Таратур

Откако вчера на Фејсбук ја најави идејата тој да се кандидира за пратеник, денеска работите се веќе реализирани. На водителот Саше Ивановски Политико во пресрет му излезе партијата Народно Движење за Македонија која ќе го кандидира во 3 изборна единица. Саше Политико во неговиот сајт Мактел најави: “Се појавија партии кои лажат дека се неутрални или пак опозициски. Сите знаеме за кого работи Минчо, Бучко, Зиков и Стевчо. Да не зборуваме пак за партиите кои се во официјална коалиција со Грујо. Од друга страна пак опозицијата е оцрнета со негативна кампања. Ние, партијата Народно Движење за Македонија ќе се обидеме да привлечеме кон себе граѓани кои не гласаат, граѓани кои не се задоволни од власта но кои не и веруваат на опозицијата. За тоа да го направиме ние нудиме радикална програма која повикува на радикални промени во државава. На пример ние го нудие следново: - Намалување на ДДВ од 18% на 8% во рок од 10 години, секоја година да се намалува по 1%; - Мораториум од 10 години за набавка на мебел и ...
сите 2 | | | веќе видена

Кандидатите за претседател на Република Македонија и партиите што ги поддржуваат денеска ја продолжуваат предизборната кампања со митинзи и средби со граѓани во повеќе градови и населени места. Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов денеска митинг ќе одржи во Прилеп и Битола, а ќе ги посети и Долнени, Кривогаштани и Крушево. СДСМ и нивниот кандидат за претседател Стево Пендаровски ќе одржат митинг во Гостивар, а средби со граѓани ќе имаат во Центар Жупа, Дебар, Маврово-Ростуше и Врашчиште. Кандидатот на ГРОМ Зоран Поповски ќе ја претстави својата платформа на митинг во ТЦ Бисер во скопската општина Аеродром. Митинг во Желино ќе одржи ќе одржи ДПА, која ќе го претстави претседателскиот кандидат Илијаз Халими. ДУИ ќе ја претстави својата кампања „Не за едностран претседател“ во Струга.
сите 30 | | | веќе видена

Граѓаните да излезат и да гласаат без страв, никој не може да влијае на нивната слободна воља, порача Стево Пендаровски на вечерашниот митинг во Кочани. Тој претходно имаше средби со граѓаните во Зрновци, Чешиново/Облешево и во Виница. Само нови луѓе можат да ја изнесат Македонија од долгиот и мрачен тунел во кој власта ја внесе овие години, рече претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, на митингот. Тој истакна дека изнесените бројки за подемот на македонската економија се само обични шарени статистички лаги на владината врхушка. - Тие ја кријат суровата вистина дека Македонија ја доведоа до европското и балканско економски дно. Типичен пример за тоа е кочанскиот регион, како најсиромашен во државата и од каде најповеќе млади луѓе се иселени вон македонските граници – рече адутот на опозицијата за претсдателските избори. Пендаровски од говорницата во Кочани упати остри критики кон актуелниот шеф на државата, Ѓорге Иванов, кој му е противкандидат во битката за претсдателскиот трон. - Доколку ја ...
сите 46 | | | веќе видена

Пред пет години ја побарав вашата доверба, се што ветив исполнив, порача од Струга кандидатот за претседател на владеачката ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов. Тој претходно имаше средби со граѓаните на Лабуништа, Октиси и Вевчани. Во овие моменти иванов е на митинг во Ресен.
сите 3 | | | веќе видена

Претседател на сите граѓани кој ќе ги брани нивните и државните интереси, ќе ги решава проблемите а нема да бега од нив, ќе обединува, а нема да дели, нема да биде нем на неправдите, нееднаквоста, социјалното раслојување, подемот на сиромаштијата, егзодусот на младите – тоа се дел од десетте начела во програмската платформа на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, промовирана вчера вечер во Скопје. За најгорливото прашање од претседателските ингеренции – надворешната политика и спорот со името, Пендаровски рече дека ќе се обиде да го реши со внатрешна кохезија и во сојузништво со најголемите сили во светот. Но името рече, не само што е најголемиот проблем, туку се повеќе е и најголемиот изговор за многу други проблеми со кои се соочува Македонија Да биде претседател на сите граѓани, е неговата цел ако го добие мандатот за петти претседател на Македонија. Со видео пораки и директни обраќања поддршка на Пендаровски му искажаа и јавни личности. Конвенцијата помина неконвенционално, без говори на ...
сите 77 | | | веќе видена

