Maxim

Премиерот Никола Груевски традиционално е носителот на листата во првата ИЕ, која важи за лидерска единица каде се борат за доверба лидерите на партиите. Откако лидерот на опозицијата Зоран Заев избега од директно соочување со Груевски, според анкетите на гласачките места се очекува победа со три пати повеќе гласови на Премиерот против носителот на СДСМ Рената Десковска и Радмила Шекеринска. Премиерот Никола Груевски традиционално е носителот на листата во првата ИЕ, која важи за лидерска единица каде се борат за доверба лидерите на партиите. Откако лидерот на опозицијата Зоран Заев избега од директно соочување со Груевски, според анкетите на гласачките места се очекува победа со три пати повеќе гласови на Премиерот против носителот на СДСМ Рената Десковска и Радмила Шекеринска.Гордана Јанкулоска по трет пат ке оди на победа во ИЕ 2. Јанкулоска е сигурен фаворит против Шилегов и Оливер Спасовски во пакет, а нејзиниот рејтинг е во континуиран пораст.Никола Тодоров по победата над СДСМ во сооднос 3:1 ...
сите 82 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека портпаролот на СДСМ Петре Шилегов направил најповолениот понудувач да биде дисквалификуван од постапката за набавка на детски лапараскоп со видео опрема и инструментален сет за лапараскопија на Клиничкиот центар. ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека портпаролот на СДСМ Петре Шилегов направил најповолениот понудувач да биде дисквалификуван од постапката за набавка на детски лапараскоп со видео опрема и инструментален сет за лапараскопија на Клиничкиот центар.- Ова е пример како преку правни игри и процедури се отфрлаат и понудите на останатите понудувачи со цел да добие тендер фирмата д-р Пановски, која важи за спонзор и блиска на СДСМ, информира на денешната прес-конференција Сашо Трпески од ВМРО-ДПМНЕ.Тој информира дека понуди дале четири фирми од кои, како што рече, најниска цена била на Б-Интернационал.- Жалба е поднесена од Инел Медика, во која тврди дека понудата на д-р Пановски воопшто не одговара на тендерската спецификација, a pостапувајќи по жалбата, Комисијата за ...
сите 24 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов кој ја трча трката за втор претседателски мандат одржа митинг во Кратово. На присутните им се обрати и Љубисав Иванов Ѕинго, кој истакна дека Иванов води политика со која се достигнати големи дострели во развојот на Република Македонија. Претседателот Ѓорѓе Иванов кој ја трча трката за втор претседателски мандат одржа митинг во Кратово. На присутните им се обрати и Љубисав Иванов Ѕинго, кој истакна дека Иванов води политика со која се достигнати големи дострели во развојот на Република Македонија.-Граѓаните на Кратово и јас лично со големо задоволство ја примивме веста дека почитуваниот Ѓорге Иванов ја прифатил кандидатурата за претседател на Република Македонија. Тоа е одраз на големата желба на македонскиот народ на големиот број интелектуалци, студенти, земјоделци, работници, на граѓаните на Макеоднија,вели Ѕинго и додава дека Основите на таа политика се поставени и произлегуваат од тогашните програми кои се претворија во проекти кои се претворија во реализација, ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот Иванов одржа митинг во Кратово и доби масовна поддршка од граѓаните. Во продолжение ви го пренесуваме неговиот говор во целост. Претседателот Иванов одржа митинг во Кратово и доби масовна поддршка од граѓаните. Во продолжение ви го пренесуваме неговиот говор во целост.Добар ден Кратово!Добар ден Македонија!Добар ден за ВМРО-ДПМНЕ и за коалицијата За подобра Македонија!Добар ден и за лидерот на социјалистичката партија кој сака да го именуваме другарот Ѕинго! Често пати доаѓам во Кратово, не затоа што таткото на мојата сопруга е од Кратово и како што честопати знаете да кажете дека сум кратовски зет, туку доаѓам и за да му оддадеме почит на Св. Ѓорги Кратовски и на многу големи луѓе кои потекнале од Кратово. Доаѓам за да се среќавам со граѓаните на Кратово. Пред 5 години од ова исто место, кога многу луѓе не ме познаваа, реков дека ќе препознаете по моите 3 принципи кои ме водат во животот: дека сум чесен, дека сум искрен и дека сум вреден. По 5 години имам ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој ја трча трката за втор претседателски мандат, одржа митинг во Кратово каде наиде на масовна поддршка кај кратовчани.- Често пати доаѓам во Кратово, не затоа што таткото на мојата сопруга е од Кратово и како што честопати знаете да кажете дека сум кратовски зет, туку доаѓам и за да му оддадеме почит на Св. Ѓорги Кратовски и на многу големи луѓе кои потекнале од Кратово. Доаѓам за да се среќавам со граѓаните на Кратово, изјави Иванов пред кратовчани.Кратово е град кој ги чува нашите традиции, вредности, ја почитува чаршијата, еснафот, градот на мостовите опеани во песните и затоа отчетот кој ме прави горд почнува од тоа што сите може да го видиме, економскиот раст и развој на Македонија. Донесени се повеќе од 2 милијарди странски инвестиции кои можеме да ги видиме секаде во Македонија.Синоќа ја видовме најголемата фабрика во Кавадарци која вработува 4000 луѓе.Тоа е успехот на Македонија. Можеме да видиме како се градат автопатишта, ќе се заврши ...
сите 59 | | | веќе видена

