечасовна расправа, информираат од СДСМ. На Централниот одбор бил заземен ставот дека која било друга одлука би значело признавање на резултатите од изборите и давање легитимитет на избори спроведени со систематска кражба на гласови. За време на расправата, имало и многу критики на сметка на лидерскиот двоец Заев – Шекеринска, било расправано и за оставка на Заев. Самиот тој, уште во уводниот говор најавил дека не размислува за оставка, бидејќи е само 10 месеци на чело на СДСМ, а уште пократко време со нов раководен тим. Критиките доаѓале пред се од пратеници од доскорешниот парламентарен систем, кои беа на новите листи. - Во наредните денови ќе се подготвува конгресот на партијата кој најверојатно ќе се одржи на 11 мај, а на кој треба да се утврдат главните насоки на дејствувањето на СДСМ, објави Телма.
сите 57 | | | веќе видена

Дојче Веле на македонски јазик, пренесува како германските весници синоќа во своите онлајн изданија известувале за вчерашниот изборен ден, во Република Македонија. „Опозицијата во Македонија не ги признава резултатите од претседателските и парламентарните избори“, објави првата програма на германската телевизија (АРД) вечерва на својата интернет страница. Во текстот насловен „Скандал во Македонија“ АРД пренесува: „Социјалдемократската опозиција не го признава резултатот. Шефот на партијата Зоран Заев го обвини премиерот Никола Груевски дека во изборната кампања користел државни средства за да обезбеди реизбор за себе и за својот сојузник, претседателот Ѓорге Иванов. Исто така, биле купувани гласови“. Весникот „Зиддојче цајтунг“, како што пишува Дојче Веле, синоќа на својата интернет страница објави:„Десноконзервативната влада победи на парламентарните и претседателските избори во Македонија. Опозицијата не ги признава изборите и укажува на масовна измама. И покрај победата, новиот владин мандат за Груевски е ...
сите 19 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски, освои повеќе гласови од кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, во десет општини, покажуват последните резултати на Државната изборна комисија, според процесуирани 99,91 отсто од гласовите. Според податоците од ДИК, Пендаровски го победи Иванов во општините Струга, Пласница, Долнени, Студеничани, Арачиново, Сарај, Карпош, Центар, Чучер-Сандево и во Липково. Тесна е трката во Гостивар, каде Иванов освоил 10.579, а Пендаровски – 9.777 гласови, во Маврово-Ростуша Иванов освоил 1.827, Пендаровски – 1.677 гласа, во Куманово за Иванов 22.897 гласа, за Пендаровски – 22.505. Во Богданци резултатот е 2.866 за Иванов, 2.191 за Пендаровски, во Делчево Иванов освоил 5.517, Пендаровски 4.256 гласови. Во Крушево за Иванов гласале 3.519, за Пендаровски 2.232 граѓани, во Липково за Иванов 589, за Пендаровски 580 гласа. Во Желино Иванов освои 1.163, а Пендаровски 856 гласа, во Врапчиште – Иванов 2.320, Пендаровски – 2.134 гласа, во Дебар за Иванов гласале 1.944, а за ...
сите 13 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов на претседателските избори освои 534.154 гласови или 55,25 отсто, додека кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски 398.008 или 41,17 проценти, покажуваат последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК). Обработени се податоците од 3.509 избирачки места или 99,91 отсто. Во овие избирачки места гласале 966.834 лица, a излезеноста е 54,33 проценти. Неважечки се 34.690 ливчиња. Вкупниот број избирачи запишани во Избирачкиот список е 1.779.572.
сите 16 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на предвремените парламентарни избори одржани вчера освои 61 пратеник. Опозициската СДСМ 34, ДУИ 19, ДПА 7, а по едно пратеничко место во идниот собраниски состав ќе имаат ГРОМ и НДП. Овие резултати се од објавените информации на Државната изборна комисија по 99,91 отсто од обработените гласови. Според ДИК, за ВМРО-ДПМНЕ гласот на овие избори го дале 480.588 граѓани со право на глас, за СДСМ се определиле 283.869 гласачи, а за ДУИ гласале 153.577 избирачи. ДПА собрала 66.392 гласа, ГРОМ добил 31.610 гасови, а на контото на НДП се слеале 17.783 гласови. На изборите гласале 1.139.353 гласачи, што претставува излезност од точно 64 отсто.
сите 54 | | | веќе видена

На неколку минути по затворањето на гласачките места, кога пребројувањето не е започнато, претседателот на СДСМ, Зоран Заев кажа дека опозицијата не ги признава изборите, ниту пак резултатите од парламентарните и престедателските избори. - “СДСМ и здружената опозиција не го признаваат изборниот процес ниту за парламентарни избори ниту за претседател на државата. Власта со Груевски покажа дека нема елементарна волја да спроведе демократски избори. Власта уште еднаш најдрско го узурпираше демократското право на граѓаните, со целосна системска контрола на гласачите во изборниот процес. Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ го злоупотребија целиот државен систем во партиски интерес, со незапамтени притисоци врз јавната администрација. Во име на заштитата на волјата на гласачите, на човековите и цивилизациски вредности, овие криминални избори не ги признаваме, бараме итно техничка влада која ќе спроведе парламентарни и престедателски избори. Бараме и мора да се организираат избори на кои контролата ќе се врати кај ...
сите 22 | | | веќе видена

Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на вториот круг од петтите претседателски избори и осмите парламентарни и воедно трети предвремени избори. По затворањето на избирачките места ќе можат да гласаат само лицата кои во тој момент се затекнале во објектот каде што се гласа. На 3.480 избирачки места во земјата право на глас на претседателските избори имаа 1.779.572 избирачи, а во избирачкиот список за парламентарните избори беа запишани 1.780.128 избирачи. Гласачките места беа отворени во 7:00 часот. Според последните податоци што ги објави ДИК, одѕивот на гласачите до 17 часот на денешните предвремени парламентарни избори е 53,12 отсто, додека на вториот круг од претседателските избори 45,34 отсто, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). На избирачките места имаше два извода од избирачкиот список, еден за парламентарните, а вториот за претседателските избори. На претседателските избори граѓаните можеа да избираат меѓу кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 146 | | | веќе видена

Завршни митинзи одржуваат вечерва коалициите и политичките партии во пресрет на утрешниот молк пред вториот круг на претседателските избори и предвремените парламентарни избори закажани за в недела. ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За подобра Македонија“ ќе одржи митинг во Велес. СДСМ ќе митингува во Гевгелија и во Струмица, а претставници на партијата и на коалицијата ќе ги посетат и Валандово, Дојран, Радовиш и Богданци. ДУИ завршниот митинг ќе ги одржи во Чаир, а ДПА во Тетово. Во Република Македонија во недела ќе се одржи вториот круг од петтите претседателски избори и трети предвремени парламентарни избори. На 3.480 избирачки места во земјата право на глас на претседателските избори имаат 1.779.572 избирачи, а во избирачкиот список за парламентарните избори се запишани 1.780. 128 избирачи. На избирачките места ќе има два извода од избирачкиот список, еден за парламентарните, а вториот за претседателските избори. На претседателските избори граѓаните ќе можат да избираат меѓу кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и ...
сите 111 | | | веќе видена