MK News

Нано Ружин се откажа од листата на кандидати за пратеник на СДСМ иако претходно ја прифати кандидатурата. Еве што тој вели за својата одлука Почитувани пријатели демократи,сопартијци и коалициони партнери За да ги разјаснам сите можни манипулации од страна на медиумите блиски на власта сакам да ве инфомирам дека моето повлекување од листата во изборната единица 1 каде се наоѓав на добитното 10-то место не е резултат на никаков каприц. Јас гласав за листата на состанокот на ЦО на ЛДП но не бев информиран за составот на целата листа која беше усвоена на ЦО на СДСМ три часа подоцна. Дури подоцна дознав дека ниту еден потпредседател на СДСМ не бил на листата и дека таа е составена од помалку познати имиња. Јас ја подржувам таа храбра одлука на Г.Заев и затоа се решив моето место да му го препуштам на некој помлад член на ЛДП. Се надевам дека ке имате разбирање за овој потег.
| | веќе видена

Либералната партија се приклучи кон коалицијата на ГРОМ, информираа вчера претседателите Ивон Величковски и Стевчо Јакимовски. Лидерот на ГРОМ, Јакимовски, истакна дека придружувањето на Либералната партија е резултат на претходната соработка и на успехот на претходните локални избори. - Со оглед на нашата претходна соработка, а и на фактот што моите корени се од Либералната партија, констатирам дека сите со задоволство ја прифатија оваа коалиција - рече Јакимовски. Претседателот на Либералната партија, Величковски, посочи дека причина за приклучувањето во коалицијата е совпаѓањата на партиските програми и идеологија. - Имајќи го предвид изборниот модел, како и тоа што нашите програмски заложби се ориентирани кон центарот, сметаме дека на овој начин најдобро ќе придонесеме за соодветна изборна атмосфера и за поширока понуда за граѓаните – истакна Величковски.
сите 20 | | | веќе видена

Наместо за претседателските избори во СДСМ главниот фокус е насочен кон прашањето кој да биде кандидат за премиер во кампањата за предвремените парламентарни избори, дознава “Република” од партиски извори. Таквите разговори биле водени во непријатна атмосфера особено што раководството е притиснато од анкетите кои покажуваат драстично помала доверба во споредба со владејачката ВМРО-ДПМНЕ така што главната цел била да се извојува загуба на изборите со што помала разлика. Најжешкиот костен била токму дилемата кој да истрча за премиер. Такви амбиции покажале двајцата клучни луѓе во СДСМ, Радмила Шекеринска и Зоран Заев. Внатрепартиските анализи покажале дека рејтинзите и на двајцата политичари се ниски, особено по аферите кои се обелоденија во последниот период, онаа за скапите кирии кои сопругот на Шекеринска ги добиваше и си ги исплаќаше сам на себе за куќа која е во негова лична сопственост со што се покрена дебата за тоа како може Шекеринска да е средна класа со над 5 илјади евра месечно кои ги добива за ...
сите 58 | | | веќе видена

Пендаровски ја критикуваше актуелната власт дека придонела за големата бројка на иселени лица од земјава. Во последните шест години, како што рече, повеќе луѓе ја напуштиле Македонија, отколку во периодот 1991-96, кога државата била несигурна. Повикувајќи на масовност на денот изборите, Пендаровски наведе дека е време за промени и за, како што рече, „свеж ветер во политиката, а таква шанса се пружа на 13 април“. На митингот во Гостивар Пендаровски истакна и дека прифаќа ТВ-дуел со неговиот противкандидат Ѓорѓе Иванов.
сите 4 | | | веќе видена

Интервју со Радмила Шеќеринска, заменик-претседателка на СДСМ- за новите изборни листи, за мотивите да воведат смена на генерации во партијата, за нападите на ВМРО-ДПМНЕ кон неа но и кој им ги дава документите за имотната состојба на државниот врв? NovaTv
сите 2 | | | веќе видена

