Економски

Упорно ќе работиме на стратешките цели, а тоа се членство во НАТО и Европската унија. Ќе се залагаме за економски силна и развиена Македонија, на што посветено и тимски работевме и во изминатите пет години, им порача кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на жителите на Крива Паланка.Тој напомена дека како резултат на сработеното во изминатиот период отворени се 120.000 работни места и оти наскоро ќе се отворат уште 10.000.- Изградбата на коридорот 8 и пругата кон Бугарија кои наскоро ќе отпочнат со градба се исклучително важни за Крива Паланка, но и за македонската економија во целост, оцени Иванов.Побара поддршка од народот, бидејќи, како што рече, неговите три карактеристики на чесен, вреден и искрен човек не се променети ниту по пет години, а делата и резултатите остварени со посветеност и тимска работа се видливи.- Видовте се што постигнавме. Бевте сведоци кога ја донесовме визната либерализција. Кога заедно со бугарскиот претседател ја кренавме рампата меѓу двете земји. Имаме отворена ...
сите 40 | | | веќе видена

По пет години доаѓам да ви кажам дека сум истиот, чесен, искрен и вреден. Имам чист образ повторно да ја побарам вашата доверба за следните пет години со нова програма, порача денеска од Ранковце кандидатот за претседател на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов. Тој потенцира дека политиката не се вреднува по убавите говори и празните ветувања, туку по тоа колку нови работни места се отвораат.- Во голема економска криза успеавме во Македонија да отвориме 120 илјади работни места. Проектирана е развојната зона „Ранковце“. Изведбата на првата фаза е во тек и се очекува да заврши следниот месец. Во оваа зона предвидена е изградба на 18 градежни парцели организирани во два блока, а за изградбата на внатрешната патна, водоводна, канализациска и телекомуникациска инфраструктура, Владата ќе инвестира околу 12 милиони евра, рече Иванов.Се осврна на проектот за патната делница Куманово – граница со Бугарија, делница Ранковце – Крива Паланка, во вредност од околу 66 милиони евра за кој веќе ...
сите 31 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграции (ДУИ) денеска до Државната изборна комисија (ДИК) поднесе листи на кандидати за пратеници за сите девет изборни единици, шест во Македонија и три во дијаспората. Првпат за овие парламентарни избори партијата има кандидати и за третата и за четвртата изборна единица.Носител на листата во првата изборна единица е Ермира Мехмети, а веднаш зад неа е Рафиз Алити. Во втората изборна единица, носител на листата е Реџаил Исмаили, а во третата, Беџихудин Шехаби. Носител на листа во четвртата изборна единица е координаторот на досегашната пратеничка група, Неџати Јакупи. Во изборната единица број 5, носител на листата е Муса Џафери, а зад него е Рамиз Мерко. Партискиот лидер, Али Ахмети, ја предводи листата во шестата изборна единица, а по него е Хазби Лика. Талат Џафери е на четвртата позиција на оваа листа, а Џеват Адеми на петтата.Во ДИК вчера листи за кандидати за пратеници поднесе и ВМРО-НП. Носител на Изборната единица 1 е Слободан Близнаковски, на втората изборна единица Љупчо ...
сите 97 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека портпаролот на СДСМ Петре Шилегов направил најповолениот понудувач да биде дисквалификуван од постапката за набавка на детски лапараскоп со видео опрема и инструментален сет за лапараскопија на Клиничкиот центар.- Ова е пример како преку правни игри и процедури се отфрлаат и понудите на останатите понудувачи со цел да добие тендер фирмата д-р Пановски, која важи за спонзор и блиска на СДСМ, информира на денешната прес-конференција Сашо Трпески од ВМРО-ДПМНЕ.Тој информира дека понуди дале четири фирми од кои, како што рече, најниска цена била на Б-Интернационал.- Жалба е поднесена од Инел Медика, во која тврди дека понудата на д-р Пановски воопшто не одговара на тендерската спецификација, a pостапувајќи по жалбата, Комисијата за жалби со решение од 11 март 2005 година ја уважува жалбата и го задолжува набавувачот да изврши повторно рангирање. Но, набавувачот повторно донесува решение со кое го избира д-р Пановски, рече Трпески.Инел Медика, како што истакна, повторно поднесува ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев најави дека од денеска во Македонија стартува вториот караван на опозицијата, предводен од СДСМ и од раководствата на помалите политички партии со кои се во коалиција.- Целта е да посетиме колку што може повеќе места и да се видиме со што повеќе граѓани, рече Заев на денешната прес-конференција.Според него, промените во државата ќе се случат. Тие се можни, како што рече, исклучиво ако СДСМ се промени, токму затоа Стево Пендаровски е натпартиски кандидат за претседател на сите граѓани.- Понудивме нови луѓе, нов концепт, нови конкретни решенија со кои ќе се оствари нашата заедничка визија – економски и демократски променета Република Македонија. На Македонија и се потребни промени. Новиот пристап ќе ги донесе промените, рече Заев.На новинарското прашање зошто настапува одвоено од Пендаровски, Заев рече дека на кандидатот за претседател не му треба ментор.- Стево Пендаровски е кандидат за претседател на Македонија. Нему ментор не му треба. ...
сите 62 | | | веќе видена

