Е Вести

Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ едногласно и со громогласен аплауз ги потврдија листите за пратеници од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. На листите се најдоа и искусни пратеници, кои имаат голема популарност во своите средини пред противкандидатите на СДСМ, но и нови лица афирмирани и реномирани претставници на професии и средини ширум целата држава за кои сите анализи покажаа дека имаат убедлива поддршка од граѓаните. Со овие листи ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата бараат поддршка и доверба од граѓаните врз основа на постигнатите проекти и дела и врз основа на идните проекти и конкретни и реални чекори за подобрување на животот на граѓаните, со цврсто даден збор како и досега и како што велат од партијата, без лажни ветувања. Со кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните парламентарни избори, владејачката партија ќе атакува на апсолутно мнозинство во Парламентот и 62 пратеника. Премиерот никола Груевски ќе ја води првата изборна единица. Гордана Јанкуловска по трет пат ќе оди на ...
сите 11 | | | веќе видена

На вечерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во Пробиштип за претставување на кандидатот за шеф на државата, Ѓорѓе Иванов, актерот и претседател на Демократски сојуз Демократски сојуз за Скопје Благоја Чоревски, од говорницата во Пробиштип рече дека нема да зборува за политичарот Ѓорге Иванов, туку за хуманистот Ѓорге Иванов. Пред граѓаните на Пробиштип тој ги сподели сеќавањата од неговата средба со претседателот Иванов, кога пред неколку месеци присуствувал на неговата претсава „Кавкаски круг со креда“ од Бертолд Брехт, нагласувајќи дека истата била од хуманитарен карактер за децата сираци од домот „11 Октомври“ од Скопје. -Тогаш го осетив нашиот претседател Ѓорге Иванов и од другата страна, тогаш сфатив колку тој ја познава драматургијата и колку го познава Бертолд Брехт а тоа значи дека имаме и ќе имаме претседател којшто е сестран кој што дава се од себе не само за Македонија и за граѓаните на Македонија туки и за самата држава, затоа и баш овде стои „Дражавата пред се“, ...
сите 2 | | | веќе видена

Познати се носителите на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните парламентарни избори, со кои владејачката партија ќе атакува на апсолутно мнозинство во Парламентот и 62 пратеника, дознава Курир. Премиерот Никола Груевски традиционално е носителот на листата во првата ИЕ, која важи за единица каде се борат за доверба лидерите на партиите, лидерска единица, иако Заев овие избори избега од соочување. Гордана Јанкулоска по трет пат ке оди на победа во ИЕ 2. Јанкулоска е сигурен фаворит против Шилегов и Оливер Спасовски во пакет, а нејзиниот рејтинг е во континуиран пораст. Никола Тодоров по победата над СДСМ во сооднос 3:1 во 2011 година во ИЕ 6, оваа година оди на рекорден резултат како носител во ИЕ 3. Зоран Ставрески по минатата победа над Заев повторно е носител во ИЕ 4. Министерот за финансии добива голема поддршка од земјоделците, тутунарите, бизнис заедницата. Антонио Милошоски по победите во 2006 и во 2011 година, оди на сигурна и убедлива победа и на овие избори како носител на ИЕ 5, каде се ...
сите 93 | | | веќе видена

Чест ми е да бидам повторно во овој град на поврзување. Град тромеѓник. Град на св. Јоаким Осоговски. Град во кој работел големиот преродбеник Јоаким Крчовски. Пред точно 200 години, тој во Будим ја отпечати првата книга на народен македонски јазик, и со тоа засекогаш ја трасираше иднината на македонскиот јазик, македонското творештво, македонскиот идентитет. Затоа ја посетувам Крива Паланка, да им одадам почит на овие големи луѓе кои влијаеле на нашата Македонија. Ова од говорницата во Крива Палнка го истакна актуелниот претседател и кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори за шеф на државата, Ѓорге Иванов. - Пред 5 години дојдов тука да ја побарам вашата поддршка. Дојдов со конкретна програма. Кажав ќе ме препознаете по три работи кои ме водат во животот: да бидам чесен, искрен и вреден. По 5 години, покажав дека сум чесен, искрен и врдеен. Сето она што беше во програмата, го сработивме и ви го поделив во мојот очет. Прв пат во историјата покажав како Претседател работи по својата програма. Затоа ...
сите 42 | | | веќе видена