Државната изборна комисија со 4 гласа за и 3 гласа против покрена иницијатива за прекршочна постапка против претседателот Ѓорге Иванов поради прекршување на изборниот законик со неговиот отчет на 14-ти март, пренесува Канал 5. Комисијата со просто мнозинство гласови одлучи да ја покрене постапката поради тоа што истиот ден Иванов беше потврден како претседателски кандидат и со својот отчет предвреме ја почнал изборната кампања. Приговорот беше поднесен од страна на СДСМ, а вториот нивен приговор за отчетот на владата беше отфрлен поради тоа што владиниот отчет е претставен пред да бидат потврдени кандидатските листи за предвремените парламентарни избори.
сите 37 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ, Зоран Поповски, претседателската кампања ја започна од скопската населба Карпош. “Почитувани присутни, сакам да ви предочам дека како претседател на Република Македонија ќе бидам стожер на државноста и на демократијата и на совеста на граѓаните преку заштита на името на државата и на националниот идентитет на граѓаните во неа. Доста компромиси направивме околу нашиот идентитет. Мислам дека црвената линија е ставена и нема повеќе да дозволиме да се обезличуваме. Сакам да ја вратам дебатата во нашето општество“, рече Зоран Поповски, кандидат за претседател на ГРОМ. Зборуваше за потребата од ревитализација на внатрешно –политичкиот дијалог и за ослободување на медиумскиот простор. Во однос на надворешната политика тој се задржа на спорот за името, оценувајќи дека сите компромиси се исцрпени и оти црвените линии се децидно поставени.
сите 23 | | | веќе видена

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ од Охрид ја почна кампањата за претседателските избори - Народоте нашата сила, народот ја прави Македонија тоа што е. Големината на нашата држава не е во нашите пропорции, туку во нејзините луѓе, нивната жилавост, во нивниот порив и посветеност, нашиот народ е нашата држава. Од Охрид ќе почне да ечи државата пред се, Македонија пред се, луѓето пред се, истакна премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на централниот митинг. Караван за секоја кампања на ВМРО-ДПМНЕ традиционално почнува од Охрид и оттаму, како што напомена Груевски, тргнува походот кон уште една нова победа. - Од Охрид ќе почне гласот кој ќе се шири низ цела држава, гласот на народот, гласот кој ќе кажува кој работи кој не, која е разликата, гласот кој ќе грми во секој град, гласот на народот кој гледа и прави разлика, кој не подлегнува на никакви манипулации, туку два доверба на конкретни дела, нагласи Груевски. Подвлече дека вечерва почнува поход кон победата на ...
сите 30 | | | веќе видена

„Јас опстанав и ќе опстојувам понатаму во политиката. Некогаш со помалку, некогаш со повеќе гласови. Но ти си дојден во политиката со крвта на млади луѓе“, му порача лидерот на ДПА Мендух Тачи на првиот човек на ДУИ Али Ахмети вечерва на стартот од претседателската кампања на нивниот кандидат Илјаз Халими од скопски Чаир. Од холот на училиштето „Адем Јашари“ Тачи пред неколку стотини граѓани побара од Ахмети јавно да им се извини на сите Албанци затоа што, како што додаде, со гласовите на ДУИ во 2009 година Ѓорге Иванов стана претседател. Лидерот на ДПА отворено ги побара гласовите за Халими од Турците, Бошњаците и другите од муслиманската заедница со цел единствениот кандидат од албанскиот политички блок да влезе во вториот круг на изборите. Илјаз Халими на стартот од кампањата порача дека ќе биде претседател на сите граѓани. Тој рече дека ќе се заложи да се спречат политиките на етнички поделби.
сите 34 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски вечерва од промотивната конвенција во Универзална сала порача дека еднаквоста, слободата и правдата ќе бидат основните начела од кои нема да отстапи - Тоа се темелни вредности поради кои нема да правам компромиси со ниту една политичка сила. Македонија не заслужува да биде роб на нечии неразумни стравови и фрустрации. Таа заслужува да оди напред, истакна Пендаровски. Според него, никој не треба да биде отфрлен ако верува во друга партија бидејќи, како што рече, Македонија за секого од нас е најважната партија. - Мојот концпт е јасен – наспроти досегашното бледило, нудам активност на функцијата претседател. Ветувам дека ќе ги користам уставните надлежности за да ги заштитам човековите права, правата на сите граѓани без исклучок, напомена Пендаровски. Оцени дека нема единство меѓу народот и оти Македонија заслужува да оди напред, наместо, како што рече, да се потчинува на чии било интереси. - Сите граѓани се еднакви и заслужуваат подобар живот. Проблемите ...
сите 65 | | | веќе видена