Македонските граѓани сами ќе одлучуваат за своите клучни национални прашања. Јас сум претседател, кој го слуша својот народ и му служи на својот народ, порача денеска пред кратовци кандидатот за претседател на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов.Барајќи ја повторната доверба од граѓаните на Кратово, Иванов потсети дека програмата која ја промовирал пред пет години е целосно исполнета и оти заедно со Владата водел надворешна политика заснована врз отвореност, дијалог и соработка.- Каде и да одев обезбедував политичка поддршка за проектите на Владата, го промовирав новото лице на Македонија, како земја реформатор, како земја со најповолни услови за странски инвестивции, каде се потребни инвестиции и поддршка и помош, рече Иванов.Говорејќи за реализираните проекти, потсети дека во Македонија донесени се повеќе од две милијарди странски инвестиции, отворени се 120.000 работни места во период на светска економска криза, почна изградбата на пругата до Бугарија,…- Ја градиме Македонија ...
сите 36 | | | веќе видена

Кандидатите за претседател на Република Македонија и партиите што ги поддржуваат, денеска ја продолжуваат предизборната кампања со митинзи и средби со граѓани во повеќе градови и населени места.Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Ѓорге Иванов , ќе одржи митинзи во Кратово, Пробиштип и Кочани, како и средби со граѓани во Ранковце и Крива Паланка.СДСМ со кандидатот Стево Пендаровски, најавува митинг во Велес и средби со граѓани во Лозово, Свети Николе и Чашка.Коалицијата ГРОМ со својот кандидат за претседател Зоран Поповски, ќе одржи средби со граѓани во Скопје и во Кривогаштани и митинг во Пробиштип.ДУИ ќе има средби со граѓани во Куманово и во Липково.
сите 37 | | | веќе видена

Актуелниот и кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на денешниот митинг во Велес истакна дека се посветени на индустријата, но не го забораваат и земјоделството.-Еден од столбовите на мојата програма е поддршка за унапредување на земјоделството. Сакаме Македонија да биде напредна земјоделска земја. Многу е направено за земјоделството. Досега се исплатени половина милијарда евра субвенции за земјоделците. Само за овој регион од 2006 до 2013 година се исплатени околу 1.27 милијарди денари. Само за 2013 година се исплатени 150 милиони денари субвенции за одгледување тутун, житни растенија и за сточарството. Инвестирањето ќе продолжи за да се отвораат многу нови работни места, истакна Иванов во Велес.Тој додаде дека еден од неговите столбови е и образованието.
| | веќе видена

Актуелниот и кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на вечерашниот митинг во Неготино истакна дека се создадени нови можности за македонската економија.-Ја внесовме Македонија во плановите за гасоводот „Јужен тек“.Во Неготино ќе се вкрстат првата и втората делница на гасоводот, Клечовце- Штип- Неготино и Неготино-Прилеп –Битола. Гасификацијата на Македонија ќе значи поевтина енергија, пониски цени на македонските производи, повеќе можности за развојот на македонската економија и производство. Гасификацијата ќе ги зголеми шансите за нови инвестиции и за нови работни места во Неготино, нагласи Иванов.Иванов додаде дека поради цената на гасот некои инвеститори не инвестирале во земјава, но сега, како што посочи, имаат можност повторно да им се обратат и да ги информират дека ќе има евтин енергенс во Македонија.Тој додаде дека тимската работа покажала дека знаат да ги реализираат целите и идеите кои ги имаат, а знаат и што понатаму треба да се прави.
сите 51 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира сите невистини и шпекулации изнесени од страна на Социјалдемократскиот сојуз, кои некои медиуми ги пренесоа под наслов – „Во Шуто Оризари се подготвувал инцидент за Пендаровски – посетата откажана“.-Целосна лага е дека одлуката да се одложи предизборната активност на кандидатот Стево Пендаровски била донесена во консултации со МВР. МВР ниту регистрирало каква било закана или ризик, ниту изготвило безбедносна проценка врз чија основа сугерирало откажување на посетата на Шуто Оризари .Целата кампања досега минува мирно, демократски и без ниту еден инцидент. Доколку станува збор за обид да се компромитираат изборите и да се фрли црна дамка на досегашниот тек од кампањата, апелираме на чесна политичка борба без манипулации кои го доведуваат во прашање угледот на Република Македонија. Нам не ни е позната причината за одложување на предвидената средба, но би било коректно штабот на кандидатот да не се покрива за своите одлуки користејќи го Министерството ...
сите 11 | | | веќе видена