Дека нешто чкрипи во опозициските редови говори и оставката на Нано Ружин, кој за „Канал 5“ потврдува дека се повлекува од кандидатската листа за пратеници. - Се повлекувам бидејќи не го знаев составот на целата листа и кога видов дека никој од потпретседателите на партијата не е на неа јас се откажав. Мислам дека тоа се млади луѓе, неафирмирани – изјавил Ружин за „Канал 5“, додавајќи дека почувствувал дека не му е местото на таа листа. Кандидатските листи на СДСМ во меѓувреме се симнати и од веб-страницата на СДСМ.
сите 4 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска презентираше уште еден голем скандал за местење на тендери во кој главниот збор го имал Шилегов. -Во отворениот повик на ЈЗО КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР, се бара детски лапараскоп со видео опрема и инструментален сет за лапараскопија. Понуди дале 4 фирми, од кои најниска цена била на Б-Интернационал, значи Д-р Пановски немал најниска понуда. Жалба е поднесена од Инел Медика, во која тврди дека понудата на Д-р Пановски воопшто не одговара на тендерската спецификација – медицинските апарати немаат DCI систем, димензиите на инструментите воопшто не се со исти димензии како оние во тендерската документација. Постапувајќи по жалбата, Комисијата за жалби со Решение од 11.03.2005 година ЈА УВАЖУВА ЖАЛБАТА и го задолжува набавувачот да изврши повторно рангирање. Но набавувачот повторно донесува Решение со кое го избира Д-р Пановски! Инел Медика повторно поднесува жалба во која ги истакнува истите наводи, вели Трпески. Според него сепак ова не е најинтересниот дел односно во дополнувањето на одговорот на ...
сите 27 | | | веќе видена

Потпретседателот на Владата на Рапублика Македонија и вицепремиер за економски прашања Владамир Пешевски од Кратово порача дека Македонија изгубила неколку инвестиции поради неколку недоговорни изјави на некои политичари, какви што не и се потребни на Македонија. - Денеска светот е навистина глобален и сите инвеститори дури македонските имаат можност своите пари да ги пласираат каде сакаат. На најмал знак на несигурност во некоја држава капиталот се повлекува, бидејќи капиталот бара сигурност. Капиталот бара политичка клима на стабилност. На првите знаци а ние имавме неколку такви нциденти во државата, изгубивме неколку инвестиции, работа која со месеци и месеци ја правел еден тим, поради неколку неодговорни изјави на некои политичари или поради поединечен инцидент знаеше да отидат во неповрат. Тоа е нешто што на Македонија не и треба, рече во својот говор Пешевски. Пешевски во својот говор истакна дека нивните политиччки опоненти создаваат клима на несигурност во државата. - Нашите политички опонетни од ...
сите 8 | | | веќе видена

На неколку часа пред истекот на рокот за поднесување на листите со кандидати за пратеници до ДИК, во опозициската СДСМ владее вистински хаос. Партиски извори за Република откриваат дека од една страна има големо незадоволство меѓу членството за имињата кои беа објавени дека ќе се најдат на листите, а од друга страна има несогласувања меѓу претседателот и потпретседателката на партијата за тоа кој да биде кандидат за премиер. Како што анализира Република , за поголемиот дел од СДСМ извесно е дека потпретседателката на партијата Радмила Шекеринска ќе биде кандидатот за премиер. Партиски извори потврдуваат дека шансите за смена на оваа одлука се минимални, а информациите дополнително ги потврдува и фактот што откако ова беше објавено во медиумите досега не беше демантирано од СДСМ. Во меѓувреме, се продлабочуваат и кавгите околу составот на пратеницките листи. По повлекувањето на Митре Велјановски и физичката пресметка на членството со актуелниот пратеник во Кочани, од партијата говорат за уште вакви случаи. ...
сите 19 | | | веќе видена

Во мојата програма за следниот мандат меѓу врвните приоритети ќе продолжи да ми биде економската дипломатија. Каде и да одам, ќе продолжам да работам на привлекување странски инвестиции во Македонија, искористување на европските фондови и на претставување и пласман на македонските производи во странство, нагласи Ѓорге Иванов на вечерашниот митинг во Кавадарци. Тој посочи дека има резултати бидејќи виното се извезува како македонски бренд во многу земји во светот, освен на западните пазари, нашето вино стигна и во Кина, во Русија, а винскиот туризам се повеќе заживува. - Светот го знае нашето вино и сака да ја запознае Македонија, земја на сонцето и виното, со нејзината традиција, културно наследство и храна. Затоа ни е еднакво важно унапредувањето на домашната патна и енергетска инфраструктура. Се подобрува патната врска Градско до Прилеп и Битола преку изградба на експресен пат од Градско преку Росоман и Дреново. Се реконструира регионалниот пат Кавадарци-Мушов гроб, но и локални патишта, додава Иванов. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Јас сум со вас, граѓаните. И не сум во тоа осамен. И премиерот и неговите министри се луѓе кои се постојано со граѓаните. Постигнуваме успеси бидејќи сме во контакт со народот. Ова вечерва го истакна актуелниот и кандидат за претседател Ѓорге Иванов на митингот кој се одржа во Кавадарци. -Владата и членовите на Владата знаат каде и што треба да се направи. Нема град и село каде што не биле и не увиделе кои се потребите на луѓето. Дали е амбуланта, аптека, пат, водовод, спортска сала, училиште…Јас од првиот ден активно ги поддржував сите овие напори и во рамките на своите надлежности го помогнав нивното остварување. Претседателот соработува со Владата како што соработува со граѓаните. Тоа е нашиот стандард, нагласи Иванов. Тој додаде дека работат на принцип соработка со сите и меѓу сите и соработка меѓу институциите на државата, општините и стопанството, со единствена цел – создавање нови работни места.
сите 6 | | | веќе видена