Кандидатите кои ја трчаат трката за претседател на Република Македонија, денеска ја продолжуваат предизборната кампања со митинзи и средби со граѓани во повеќе градови и населени места. Кандидатите кои ја трчаат трката за претседател на Република Македонија, денеска ја продолжуваат предизборната кампања со митинзи и средби со граѓани во повеќе градови и населени места.Така, актуелниот претседател и кандидат за втор претседателски мандат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Ѓорге Иванов , ќе одржи митинзи во Кратово, Пробиштип и Кочани, како и средби со граѓани во Ранковце и Крива Паланка, додека СДСМ и Стево Пендаровски најавуваат митинг во Велес и средби со граѓани во Лозово, Свети Николе и Чашка.Коалицијата ГРОМ со својот кандидат за претседател Зоран Поповски, ќе одржи средби со граѓани во Скопје и во Кривогаштани и митинг во Пробиштип, а ДУИ денеска ќеима средби со граѓани во Куманово и Липково.
сите 26 | | | веќе видена

Нема да дозволиме Република Македонија и македонските граѓани да бидат обезличени! Македонските граѓани сами одлучуваат за своите клучни национални прашања. Никој, освен македонските граѓани, нема право да одлучува за името на нашата татковина Македонија. Никој, освен македонските граѓани, нема право да одлучува за иднината на Македонија. Нема да дозволиме Република Македонија и македонските граѓани да бидат обезличени! Македонските граѓани сами одлучуваат за своите клучни национални прашања. Никој, освен македонските граѓани, нема право да одлучува за името на нашата татковина Македонија. Никој, освен македонските граѓани, нема право да одлучува за иднината на Македонија.Ова го истакна актуелниот и кандидат за претседател на Македонија Ѓорге Иванов на вечерашниот митинг во Неготино.-Нема да прифатам промена на Уставот со цел промена на уставното име. Нема да прифатам идеи или предлози што би ги загрозиле македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и ...
сите 19 | | | веќе видена

Актуелниот и кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на вечерашниот митинг во Неготино истакна дека се создадени нови можности за македонската економија. Актуелниот и кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на вечерашниот митинг во Неготино истакна дека се создадени нови можности за македонската економија.-Ја внесовме Македонија во плановите за гасоводот „Јужен тек“.Во Неготино ќе се вкрстат првата и втората делница на гасоводот, Клечовце- Штип- Неготино и Неготино-Прилеп –Битола. Гасификацијата на Македонија ќе значи поевтина енергија, пониски цени на македонските производи, повеќе можности за развојот на македонската економија и производство. Гасификацијата ќе ги зголеми шансите за нови инвестиции и за нови работни места во Неготино, нагласи Иванов.Иванов додаде дека поради цената на гасот некои инвеститори не инвестирале во земјава, но сега, како што посочи, имаат можност повторно да им се обратат и да ги информират дека ќе има ...
сите 49 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира сите невистини и шпекулации изнесени од страна на Социјалдемократскиот сојуз, кои некои медиуми ги пренесоа под наслов - „Во Шуто Оризари се подготвувал инцидент за Пендаровски - посетата откажана“. Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира сите невистини и шпекулации изнесени од страна на Социјалдемократскиот сојуз, кои некои медиуми ги пренесоа под наслов - „Во Шуто Оризари се подготвувал инцидент за Пендаровски - посетата откажана“.-Целосна лага е дека одлуката да се одложи предизборната активност на кандидатот Стево Пендаровски била донесена во консултации со МВР. МВР ниту регистрирало каква било закана или ризик, ниту изготвило безбедносна проценка врз чија основа сугерирало откажување на посетата на Шуто Оризари .Целата кампања досега минува мирно, демократски и без ниту еден инцидент. Доколку станува збор за обид да се компромитираат изборите и да се фрли црна дамка на досегашниот тек од кампањата, апелираме на чесна ...
сите 16 | | | веќе видена

Вицепремиерот за екононмски прашања, Владимир Пешевски, во својот говор посочи дека СДСМ и Пендаровски шират неточни информации кои создаваат клима на несигурност, која не и е потреба на Македонија. Вицепремиерот за екононмски прашања, Владимир Пешевски, во својот говор посочи дека СДСМ и Пендаровски шират неточни информации кои создаваат клима на несигурност, која не и е потреба на Македонија.-Упатуваат порака дека доколку нивниот кандидат победел на изборите ќе се спротисвтавувал на политиките на Владата. Со ваквите изјави почитувани, тие веќе и нанесуваат штета на Македонија, бидејќи непотребано создаваат клима на несигурност и инвеститорите се загрежи дали во иднина тоа може да има негативни последици врз нив. Едноставно не знаат што прават. Она што СДСМ не сака да го види е дека единственото нешто што е во опаѓање во оваа земја е невработеноста, невработеноста што во нивно време растеше и покрај тоа што немаше светска економска криза невработеноста која со ВМРО-ДПМНЕ опаѓа дури и во услови ...
сите 24 | | | веќе видена