Вака кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов го започна своето обраќање на централниот митинг кој вечерва се одржа во Охрид. Иванов посочи дека како претседател на Република Македонија, имал одлична соработка со премиерот Груевски и со министрите, со пратениците и со одговорните луѓе на бројни државни институции. Но, сеуште има проекти кои треба да се реализираат и токму тоа го исполнува и мотивира да продолжи понатаму. -Денес, кога се наоѓам меѓу два мандата, јас не земам здив, туку земам залет! Знаеме каде одиме, знаеме што сакаме. Ве повикувам сите вас, сите граѓани, стопанственици, претставници на цивилното општество, културата, науката, спортот, со заедничка енергија побргу да ги оствариме програмските цели што го обединуваат целото македонско општество: Европа во Македонија и Македонија во Европа, држава и економија кои создаваат нови работни места, Македонија дом во кој се гради благосостојба за сите, нагласи Иванов. Тој истакна дека силата на Македонија е во нејзината отвореност и ...
сите 41 | | | веќе видена

Просперитетна Македонија со изградени стабилни и ефикасни институции, ова се главните приоритети на претседателскиот кандидат од Гром, Зоран Поповски, кој претседателската кампања ја започна од како што рече победничкиот Карпош. На граѓаните им порачаа дека доколку ја добијат доверба нивните потреби ќе бидат првиот план и функција на напредокот на Македонија. Лидерот Стевчо Јакимовски порача дека на граѓаните не им треба власт која ќе ги плаши и од која ќе живеат со страв. Наместо ножеви и куршуми правдата ќе се суди во институциите, ќе обезбеди поддршка за стопанствениците, претприемачите, но и слобода на медиумите. Зоран Поповски и граѓанската опција Гром претседателската кампања ја почна со поддршка од граѓаните со собрани 10.600 потписи. Таа доверба велат е огледало на нивната различност бидејќи на овие избори граѓаните може да бираат меѓу политички партии и Граѓанска опција за Македонија од три партии: Српска напредна странка, Партија на слободни демократи и Титови леви сили.
сите 25 | | | веќе видена

Лидерот на ДПА Мендух Тачи на стартот на претседателската кампања која започна од скопски Чаир, го прозва претседателот на ДУИ Али Ахмети и од него побара јавно да им се извини на албанските граѓани затоа што, како што рече, со нивна помош Иванов бил избран за претседател во 2009 година. Тачи истовремено рече и дека не е задоволен од политиката на премиерот Груевски, но дека многу повеќе не бил задоволен од Ахмети. Ја обвини ДУИ дека е потоната во корупција, дека нивните функционери земаат по две плати на, како што истакна маката на граѓаните. „Немој да правиш ниски трикови дека не го сакаш Иванов. А кој го направи него претседател? Не можам да резберам зошто ДУИ повикува на бојкот на претседателските избори. До некаде разбирам, ако повикуваат на бојкот за да не се избере Стево Пендаровски или Ѓорге Иванов, но не разбирам зошто ДУИ досега не излезе од Владата. Зошто Ахмети е 6 години во Владата а не направи ништо за евроинтеграциските процеси“, изјави Мендух Тачи. Претседателскиот кандидат Илијаз Халими ...
сите 35 | | | веќе видена

Државната изборна комисија се очекува денеска да го заклучи избирачкиот список за претседателските избори откако за време на викендот Управниот суд ги одби тужбите на СДСМ и на ДУИ. Управниот суд вчера ја отфрли тужбата на СДСМ против решението на ДИК за дополнителна проверка на лица што живеат на иста адреса, бришење на починати лица, промена на податоци на лица по различен основ и запишување на три лица во избирачкиот список, а во саботата и тужбата на ДУИ против решението на комисијата за бришење на наведените лица во приговорот од посебниот избирачки список за гласање во странство. ДИК требаше да го заклучи избирачкиот список најдоцна до 22 март, но рокот беше пробиен поради расправата за дописот од СДСМ.
сите 6 | | | веќе видена

Изборна единица број 1 1. Рената Тренеска Дескоска 2. Софија Куновска 3. Стефан Богоев 4. место за коалиционен партнер 5. Дуфе Кукоски-ЛДП 6. Солза Грчева 7. Лидија Димова 8. Сафет Бишевац 9. Кире Наумов 10. Нано Ружин- ЛДП 11. Анета Симеска 12. Далибор Богдановски 13. Драган Ацевски 14. Дарко Каевски 15. коалициски партнер 16. Андреја Кнежевски 17. Дарко Ѓорѓиевски 18. Невенка Спасовска 19. Христијан Јосифовски 20. коалициски партнер Изборна единица број 2 1. Петре Шилегов 2. Љубиша Николиќ 3. коалициски партнер 4. Љубица Буралиева 5. Благоја Стојановски 6. коалиционен партнер 7. Марина Алексовска 8. коалиционен партнер 9. Сенад Смаиловиќ 10. Иво Скилески 11. Селда Ујкановиќ 12. Милица Бубало 13. Ленче Шегмановиќ Комненовиќ 14. коалиционен партнер 15. Владислав Трајковски 16. Данчо Божиновски 17. коалиционен партнер 18. коалиционен партнер 19. Шаип Рамадани 20. Паскал Сетинов Изборна единица број 3 1. Марјанчо Николов 2. Ален Георгиев 3. Јагода Шахпаска 4. коалиционен партнер 5. Миле Андонов 6. Мира ...
сите 3 | | | веќе видена