Скопје Инфо

Идниот викенд почнува бесплатното возење за пензионери во автобусите на ЈСП Скопје во недела. Со оглед на тоа што Парламентот е веќе конституиран, не постојат веќе пречки за одлуката да почне да се применува. Пензионерите досега во автобусите на градскиот превоз во Скопје се возеа бесплатно во вторник, петок и сабота. Одлуката за бесплатна недела беше донесена уште пред изборите, но не можеше да се применува заради одредбите во Изборниот законик. Во предизборната програма ВМРО-ДПМНЕ вети и бесплатен градски превоз за студентите во четврток, но ова сеуште не поминало во Советот на Град Скопје.
сите 14 | | | веќе видена

Здружението Борка За секој нов ден, во соработка со Амбасадата на САД во Република Македонија на 17 мај 2014 година по шести пат ја организира кампањата за борба против рак на дојка Напред розово 2014 - чекори против ракот на дојка . Кампањата Напред розово 2014 е настан од поширок јавен интерес чија основна цел е подигање на свеста кај населението за ракот на дојка како потенцијално излечива болест, како и помош и поддршка на жените заболени од рак на дојка. Централниот настан ќе се одвива во Градскиот парк кај Школка со почеток во 11:00 часот. Присутните ќе ги поздрават со краток говор: Биба Додева, Маја Иванова и Амбасадорот Пол Волерс по што ќе започне традиционалната заедничка розова прошетка на повеќе од 1500 учесници кои пешачејќи 3 километри ќе испратат порака за важноста на раната дијагноза и поддршката на пациентите, како основен предуслов за победа над ракот на дојка. Учесниците својата прошетка Напред розво 2014 ќе ја започнат од Школка Градски парк кон фонтаната Лотус преку бул. ...
сите 23 | | | веќе видена

Бесплатното возење на старите лица во недела ќе почне да се применува откако ќе се конституира Собранието, информира директор на ЈСП, Мишо Николов. - Изборниот закон тоа го налагаат. Штом ќе се исполнат условите, ќе почне да се применува одлуката за бесплатен превоз и во недела. Доколку во наредната седмица се конституира парламентот, тогаш и од наредната недела и ќе почне да се применува оваа одлука што ја донесе Советот на Град Скопје потенцира Николов. Во врска со бесплатниот превоз за студентите секој четврток, што беше дел од програмата на ВМРО-ДМНЕ за овие парламентарни избори, Николов рече дека одлука за тоа прво треба да донесе Советот на Град Скопје. Извор: mk news
сите 21 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија утре треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 138 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими членовите на женскиот ракометен клуб Вардар СЦ Борис Трајковски , по повод освоеното трето место во годинашната Лига на шампиони. - Многу сме горди на вас. Направивте навистина многу за македонскиот ракомет претставувајќи ја нашата држава, рече Иванов. Упатувајќи им честитки за постигнатиот успех на ракометарките, Иванов им порача и во иднина да продолжат достојно да ја претставуваат Република Македонија. - Со врвните резултати кои константно ги бележите, а особено со освоеното трето место во годинашното издание на Лигата на шампионите вие покажавте дека кога човек е посветен на некоја работа секогаш постигнува успех, рече шефот на македонската држава. Претседателката на ЖРК Вардар СЦ Борис Трајковски Гордана Нацева изјави дека нивната екипа постигна многу за кусо време и оти за наредната година имаат шампионски амбиции. - Со многу работа и посветеност го постигнавме третото место и ...
сите 26 | | | веќе видена

Театарот за деца и младинци од септември 2015 ќе има реновиран и проширен простор, најави денеска министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска која беше во работна посета на оваа единствена национална театарска установа за деца. Салата за публика ќе биде поголема во должина и ќе се протега до крајниот дел од објектот. Ќе бидат реновирани и сцената, гримјорните и просториите за фундусот, театарското фоаје, административните простории и санитарните јазли. Идејниот проект се очекува до 10 јуни, за потоа да биде објавен тендер за избор на фирма што ќе го проектира просторот и фирма што ќе го реновира. - Театарот за деца и младинци заслужува да добие реконструкција. Сметаме дека е тоа доста значајно бидејќи оваа е единствена институција која има едукативна мисија на младата популација со содржините во својот репертоар. Затоа во програмата го ставивме овој проект и веднаш ќе пристапиме кон негова реализација. Денеска со тим од Министерството за култура ја скениравме состојбата, направивме динамичен план ...
сите 15 | | | веќе видена

Големата, убедлива и силна победа во втората изборна ВМРО ДПМНЕ ја прослави со голема торта. На настанот Гордана Јанкулоска - носител на листата во втората изборна единица им се заблагодари на сите оние кои имале свој придонес во изборната кампања, но и на сите граѓани кои гласале за ВМРО ДПМНЕ. За потсетување ВМРО ДПМНЕ на овие парламентарни избори освои 10 пратенички мандати во втората изборна единица што е дупло повеќе од бројот на мандати кои ги освои опозициската партија.
сите 16 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ во новиот собраниски состав ќе има 61 пратеник, СДСМ 34, ДУИ 19, ДПА 7, ГРОМ 1 и НДП 1, покажува симулацијата на ДИК според обработени 99,91 отсто или 3.511 од вкупно 3514 избирачки места. За ВМРО-ДПМНЕ гласале 488.588 избирачи или 42,18 отсто, за СДСМ 283.869 или 24,91 процент, за ДУИ 153.577 или 13,48 отсто, за ДПА 66.392 или 5,83 отсто, за ГРОМ 31.610 или 2,77 проценти, додека за НДП 17.783 или 1,56 отсто. На предвремените парламентарни избори излезеноста е 64 отсто од вкупно запишаните 1.780.128 избирачи. Неважечки се 37.586 ливчиња
сите 53 | | | веќе видена

Од преброените гласови од 3.368 избирачки места односно 95,90 отсто од вкупно 3.512 во Македонија и во странство, според податоците од веб - страницата на Државната изборна комисија (ДИК), кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија Ѓорге Иванов освоил 505.687, додека кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски 372.886 гласови. Во овие избирачки места на гласање излегле 912.270 гласачи. На предвремените парламентарни избори, според податоците објавени на веб страната на ДИК, од обработените 3.302 избирачки места во Република Македонија, односно 93,97 отсто од вкупниот број, во водство е Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ со 442.399 гласа или 43,13 проценти од гласовите. СДСМ и коалицијата освоиле 255.967 гласови или 24,95 проценти, ДУИ 142.099 или 13,85 проценти од пребројаните гласови и ДПА 61.157 гласови односно 5,96 проценти. Податоците од овие избирачки места покажуваат дека ГРОМ освоил 28.995 гласови или 2,83 проценти, НДП 15.409 или ...
сите 56 | | | веќе видена

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Осмите парламентарни избори, трети во низа во Македонија ќе се одржат утре, на 27 април. Кандидатски листи за пратеници во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија), имаат поднесено ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата За позитивна Македонија во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата Достоинство за Македонија во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски традиционално е носител на кандидатската листа во Првата изборна единица, во втората носител е ...
сите 6 | | | веќе видена